Search

Flos – Parentesi. 50 lat milczącego dialogu.

Parentesi, Flos_design: Castiglioni/Manzu_pointofdesign.pl

Dobry design tworzy relacje – między ludźmi, przedmiotami, technologiami. Ale kiedy pozwala na wystąpienie niemożliwych połączeń, przywołuje ideę magii.

 

Parentesi, Flos, projekt: A.Castiglioni i P.Manzu

Flos – ikona designu od 50 lat

To właśnie słowo magia przychodzi na myśl, gdy myślimy o historii Parentesi, lampy Pio Manzù i Achille Castiglioniego, produkowanej przez Flos od 1971 roku i prezentowanej z okazji 50-lecia w nowych edycjach Turquoise i Orange Signal. Historia Parentesi to historia dialogu, który nigdy się nie wydarzył, historia pomysłowości podsycanej zamiłowaniem do przedmiotów codziennego użytku i przykład szacunku, jaki twórcy powinni mieć dla twórczości innych.

Pomarańczowy to kolor A.Castiglioniego.
Turkusowy to kolor P.Manzu.

Czy Castiglioni wiedział, ile wrażliwości Manzù było w interpretacji jego projektu? – Ciężko powiedzieć, ale Castiglioni zdecydował się podzielić autorstwo Parentesi ze swoim zmarłym kolegą, szanując wartość jego intuicji tak samo, jak projekt i umiejętności techniczne, które przekształciły go w gotowy produkt. „Szlachetny gest, który uczy szacunku dla idei w świecie, w którym często go brakuje” – mówi Giacomo Manzù.

Achille Castiglioni przy pracy nad lampą Parentesi.
Pio Manzu

Flos – reedycja projektu mistrzów

Szacunek znajduje również odzwierciedlenie w wyborze, jakiego dokonali kuratorzy projektu Flos, architekci Calvi Brambilla, aby zaczerpnąć z wyobraźni obu twórców Parentesi na specjalną edycję, w 50. rocznicę powstania lampy. Para wybrała Turquoise i Signal Orange, kierując się podejściem filologicznym. „Pierwszy był bliski Castiglioniemu, który używał go do wnętrz domowych. Drugi to kolor, którego Manzù użył w swoich prototypach.

Zaaplikowaliśmy je na tubę, ale także na podstawę, ponieważ była tak pokolorowana w oryginalnym projekcie. Nawet opakowanie z lat 70. zostało przeprojektowane i ponownie wprowadzone wraz z okrągłą książeczką umieszczoną pod podstawą lampy

Ta reinterpretacja Parentesi to coś więcej niż nostalgiczna operacja, to kolejny fragment dialogu między mistrzami projektowania: rozmowa, która trwa od 50 lat.

 

Zobacz także:

Flos sięga do garderoby z nową linią Belt

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close
© Copyrights by Point of Design
Close