Search

Niekonwencjonalny projekt domu z grobem

minami-Architekci Ryuichi Ashizawa włączają grób w kształcie jaja w niekonwencjonalny projekt domu w mieści Sakai, w prefekturze Osaka w Japonii.-tomb-ryuichi-ashizawa-architects-niekonwencjonalny projekt domu 01

Architekci Ryuichi Ashizawa włączają grób w kształcie jaja w niekonwencjonalny projekt domu w mieści Sakai, w prefekturze Osaka w Japonii. Projekt, zwany Grobowcem Minami Hanada, opiera się na idei Grobowców Mozu, z których słynie miasto. To seria rozległych starożytnych miejsc pochówku z charakterystycznymi wzniesionymi kopcami. Jednak ze względu na zasady zagospodarowania przestrzennego, nowy grobowiec ma charakter czysto symboliczny.

minami-Architekci Ryuichi Ashizawa włączają grób w kształcie jaja w niekonwencjonalny projekt domu w mieści Sakai, w prefekturze Osaka w Japonii.-tomb-ryuichi-ashizawa-architects-niekonwencjonalny projekt domu 02
 

Po przeprowadzonym dochodzeniu okazało się, że tworzenie cmentarza w dzielnicy mieszkalnej jest obecnie prawnie zabronione” – oto wypowiedź biura Ryuichi Ashizawa Architects.

W związku z tym studio podeszło do koncepcji grobowca wyłącznie z metaforycznego punktu widzenia.

minami-hanada-tomb-ryuichi-ashizawa-architects-niekonwencjonalny projekt domu 03

Niekonwencjonalny projekt domu z jajowatą pustką

Dom, który reprezentuje życie, wypełniają przestrzenie przeznaczone do życia właśnie. Natomiast grób jest pustą – lub martwą – przestrzenią.

Pokoje zazwyczaj opierają się na funkcjach, które są jednocześnie codziennymi czynnościami mieszkańców. Stwarza to wyzwanie podczas  planowania pustych przestrzeni, które nie pełnią określonej funkcji”

minami-hanada-tomb-ryuichi-ashizawa-architects-niekonwencjonalny projekt domu 12

Zaokrągloną skorupę grobowca wykonano z drewnianej ramy wypełnionej mieszanką zaprawy i ziemi, aby uzyskać organiczne wykończenie.

Niekonwencjonalny projekt domu zawiera przestrzeń, która jest ciemna i symbolizuje śmierć”.

minami-hanada-tomb-ryuichi-ashizawa-architects-niekonwencjonalny projekt domu 04

Wewnątrz zaprojektowano pustą przestrzeń o wysokości 6,4 metra, która w rzeczywistości zapewnia miejsce do intymnej kontemplacji i refleksji. Oculus w górnej części konstrukcji pozwala na przenikanie światła do przestrzeni. Na parterze ustawiono zakrzywioną ławkę, a małe drewniane stopnie przytwierdzone do boku grobowca prowadzą na podwyższoną platformę. Zrównuje się ona poziomem z pierwszym piętrem. Pośrodku mniejsza kopuła kryje łazienkę w domu, do której prowadzą łukowe drzwi. Druga kopuła pod schodami kryje schowek na pranie.

minami-hanada-tomb-ryuichi-ashizawa-architects-niekonwencjonalny projekt domu 11

Dwie warstwy nowego domu

Główny dom został zbudowano na ramie z drewna cedrowego, która tworzy warstwę wewnętrzną i zewnętrzną. Szklane ściany otaczają korytarz biegnący się wzdłuż nich, po obu stronach budynku. W kontraście do wyłożonych drewnem przestrzeni wspólnych i prywatnych, wyłożony go tradycyjną japońską podłogą z gliny.

minami-hanada-tomb-ryuichi-ashizawa-architects-niekonwencjonalny projekt domu 13

W czterech narożnikach wewnętrznej ściany wbudowano regały na książki, kierując je na zewnątrz, w stronę korytarza. Natomiast najwęższą ze ścian tworzą szklane drzwi, umożliwiając otwarcie przestrzeni na ulicę.

Półki z książkami i parter odpowiedziały na prośbę klienta, pragnącego stworzyć miejsce przypominające bibliotekę, w którym mogłyby zatrzymać się miejscowe dzieci i inni pobliscy mieszkańcy”

minami-hanada-tomb-ryuichi-ashizawa-architects-niekonwencjonalny projekt domu 09

Na parterze znajdują się dwa pokoje, które można oddzielić lub połączyć za pomocą shoji – półprzezroczystych ścianek działowych z kratową ramą. Kuchnia z wbudowanymi drewnianymi szafkami znajduje się w jednym końcu tej przestrzeni, a salon na drugim.

minami-hanada-tomb-ryuichi-ashizawa-architects-niekonwencjonalny projekt domu 07

Na piętrze są dwie sypialnie oddziela od siebie mały korytarz. Półprzezroczyste przesuwane drzwi i ściany zapewniają prywatność, jednocześnie wpuszczając światło z przeszklonej zewnętrznej powłoki. Przestrzeń między wnętrzem a zewnętrzem domu tworzy loggię z ozdobną podłogą i poręczą na wysokości talii. Dach z ocynkowanej stali wieńczy główną część domu, tworząc na krawędziach lekkie zwisy.

minami-hanada-tomb-ryuichi-ashizawa-architects-niekonwencjonalny projekt domu 06

Latem można wywołać ruch powietrza, otwierając otwory wentylacyjne w kopule, dzięki czemu świeży powiew trafia do przestrzeni życiowej. Natomiast zimą podłoga z gliny zatrzymuje ciepło w przestrzeni między warstwą wewnętrzną i zewnętrzną. Istniejące rośliny i drzewa z ogrodu starego domu zachowano, a stary kamienny płot rozebrano i zamieniono w kostkę brukową.

 

Zobacz także:

arata-isozaki-pritzker-2019

japonskie-domy-awangardowy-minimalizm

ekologiczny-dom-niczym-otulajaca-muszla

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close