Search

Jean Nouvel ujawnia hotel w jaskini na pustyni AlUla

jean-nouvel-arabia-saudyjska alula-sharaan-hotel 05

Francuski architekt Jean Nouvel zaprezentował projekt podziemnego hotelu, wyrzeźbionego w piaskowcowym wzgórzu na pustyni AlUla w Arabii Saudyjskiej.

jean-nouvel-arabia-saudyjska alula-sharaan-hotel 07

Ośrodek nazwany przez Jeana Nouvela Sharaan powstanie we wzgórzach z piaskowca około 220 mil na północ od miasta Medina. To miejsce obejmuje także Madâin Sâlih, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

jean-nouvel-arabia-saudyjska alula-sharaan-hotel 01

Według architekta, podziemny kurort ma za zadanie także promować pobliskie miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tam znaleźć pozostałości miasta Nabatejczyków. Lud Nabatejczyków zamieszkiwał Pustynię Arabską w okresie od II do IV wieku pne. Zasłynął przede wszystkim ze swoich wykuwanych w skałach miastach, jak choćby Petra w Jordanii.

jean-nouvel-arabia-saudyjska alula-sharaan-hotel 09

Jean Nouvel i dziedzictwo minionych cywilizacji

AlUla to muzeum. Każda szczelina i skarpa, każdy odcinek piasku i skał, każde stanowisko geologiczne i archeologiczne zasługuje na największą uwagę. Ważne, aby zachować całą jego odrębność i zachować jego atrakcyjność, która w dużej mierze opiera się na jego odległym i czasami archaicznym charakterze. Musimy zachować małą tajemnicę, a także obietnicę przyszłych odkryć”.

jean-nouvel-arabia-saudyjska alula-sharaan-hotel 02

Projekt Shaaran

Jean Nouvel zaprojektował Sharaan przewidując wycięcie w klifie 40 pokoi i trzech wypoczynkowych willi. Z balkonu każdego z apartamentów będzie można podziwiać widokiem na otaczający krajobraz.

jean-nouvel-arabia-saudyjska alula-sharaan-hotel 04

Strefa wejściowa hotelu to w zasadzie okrągły dziedziniec, oczywiście wykuty w zboczy skały. Wokół centralnego 80-metrowego szybu windowego zaplanowano ulokować szereg pomieszczeń.

jean-nouvel-arabia-saudyjska alula-sharaan-hotel 14

Ściany w każdym z apartamentów pokryje piaskowiec, co ma stworzyć bezpośrednie połączenie z dawnym miastem Nabatejczyków.

jean-nouvel-arabia-saudyjska alula-sharaan-hotel 03

Nasz projekt nie powinien zagrażać temu, co uświęcone przez ludzkość i czas. Nasz projekt celebruje ducha Nabatejczyków bez jego karykaturowania. To dzieło naprawdę staje się aktem kulturowym”.

jean-nouvel-arabia-saudyjska alula-sharaan-hotel 08

Rozwój kurortu to część planu The Royal Commission for AlUla, mającego na celu wspieranie globalnej turystyki na tym obszarze. Jean Nouvel wierzy, że nowoczesny hotel będzie hołdem dla dziedzictwa regionu.

jean-nouvel-arabia-saudyjska alula-sharaan-hotel 13

AlUla zasługuje na odrobinę nowoczesności. Wyobrażanie sobie przyszłości to niekończące się zobowiązanie, które wymaga od nas pełnego życia w teraźniejszości oraz wyczarowywania przeszłości” kontynuował Nouvel.

jean-nouvel-arabia-saudyjska alula-sharaan-hotel 12

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close