Zebraliśmy najpiękniejsze i niezwykle minimalistyczne oazy spokoju położone na wyspiarskich wzgórzach. Nieśmiało spoglądają w stronę morza, delikatnie wtulając się w otaczającą naturę. Projekty nowoczesnych domów zostały zaprojektowane tak, aby tworzyć schronienia na wyspie – jako niezdefiniowane oazy relaksu, łączące współczesną estetykę z ponadczasowymi materiałami. A wszystko to, stanowi niezwykle wyrafinowane połączenie minimalistycznej architektury i natury.
Ciepło promieni słonecznych, śródziemnomorska roślinność i naturalne materiały, kreują miejsca, których nie chce się opuszczać. A nawet jeśli temperatura może wydawać się zbyt wysoka, dopracowane do najmniejszego szczegółu wnętrza, zapewnią nieograniczony relaks wszystkich zmysłów.
Villa Apollon, Lefkada, Grecja
Villa Apollon, projektu Block722, czerpiąca inspiracje z otaczającego ją krajobrazu, położona jest na południowym krańcu greckiej wyspy Lefkada. Projekt, ukończony na początku 2021 roku, bez trudu łączy współczesną architekturę z naturą, wykorzystując w pełni swój kontekst, a jednocześnie szanując żywe otoczenie.
Architekci stworzyli prywatny dom wakacyjny, który zaprasza do wypoczynku zarówno właścicieli, jak i gości. Wchodząc na teren obiektu od strony szczytu, goście prowadzeni są szeroką drogą do głównego domu, obok którego rozpościera się widok na błękit wód Morza Jońskiego. Stamtąd seria wybrukowanych tarasów i wąska, naturalna ścieżka kierują do małej, zacisznej, skalistej plaży.
Projekt łączy grecką i skandynawską wrażliwość w interpretowaniu współczesnej architektury śródziemnomorskiej, która staje się niezwykle organiczna, ponadczasowa i minimalistyczna. Niskie, spokojne bryły willi Apollon, wykonane z naturalnych materiałów i w miękkich, neutralnych kolorach, stanowią przedłużenie jej zielonego otoczenia.
Wchodząc przez drzwi wejściowe willi Apollon, panoramy i wyraźna linia horyzontu biegnąca przez salon, natychmiast wprowadzają poczucie przestrzennego dramatyzmu. Głębie domu wypełnia otwarta przestrzeń, otoczona salonem i dwiema kolejnymi sypialniami. We wszystkich pomieszczeniach zastosowano przeszklenia od podłogi aż do sufitu.
Naturalne materiały, zarówno w domu głównym, jak i w części dla gości, uzupełniają otynkowaną betonową konstrukcję i nawiązują do dzikiej roślinności śródziemnomorskiej. Podłogi to naturalny kamień lub lokalnie występujące lastryko, a nowoczesny drewniany sufit z listew tekowych, staje się centralnym elementem przestrzeni. Jednocześnie, drzwi wykonane z litego drewna, wzmacniają ogólne poczucie, że to miejsce nierozerwalnie związane ze swoim kontekstem.
Villa Mykonos I, Mykonos, Grecja
Intensywne środowisko wyspy sprawiło, że oczywistym wyborem stało się uspokojenie nieco krzykliwego wyglądu zewnętrznego i stworzenie jednolitej całości. Pracując z poziomem, uzyskano różnice, naturalny ruch i eleganckie rozgraniczenie przestrzeni.
Willa nad morzem została odnowiona i powiększona o prywatny basen i część śniadaniową, aby goście mogli cieszyć się pięknymi wyspiarskimi porankami w całkowitej prywatności. Tej wyjątkowy grecki zwyczaj gromadzenia się przy posiłku, został wzmocniony poprzez zainstalowanie grilla oraz przestronnej jadalni wewnątrz głównego domu.
Meble, jak również wzory dywanów, zostały zaprojektowane przez biuro Block722 Architects. Tekstylia do sypialni i łazienki zostały dobrane z ekologicznego lnu i bawełny, a greccy rzemieślnicy wykonali plecione leżanki i wezgłowie do głównej sypialni. Naturalne materiały i kolory ziemi zostały skontrastowane z elementami wykonanymi ze szkła i metalu. Wszystkie meble zewnętrzne zaprojektowano w taki sposób, aby mogły współgrać z beztroską pogodą panującą na Mykonos.
Island House, Paros, Grecja
Londyńska pracownia architektoniczna Studio Seilern, stworzyła minimalistyczną kompozycję białych prostopadłościanów dla willi na greckiej wyspie Paros. Zespół minimalistycznych, białych form kształtuje ten współczesny dom, tworząc czystą i nowoczesną formę minimalistycznej architektury.
Kompleks budynków funkcjonuje jako połączona seria samodzielnych pomieszczeń wokół dziedzińca przy basenie. W ten sposób, nie tylko zmniejszono całkowitą objętość obszernego domu, rozmieszczając go w mniejszych, samodzielnych pomieszczeniach, a także, dzięki wykorzystaniu łagodnego klimatu wyspy i stylu życia w tym regionie, połączono pomieszczenia z przestrzeniami na świeżym powietrzu.
Poza mniejszymi łącznikami i dziedzińcami pomiędzy budynkami, dom posiada również liczne przestrzenie zewnętrzne – od wybrukowanych tarasów, niektórych całkowicie otwartych, a innych osłoniętych pergolami w celu zapewnienia cienia, po długi basen i otaczający posiadłość, ogród oliwny.
Wewnątrz i na zewnątrz, wyrafinowana, ale ograniczona paleta materiałów, nadaje minimalistyczny charakter całej konstrukcji. Mieszanka tradycyjnego białego tynku stiukowego, kamiennych ścian, greckiego marmuru i lastriko bez trudu łączy nowoczesny szyk z elementami miejscowej tradycji.
Villa Mandra, Mykonos, Grecja
Usytuowana na grzbiecie wzgórza Aleomandra, a jednocześnie niemal całkowicie ukryta, Villa Mandra wychodzi wprost na morze i zachód słońca. Dom wakacyjny z 6 sypialniami, idealny do cieszenia się nim wraz z rodziną i przyjaciółmi, oferuje spektakularny widok z punktu widokowego, wkomponowanego w subtelnie zagospodarowany, otoczony kamiennym murem ogród.
Dom został zbudowany w oparciu o ideę powolnego, swobodnego letniego życia. Zachęca on do świadomego kontaktu z rodziną, przyjaciółmi i swobodnego przebywania na łonie natury. Forma podąża za emocjami, ponieważ każda przestrzeń staje się kolejną okazją do odpoczynku, refleksji i eksploracji.
Aby stworzyć dom, który pozwoliłby gościom cieszyć się przebywaniem na zewnątrz przez cały dzień, odfiltrowano przytłaczającą intensywność klimatu, zapewniając cień.
Zainspirowane ograniczoną złożonością tradycyjnego wyspiarskiego budownictwa, K-Studio zredukowało architekturę do dwóch małych, tradycyjnie bielonych brył i wszechobecnego kamienia. Pod ogrodem z basenem, znajdują się prywatne sypialnie, oddzielone od siebie dla zachowania prywatności i cieszące się niezakłóconym widokiem na morze.
Kluczowe znaczenie dla charakteru domu ma paleta tradycyjnych materiałów, takich jak wapno, kamień i drewno. To właśnie one kreują nostalgiczną architekturę, łączącą dziedzictwo i lokalność ze współczesnym życiem. Tradycyjnie otynkowane bryły o zaokrąglonych krawędziach, są idealnie płaskie i gładkie. Zwyczajowa pergola z kasztanów zaprojektowano tak, aby zwiększyć jej integralność strukturalną, tworząc kratę z belek, zacieniając i chroniąc rozległy dziedziniec.
Proste, białe bryły i kamienne ściany, a także lekkie płaszczyzny pergoli, perfekcyjnie wpisują się w cykladzki krajobraz. Villa Mandra nawiązuje do skromnej cykladzkiej tradycji, wzbogaconej naturalnymi materiałami i inspirowanej współczesnym letnim stylem życia.
The Rooster, Livada, Grecja
The Rooster, obejmuje teren ponad 30 hektarów wzgórz, skał i wydm, położonym nad Livadią, magiczną, dziewiczą plażą. Domy wypełnione zapachem wiecznie zielonych drzew i majestatycznego morza. A także odgłosami natury, słonym wiatrem i kolorową paletą zachodzącego słońca, które zapewniają szacunek dla estetyki i dziedzictwa wysp.
The Rooster, pomyślany jako ośrodek wellness i lifestyle’owy, zaprojektowano z myślą o bezpretensjonalnym, estetycznym luksusie, połączonym z doskonałą obsługą, zapewniając holistyczne doświadczenie mindfulness. Projekt VOIS Architects to kontynuacja opowieści o śródziemnomorskim stylu życia.
17 domów The Rooster, doskonale harmonizuje z otaczającym krajobrazem. W rezultacie powstało ciepłe i przytulne środowisko, w którym można się zrelaksować i odpocząć. Prostota pomieszczeń pozwala zachować unikalny, estetyczny styl, a jednocześnie luksusowy i bezpretensjonalny. Dominuje w nim drewno, marmur i bawełna, wszystkie w naturalnie kojącej palecie barw, a pomysłowe połączenie faktur i patyn tworzy poczucie duchowego spokoju.
To kwintesencja prawdziwej, rustykalnej oazy. Stanowi miejsce, gdzie surowość formy i materiałów, uzupełnia się przez malowniczą panoramę i subtelne, eklektyczne wnętrza. Ratanowe krzesła, kamienne lub drewniane stoły, surowe wykończenia siedzisk zewnętrznych, a przede wszystkim, wszechobecna biel, przywodzą na myśl dziedzictwo tradycyjnej, greckiej architektury wnętrz.
Zobacz także: