Search

Behind the Appearances

Vera Lehndorff/Holger Trülzsch

 

29 i 30 listopada 2014 roku w Spectra Art Space można po raz ostatni oglądać pokaz duetu Very Lehndorff i Holgera Trülzscha. Na wystawę składają się trzy cykle prac: „Mimicry Dress Art” (1970–1973), „Oxydation” (1978) i „Sirius” (1985–1988).

Współpraca Very Lehndorff (ur. 1939 r.) i Holgera Trülzscha (ur. 1939 r.) rozpoczęła się na przełomie lat 60. i 70. cyklem prac, które były dziełami performatywnymi, odbiegającymi od konwencjonalnych portretów Very Lehndorff, prezentującej modę pod pseudonimem „Veruschka”. Tłem dla zaaranżowanych z niezwykłą precyzją i starannością „żywych obrazów”, zawsze stanowiących główny element trwającego niekiedy nawet dwadzieścia godzin wydarzenia, były nietypowe wnętrza – takie jak opuszczona hala targów rybnych w Hamburgu (stalowa konstrukcja z XIX wieku) czy magazyn z używaną odzieżą i tkaninami w Prato nieopodal Florencji.

Tematem wszystkich wystawionych dzieł jest konflikt między płaszczyzną i materią, a także między przedmiotem i podmiotem. Tło, na jakim Lehndorff i Trülzsch fotografują pomalowane ciało, jest różnorodne, lecz zawsze precyzyjnie odwzorowane w anamorficznym zniekształceniu. Wszystkie formy sztuki wizualnej prezentowane są w kontekście performance: rysunek, rzeźba, malarstwo, spektakl oraz oczywiście fotografia i film, które w tym wypadku niejako zawierają w sobie pozostałe formy.

Żadne ze zdjęć nie było retuszowane cyfrowo ani modyfikowane w inny sposób. Ciało używane jest
w charakterze płótna. Trülzsch porównuje stosowaną przez siebie technikę malarską do fresków. Podobnie jak w trakcie malowania fresku nie można dopuścić do wyschnięcia obrazu, gdyż wówczas farba mogłaby się złuszczyć; malowania nie można przerwać ani na chwilę. Podczas schnięcia farba położona na skórze zmienia zabarwienie i staje się jaśniejsza. Artysta musi z góry wkalkulować tę zmianę w efekt, który chce uzyskać.

Jak twierdzi Trülzsch: „Ciało uwalnia się od własnej materialności i staje się autonomicznym bytem malarskim i rzeźbiarskim”.

Więcej informacji o wystawie na stronie: https://starakfoundation.org/pl/spectra/news/34,0

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close