Search

Kościół Knarvik- sakralny minimalizm

Church

Na zachodnim wybrzeżu Norwegii, nieopodal Bergen, znajduje się imponujący kościół Knarvik. Budynek położony jest w centrum miasteczka. Zaprojektowany przez Reiulf Ramstad Arkitekter idealnie komponuje się ze wzgórzem, na którym został wybudowany.

Skandynawska prostota

Kościół spełnia swe funkcje łącząc sakralną godność z rozpoznawalną minimalistyczną formą. Przestrzeń w środku podzielona jest na dwa piętra, oddzielające nawę główną od pomieszczeń przeznaczonych do organizacji wydarzeń kulturalnych oraz administracji kościoła. W atrium, oddzielonym od kościoła szklanymi przesuwanymi drzwiami, znajdują się schody łączące oba poziomy.

Wąskie okna pozwalają na perfekcyjne doświetlenie wnętrza światłem dziennym. Natomiast w nocy,  zapalone wewnątrz lampy rozświetlają budynek, zachęcając tym samym przechodniów do wejścia do środka. Kościół może pomieścić nawet 500 osób naraz. Dzięki swej nowoczesnej bryle oraz centralnemu położeniu stanowi swoisty znak rozpoznawczy tutejszej społeczności.

Centrum kultury

„Kościół, oprócz tego, że jest miejscem zebrań wierzących, w celu wyznawania wiary, jest także lokalną platformą do spotkań dzieci i młodzieży, do podziwiania sztuki, słuchania muzyki czy rozwoju kulturalnego.” dodaje architekt.

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close