Search

Zaha Hadid Achitects – ukończone dzieło Opus

me-dubai-hotel-opus-zaha-hadid-architects-photography-laurian-ghinitoiu_dezeen_2364_col_19me-dubai-hotel-opus-zaha-hadid-architects-photo-laurian-ghinitoiu_13

Nowo otwarty hotel ME Dubai w Opus autorstwa Zaha Hadid Architects oferuje meble autorstwa Zaha Hadid Design i rzeźbiarskie, zaokrąglone balkony.

me-dubai-hotel-opus-zaha-hadid-architects-photo-laurian-ghinitoiu_15
Zdjęcia: Laurian Ghinitoiu

Położony w dzielnicy Burj Khalifa w Dubaju, Opus to szklany, a w zasadzie lustrzany budynek. Wewnętrz ulokowano hotel, biura, apartamenty z obsługą i kilka restauracji.

me-dubai-hotel-opus-zaha-hadid-architects-photo-laurian-ghinitoiu_16

Bryłę ukończono w ubiegłym roku, wnętrza udostępniono w maju. To co wyróżnia ME Dubai i Opus to fakt, że o żadnym innym hotelu nie można powiedzieć, że został w całości zaprojektowany przez nieżyjącą już Zahę Hadid.

me-dubai-hotel-opus-zaha-hadid-architects-photo-laurian-ghinitoiu_14

Z zewnątrz budynek wygląda jak gigantyczny sześcian z amorficzną dziurą przechodzącą przez jego środek. Jednak w rzeczywistości to para wież połączonych na górze i na dole, aby stworzyć efekt pustki.

me-dubai-hotel-opus-zaha-hadid-architects-photo-laurian-ghinitoiu_12

Precyzyjna, ortogonalna geometria elementarnej szklanej kostki Opus dramatycznie kontrastuje z płynnością ośmiokondygnacyjnej pustki w jej środku” – wyjaśnił dyrektor projektu Zaha Hadid Architects (ZHA), Christos Passas.

me-dubai-hotel-opus-zaha-hadid-architects-photo-laurian-ghinitoiu_17

U podstawy obu wież znajduje się czterokondygnacyjne atrium. Ponad szczeliną na wysokości 71 metrów zaczyna się trzypiętrowy most. Wnętrze pustki jest oświetlone w nocy przez konstelację świateł, umieszczonych w pofalowanym szkle. Każdym z nich można indywidualnie sterować.

me-dubai-hotel-opus-zaha-hadid-architects-photo-laurian-ghinitoiu_18

Otwarty w marcu 2020 roku hotel ME Dubai ma 74 pokoje i 19 apartamentów. Jego hol znajduje się bezpośrednio pod charakterystyczną pustką Opus, która tworzy szklany sufit. Trzy kondygnacje galerii z wystającymi balkonami otaczają przestrzeń.

me-dubai-hotel-opus-zaha-hadid-architects-photo-laurian-ghinitoiu_03

Złoto, burgund i lśniące marmury

Lśniące białe marmurowe podłogi podkreślają złote krawędzie pluszowych zakrzywionych siedzisk, obitych w bogatym burgundem. Nazywane otomanami, te kapsuły powstały za sprawą Zaha Hadid Design, działu ZHA odpowiedzialnego za projekty do wnętrz.

me-dubai-hotel-opus-zaha-hadid-architects-photo-laurian-ghinitoiu_05

Złota ściana zakrzywia się za białymi biurkami hotelowej recepcji, które także ustawiono pod kątem. Oświetlające je pasy także pasują do balkonów znajdujących się powyżej.

me-dubai-hotel-opus-zaha-hadid-architects-photo-laurian-ghinitoiu_07

Cienkie złote krawędzie zwieńczają szklane balustrady balkonów, które odchylają się od pofalowanych krawędzi. Ławki na balkonach z głębokimi granatowymi poduszkami osadzonymi w zakrzywionych złotych ramach pochodzą z kolekcji Petalinas Zaha Hadid Design.

me-dubai-hotel-opus-zaha_hadid_architects-photo-laurian-ghinitoiu_08

W każdej sypialni hotelowej znajdziemy łóżko zaprojektowane przez Zahę Hadid, z materacem osadzonym na rzeźbiarskiej ramie wystającej ze ściany.

me-dubai-hotel-opus-zaha_hadid_architects-photo-laurian-ghinitoiu_10

W łazience umywalki i prysznice pochodzą z kolekcji Zaha Hadid 2015 Vitae dla Noken Porcelanosa. Dodatkowo nad niektórymi podwójnymi umywalkami wiszą podwójne lustra z krzywiznami, których kształt odpowiada centralnej pustce Opus.

me-dubai-hotel-opus-zaha_hadid_architects-photo-laurian-ghinitoiu_11

W ramach dążenia do zrównoważonego rozwoju hotel ME Dubai sprawia, że ​​w żadnym pokoju nie ma plastikowych butelek. Zamiast tego każdy gość otrzymuje własną butelkę na wodę ze stali nierdzewnej. Dystrybutory wody znajdują się w całym hotelu.

me-dubai-hotel-opus-zaha_hadid_architects-photo-laurian-ghinitoiu_06

W jadalniach nie ma bufetów, aby ograniczyć marnowanie żywności, a kompostery na miejscu rozkładają odpady organiczne.

me-dubai-hotel-opus-zaha_hadid_architects-photo-laurian-ghinitoiu_09

Projekty Opus zaprezentowano po raz pierwszy w 2007 roku przez Hadid, która zmarła w 2016 roku. Pierwotnie miał być ukończony w 2018 roku, ale został odsunięty z powodu opóźnień w budowie.

me-dubai-hotel-opus-zaha_hadid_architects-photo-laurian-ghinitoiu_02

 

Zobacz także:

one-11-luksus-spod-znaku-zaha-hadid-architects

zaha-hadid-wyobrazenia-przyszlosci

port-salerno-by

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close