Search

Japońskie domy | awangardowy minimalizm

japońskie domy 01

Nowoczesne japońskie domy inspirowane są minimalizmem i wyróżniają się awangardowym podejściem do stylu życia ich mieszkańców. Ze względu na skomplikowane japońskie przepisy dotyczące budownictwa, projekty są bardzo sprytne, a dodatkowo są idealnie dopasowane do oczekiwań inwestorów. Oto kilka ciekawych architektonicznych realizacji z kraju kwitnącej wiśni.

japońskie domy 02

Dom w Kioto | 07BEACH

Rodzinny dom pokryty drewnem został zaprojektowany dla pary i ich trojga małych dzieci i jest zlokalizowany w Kioto. Klienci zdecydowali na zachowanie jak największej otwartej przestrzeni, ze względu na zamiłowanie do prostoty. Drugim ważnym aspektem były dzieci i możliwość trzymania ich na oku przez cały czas. Właśnie ze względu na tą latorośl, projektanci umieścił młode drzewo na środku wysokiego salonu. Z biegiem lat będzie ono rosło wraz z najmłodszymi mieszkańcami domu. Przestrzeń dodatkowo doświetlają duże okna na pierwszym piętrze.

japońskie domy 03

Dom architekta | Taku Sakaushi

Ten dom zaprojektował architekt Taku Sakaushi dla siebie i swojej żony. Kupił działkę w Shinjuku  o powierzchni 50 metrów kwadratowych pod wpływem kaprysu. Przepisy dotyczące prawa budowlanego ograniczają konstrukcję do trzech poziomów, w tym jeden pod ziemią. Rozważania, doświadczenia i wpływ wcześniejszych projektów jego nauczyciela Kazuo Shinohara zaowocowały tą realizacją. Najwyżej znajduje się zatem przestrzeń życiowa, w środkowej kondygnacji natomiast przewidział przestrzeń roboczą. To tu znalazł się jego gabinet oraz pokój jego żony do kaligrafii. W całym domu na pierwszy plan wybijają się ciekawe warstwy schodów.

japońskie_domy 04

Dom w Toyonaka | Fujiwaramuro Architects

Podstawą tego projektu tego konkretnego domu w Toyonaka była prywatność. Aby wprowadzić wystarczającą ilość światła słonecznego, i jednocześnie zrezygnować z okien, przez które mogą zaglądać natręci, architekci FujiwaraMuro wprowadzili centralny „dziedziniec świetlny”. Biegnie on od dachu do garażu na parterze, poprzez kuchnię / przestrzeń mieszkalną na pierwszym piętrze. Dodatkowy pionowy świetliki między dwoma bryłami od strony ulicy i poziomy nad garażem zapewniają powalający widok nieba i ulicy. Jednocześnie gwarantują odpowiednie naturalne oświetlenie. Światło słoneczne ociepla wykorzystane we wnętrzu beton i drewno, tworząc dogodną, wyciszającą scenerię we wspólnych przestrzeniach na pierwszym piętrze i prywatnych pokojach na parterze.

japońskie_domy 05

Kamienny dom | Hiroshi Sambuichi

Ten dom, położony na styku trzech prefektur (Hiroszima, Yamaguchi i Shimane), zachwyca architektoniczną lekkością. Jednak jest to równocześnie małe arcydzieło, które odpowiada na specyficzne warunki klimatyczne tego miejsca. Podczas zimowych miesięcy wieją tu silne wiatry i spada sporo śniegu. Natomiast latem jest bardzo gorąco. Architekt Hiroshi Sambuichi zdecydował się więc wpuścić dom w kurhan z kamieni, które pochodzą z pobliskiej rzeki. To waśnie ta kamienna okrywa zimą chroni dom przed lodowatymi podmuchami, a latem utrzymuje wewnątrz niską temperaturę i wilgotność.

japońskie_domy 06

Dom na ustronnej wyspie Ikema | 1100 Architects

Oaza spokoju na wyspie Ikema, na Morzu Wschodniochińskim, czyli dom na szczycie klifu z widokiem na morze. Zbudowany z betonu, aby wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe, został jednak wewnątrz zapanowały tradycyjne japońskie materiały. W ten sposób zmiękczono chłodną bryłę i stworzono miejsce odosobnienia i ucieczki dla pary z Okinawy.

japońskie_domy 07

Dom NA | Fujimoto Architects

Położony w cichej dzielnicy Tokio dom o powierzchni 280 metrów kwadratowych to przezroczysta konstrukcja z białej stalowej ramy. Stanowi jasny i lekki kontrast wobec betonowych bloków w gęsto zabudowanych dzielnicach mieszkaniowych miasta. Inspirowane ideą życia na drzewie wnętrze domu składa się z 21 pomieszczeń, które znajdują się na różnych poziomach.

japońskie_domy 08

Dom D | Ron Arad

Zaprojektowany przez Rona Arada i zrealizowany przy pomocy lokalnej pracowni Issho, mieści się   przy gęsto zabudowanej ulicy dwu- i trzypiętrowych domów jednorodzinnych. Budynek zajmuje powierzchnię 180 metrów kwadratowych na trzech poziomach. Względnie wąski profil budynku poszerza wizualnie wyrazista frontowa fasada. Składają się na nie patynowane, stalowe wstęgi wykonane w warsztacie na obrzeżach miasta. Oryginalne wykończenie nadaje projektowi dynamiki, dzięki wrażeniu ruchu i grze światła.

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close