Search

Letni dom zatopiony wśród drzew

lawless-searl-lamaster-howe-letni-dom-michigan_01

Studio architektury Searl Lamaster Howe wykorzystało zwęglony cedr i łupek do stworzenia tego domu wakacyjnego dla pary z Chicago. Klienci spędzili lata na poszukiwaniu idealnej nieruchomości na swój letni dom. Zdecydowali się na zalesioną posiadłość około dwóch godzin jazdy na wschód od miasta, na skraju rezerwatu przyrody o nazwie Lawless Park. Para wynajęła chicagowskie studio Searl Lamaster Howe, aby stworzyć miejsce odosobnienia w nowoczesnym stylu. Zależało im na transparencji i najwyższym poziomie kunsztu. Pragnęli także domu, który pomógłby im zwolnić i poczuć spokój.

lawless-searl-lamaster-howe-letni-dom-michigan_02

Letni dom w leśnej głuszy

Lawless Retreat zaprojektowano zatem jako ciche, proste mieszkanie, zaszyte w leśnej głuszy. Dom w kształcie litery T z płaskim dachem ma powierzchnię 225 metrów kwadratowych.

lawless-searl-lamaster-howe-letni-dom-michigan_03

Choć jest przestronny, dom jest dość zwarty, nie pozostawia ani cala zmarnowanej przestrzeni” – twierdzą architekci

Usytuowany na grani dom otacza baldachim listowia. Zimą, kiedy liście opadają, otwiera się widok na dolinę poniżej. Dom stawiano bardzo starannie, aby nie doszło do uszkodzenia dojrzałych drzew. Dodatkowo wykorzystano pasywna technologię, w tym duże przeszklenia i szerokie zwisy dachowe, które pomagają w ogrzewaniu i chłodzeniu, podobnie jak system geotermalny.

lawless-searl-lamaster-howe-letni-dom-michigan_04

Zewnętrzną stronę budynku pokryły trwałe materiały, takie jak zwęglony cedr i płyty cementowe. Te ciemne barwy mają pomóc wtopić się w „bujną mieszankę klonów, dębów, cedrów, osik i jesionów, które otaczają to miejsce”.

Idealna kryjówka

Do domu wchodzi się od strony północnej, gdzie architekci postawili ganek frontowy. Po wejściu mijamy sypialnię i kierujemy się w stronę otwartej kuchni, jadalni i salonu.

lawless-searl-lamaster-howe-letni-dom-michigan_05

Stopniowe rozwijanie – zarówno pod względem skali, jak i przejrzystości – od zacienionego i nisko zawieszonego ganku przez konstrukcję, kończąc na rozległym widoku salonu na las za nim, jest cechą charakterystyczną tego domu”

Podłogę na parterze tworzą tarasy, ułożone zgodnie z nachyleniem terenu, ponieważ od wejścia od strony północnej do salonu na południu spadek wynosi 1,5 metra. Dramaturgii dodaje para belek biegnących wzdłuż domu, które wzmacniają poczucie ruchu i porządku.

lawless-searl-lamaster-howe-letni-dom-michigan_06

Kuchnię otacza osłonięty ganek i taras po wschodniej stronie oraz klatka schodowa od zachodu. Jej schody wyłożone dębowym parawanem prowadzą do głównej sypialni na drugim piętrze. Łączą się również z piwnicą, w której znajduje się jaskinia i więcej miejsca do spania.

Kolory ziemi

W całym mieszkaniu zastosowano materiały ziemiste i neutralne kolory. Podłogi pokryte są dachówką łupkową, a sufity są osłonięte cedrem o ciepłej tonacji. Ten sam materiał zastosowano w przypadku głębokich zwisów dachu. Cedr i dąb wykorzystywano we wnętrzach, niekiedy barwiąc drewno na głęboki odcień zieleni.

lawless-searl-lamaster-howe-letni-dom-michigan_067

Część dzienną meblują brązowe sofy i skórzany fotel, rozmieszczone wokół szerokiej, pikowanej otomany. Kominek w pokoju wykonano ze spalonego cedru i poczernionej stali, a jego przedłużenie odnajdziemy także w piwnicznej jaskini.

W głównej sypialni duże okna wpuszczają światło słoneczne i zapewniają połączenie z drzewami. W sąsiedniej łazience pod prysznicem wbudowano świetlik, w którym ściany pokryte są różnorodnymi płytkami.

lawless-searl-lamaster-howe-letni-dom-michigan_08

 

Zobacz także:

letnia-rezydencja-nad-morzem-egejskim

dom-nad-jeziorem-idylla-w-otoczeniu-przyrody

kubizm-bialej-wiezy-letni-dom-architekta

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close