Search

David Bowie i specjalny hołd

 

W hołdzie dla Davida Bowiego i jego muzyki Exposition Concept Car Paris zaprojektowało niezwykłą rzeźbę-samochód.

Dziecięce marzenia

„Data na moim pierwszym szkicu to kwiecień 1997”, mówi Takumi Yamamoto, były projektant PSA Peugeot Citroën. Jego najbardziej znanym projektem jest futurystyczny „GT by Citroën” dla Gran Turismo, który artysta stworzył dziesięć lat temu. Inspiracja dla pomysłu sięga jeszcze czasów dzieciństwa. Na plakacie z Davidem Bowie w dziecięcym pokoju projektanta w Tokio widniały litery „db”, które dla młodego Takumi przypominały logo samochodu, a jednocześnie przywodziły skojarzenia z Bowiem. „To był mój moment! ”– wspomina. Kilkadziesiąt lat później, pracując w Paryżu jako niezależny projektant samochodów, zaczął tworzyć prezentację dla Bowiego. Kiedy artysta zmarł w 2016 roku, to co pierwotnie przewidywano jako wspólny projekt, stało się samochodem hołdem.

Realizacja planów

Aby przetłumaczyć swoje rysunki i pomysły na formę 3D, Yamamoto połączył się z kolegą z PSA, wspomaganym komputerowo modelarzem i projektantem przemysłowym Cyrille Ancely. „Byłem zaintrygowany pomysłem Takumi, by niemal przetransferować czyjąś postać na samochód”, mówi o ich spotkaniu w Paryżu. „Byłem podekscytowany jego kreatywnością i pasją – że ten samochód stanie się rzeźbą. Podobnie jak malarz wyraża się kolorem, Takumi chciał to zrobić to za pomocą samochodu i poczułem, że mu pomogę. ”

W taki sposób obaj zaczęli szkicować. Przez następny rok pracowali po godzinach, eksperymentowali i badali, jak sprawić, by ten samochód stał się rzeczywistością. „Przyjrzeliśmy się przekształceniu piosenki Bowie w algorytm, który stworzył parametryczny wzór. Uznaliśmy, że moglibyśmy go zastosować w niektórych częściach samochodu” – mówi Ancely. Konstrukcja parametryczna tworzy ruchomą rzeźbę, która w końcu okazała się zbyt trudna do zrealizowania. Yamamoto przerywa: „Nadal pracujemy nad tym zagadnieniem i jesteśmy blisko pozyskaniu partnera do następnego etapu.”

Trzecia osoba z działki kreatywnej została zatrudniona, aby wizualnie ożywić koncepcję samochodu. Alexandre Larnac, twórca obrazów komputerowych (CGI) i projektant przemysłowy, pracował nad renderingami, które następnie przyciągnęły organizatorów Exposition Concept Car. Powiedzieli, że jeśli zespół może zaangażować się w stworzenie pełnowymiarowej rzeźby do końca stycznia, „Portret db” pojawi się na wystawie.

Wszyscy przyznają, że był to projekt wymagający niezwykłej współpracy. „Pomysły, główne tematy projektowe pochodzą od Takumi, ale ostateczna praca jest wynikiem naszej współpracy.”

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close