Search

Petite Loire – płynny marmur w Centre D’Arts et de Nature

Mathieu Lehanneur-Petite Loire

Jak bardzo nieoczekiwane i zaskakujące jest odkrycie, iż prostokątny kształt przypominający niewielki basen okazuje się być instalacją stworzoną przez francuskiego projektanta Mathieu Lehanneura. Zlokalizowana w centralnej części letniego dziedzińca, zdaje się być otworem w ziemi wypełnionym wodą. Jednak w rzeczywistości jest iluzyjną formą przestrzenną stworzoną z utwardzonego, zielonego marmuru.

Petite Loire¸bo taką nosi nazwę, jest najnowszym dodatkiem do całej serii Liquid Marble (płynny marmur). Znajduje się w Centre D’Arts et de Nature będącym częścią zamku Chaumont i stanowi jedną z ekspozycji tegorocznych międzynarodowych targów Garden Festival. Lehanneur tłumaczy, iż chciał odnieść się do ogrodu poprzez użycie wody, którą uważa za niezwykle inspirującą. Instalacja przywołuje znajdującą się w pobliżu rzekę Loire, która ma wielki wpływ na kształtowanie pobliskiego krajobrazu. „To woda, której obecność przeczuwamy zanim ją dostrzeżemy”.

Instalacja stworzona została z pojedynczego bloku zielonego marmuru, który został ręcznie wypolerowany oraz wykończony przy pomocy oprogramowania do modelowania 3D. Jest to próba uchwycenia i odzwierciedlenia kadru powierzchni płynącej rzeki – zatrzymanie wiecznie płynnej wody w jednym, skamieniałym ujęciu. Bryła dość agresywnie wcina się w płaską powierzchnię dziedzińca, lecz jednocześnie przywołuje odczucie ulgi oraz spokoju.

Petite Loire to niesamowicie prosta koncepcja, która wyegzekwowana została poprzez nadzwyczaj staranne i precyzyjne wykończenie. Szlachetna struktura wnosi w nieskomplikowaną przestrzeń aurę elegancji. „Mam nadzieję, że wchodząc do Château, goście będą doświadczali czegoś na podobieństwo przechodzenia przez magiczny portal, do miejsca zabronionego w wielu znanych baśniach” – opowiada artysta. Zatrzymanie w czasie w tak szlachetnej formie czegoś tak nieokreślonego i nieopisywalnego sprawia, że mamy wrażenie obcowania z fascynująco nierealnym wytworem. To uchwycenie niematerialności przepływającej w wody w najbardziej namacalnym, twardym i trwałym materiale.

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close