Search

Ignazio Gardella – protagonista nowoczesnej architektury

Ignazio Gardella, 1905-1999

Ignazio Mario Gardella, urodzony w 1905 roku i zmarły w 1999 roku, odegrał centralną rolę we wszystkich nowych tendencjach XX wieku, stając się jednym z architektów zmian zachodzących w świecie designu i architektury. Potomek rodziny inżynierów i architektów, ukończył studia inżynieryjne w 1928 roku na Politechnice Mediolańskiej, a w następnym roku kontynuował pracę swojego ojca, inżyniera, w pracowni Gardella Martini. Jednakże, jego natura skłoniła go do studiowania architektury na Uniwersytecie Weneckim, gdzie w latach 1952–1958 nadzorował kurs „Elementy Kompozycji”, stając się honorowym profesorem.

Plan Zjednoczonych Architektów

To głównie miasto Mediolan, które skorzystało z jego eklektycznej i przełomowej osobowości, od chwili, gdy Gardella stał się jednym z propagatorów Planu A.R. („Plan Zjednoczonych Architektów”) w 1943 roku: ten projekt nowego planu miasta stanowił jedno z największych wyzwań dla architektów mediolańskich z powodu optymistycznego pragnienia przemyślenia i odbudowy miasta jako wyrazu nowego społeczeństwa demokratycznego.

Architektura jako sztuka

Jego koncepcja architektury jako „sztuki”, gdzieś pomiędzy użyteczną konstrukcją a dziełem artystycznym, nieuchronnie wpłynęła na produkty, które powstały w wyniku jego współpracy z MisuraEmme, rozpoczętej w latach 70. Gardella przeprojektował historyczne dzieła i stworzył nową kolekcję, stanowiącą ważny moment w historii firmy. Bogactwo i różnorodność produktów, które wyniknęły z tej współpracy, były również tematem wystawy „Ignazio Gardella Architect”, która odbyła się wiosną 1989 roku i została zorganizowana przez MisuraEmme oraz Muzeum Współczesnego Wyposażenia w Rawennie.

Regał Elegie, MisuraEmme, projekt: Ignazio Gardella

Nieśmiertelnym symbolem tej wymiany wiedzy jest regał Elegie, który na przestrzeni lat stał się ikoną nowoczesnego designu.

Zobacz także:

Close
© Copyrights by Point of Design
Close