Search

Aldo Cibic i nowy kształt światła w kolekcji Lou dla Venini

Lou to kolekcja trzech świetlistych przedmiotów, zaprojektowana przez Aldo Cibica dla Venini, najbardziej prestiżowej weneckiej firmy specjalizującej się w szkle z Murano. Trzy ręcznie robione obiekty ze szkła weneckiego, koncepcyjnie zawieszone pomiędzy lampami i wazami, badają relacje między światłem a pięknem.

Eksperyment Venini

Trzy modele stworzone z ręcznie robionego szkła podkreślają swoją hybrydową tożsamość. Lampa staje się w nich wazą i odwrotnie. Lou odkrywa przed odbiorcami swoją intensywność kolorów, gdy światło jest wyłączone, a gdy lampa się świeci przywraca eteryczny aspekt użytego do kreacji surowca. Kolekcja ma nieco wschodni smak, zwieńczony elementami manieryzmu. Lou ucieleśnia filozofię projektowania Aldo Cibic: „eksperymentowanie jako praktyka”.

Aldo Cibic o projekcie

„Kolekcja dla Venini wywodzi się z idei pracy nad niejednoznacznym kształtem, który tutaj jest połączeniem wazy i lampy. W rzeczywistości przedmioty są bardziej w kształcie wazonów, które stoją na metalowej podstawie. W pewnym sensie odczuwa się, że te świetlne obiekty wyglądają dość znajomo. Trudno jest jednak odszukać w pamięci, gdzie je wcześniej widzieliśmy. Miłą niespodzianką jest tutaj to, że lampy zaczynają cieszyć oko intensywnością kolorów już, gdy światło jest wyłączone. Po uruchomieniu kolory te stają się jeszcze bardziej intensywne. Na pierwszy plan wysuwa się jednak niezwykły kunszt, z jakim wykonane zostało szkło.”

Starożytna technika

Kolekcja jest realizowana za pomocą starożytnej techniki mleczno-białego szkła opalowego, stworzonego po raz pierwszy na Murano na początku XV wieku w celu naśladowania porcelany, która w tamtych czasach była bardzo popularna w Europie. Ten szczególny rodzaj koloru uzyskuje się przez nakładanie przezroczystych kolorów na mleczno-biały podkład, w poszanowaniu zarówno wymiaru artystycznego i rzemieślniczego. Projekt jest wynikiem spotkania kreatywności włoskiego projektanta i know-how Venini.

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close