Trendy w projektowaniu mebli ulegają ciągłym zmianom. Z jednej strony mamy więc do czynienia z masywnymi i poważnymi nawiązaniami do stylu tradycyjnego. Z drugiej popularnością cieszą się nieustająco minimalistyczne trendy, które na pierwszym miejscu stawiają na wygodę. Bez wątpienia fotel to mebel, który pozwala na zindywidualizowanie wnętrza i podkreślenie jego unikalnego charakteru.
Bez względu na wiek czy szerokość geograficzną, wszyscy znani projektanci zgadzają się w jednym. Krzesła i fotele przede wszystkim powinny być wygodne i estetyczne. Oczywiście interpretacji tej zasady znajdziemy wiele, a mieszanie stylów pozwala na osiągnięcie prawdziwej oryginalności.
Forma, kształt i kolor
Miękkie linie stopniowo odchodzą w przeszłość. Dziś coraz częściej w krzesłach i fotelach można spotkać nietypowe geometryczne kształty: romby, trójkąty, trapezoidy. Jednak gładkie, proste kontury nie znikają, ponieważ to dzięki nim wnętrze staje się spokojniejsze i bardziej eleganckie.
Obok zawsze modnych powściągliwych odcieni ziemi, jak szary, brązowy czy beżowy, projektanci zwracają uwagę na żywsze barwy. Zieleń, turkus, różowy, czerwony czy niebieski to kolory tapicerki, które często widać na zdjęciach w katalogach i magazynach.
Nie tracą na znaczeniu wyrafinowane odcienie ciemnego drewna, złota, mosiądzu, a metalowe wstawki pozostają wciąż aktualne. Nawet klasyczne połączenie czerni i bieli w jednym elemencie wygląda bardzo nietypowo i świeżo. Tworząc modne i harmonijne wnętrze, najbezpieczniej sięgać po naturalne soczyste kolory ziemi, warzyw i owoców.
Fotel anno domini 2021
Dzisiejszy design foteli i krzeseł wyraźnie podkreśla tendencję do naturalności. Dzięki temu można bezpiecznie ozdobić pomieszczenie wyrazistymi teksturami tkanin.
Równie atrakcyjnie wygląda wyraźna faktura naturalnego drewna. W zasadzie im bardziej niezwykła i wyrazista powierzchnia materiału, tym nowocześniej wygląda produkt. Różnorodność i nieoczywiste połączenia jak zestawienie miękkiej tkaniny ze skórą lub szorstkim lnem, to najgorętszy trend.
Drobny wzór to dziś bardzo istotny element designu. Na przykład może mieć postać kurzych łapek, kratki lub zmarszczek. Warto również zwrócić uwagę na wyraźne wzory geometryczne: romby, trójkąty i kwadraty.
Dobrze, jeśli obraz jest asymetryczny – asymetria sprawdza się szczególnie we wnętrzach nowoczesnych. Jednak również luksusowe i klasyczne aranżacje pozwalają na zabawę deseniem. W takim przypadku szczególną estymą cieszą się duże wzory kwiatowe i monogramy. Na meblach tapicerowanych efektownie prezentują się również motywy etniczne.
Jakie materiały na fotel?
Naturalne materiały lub ich dobre imitacje wiodą prym jeśli chodzi o wykończenia. Największą popularnością cieszy się więc drewno, kamień (marmur, granit itp.), szkło oraz metal. I znowu – produkty łączące kilka materiałów jednocześnie wyglądają bardzo nowocześnie. Do tapicerowanie projektanci zalecają wybór jedwabiu, lnu lub skóry naturalnej o matowej powierzchni.
Dziś dużą wagę przywiązuje się do wielofunkcyjności, praktyczności, mobilności i ergonomii mebli. W związku z tym krzesła i fotele uzupełnia się o różne mechanizmy i prezentuje się w różnych wersjach.
Wiele osób preferuje meble zrobione na wymiar i według indywidualnych parametrów. Wyjaśnia to fakt, że niezwykłe okucia, oryginalne szwy i niestandardowe wzory to w tym sezonie jedne z głównych trendów.
Asymetria geometrii
Dwie niedopasowane geometryczne bryły zbiegają się, tworząc fotel Mélos, stworzony przez architekta i projektanta Aro Vegę dla jego marki Monogram.
Mélos to studium kontrastów, z pryzmatem jako podstawą i cylindryczną poduszką, przesuniętą po przekątnej w jednym z jego rogów, pełniącą rolę oparcia. Każdy z tych dwóch elementów jest tapicerowany inną tkaniną. Bardziej neutralna wersja, zwana Soft, zawiera len i kremowy aksamit, podczas gdy Mélos Wild widzi jasny różowy brokat w połączeniu z niebieskim aksamitem.
Siedzisko i oparcie są połączone rurową ramą ze stali nierdzewnej, która wyróżnia się na tle pluszowej tapicerki i jest wykończona w kolorze oxblood red lub błyszczącym chromie. Mélos to projekt kolekcjonerski, podobnie jak wszystkie wydawnictwa Monogram, który jest produkowany w limitowanej liczbie 40 sztuk – każdy z wygrawerowanym numerem na podstawie.
Abstrakcyjny urok
Geometryczny urok i wzornictwo w stylu retro to kluczowe elementy nowego fotela Romby firmy GamFratesi. Pierwsze skrzypce gra tu nietypowa podstawa w kształcie ściętego stożka. Wykonana jest w całości z litego drewna jesionowego, w kolorze naturalnym lub czarnym. Natomiast jej rozkloszowany kształt uzyskuje się dzięki niezwykłym umiejętnościom stolarzy. Baza łączy się z miękkim i kompaktowym, wyściełanym obrotowym siedziskiem pokrytym skórą lub tkaniną.
Idealny w jadalni lub w środowisku pracy z przytulną atmosferą, a także samodzielny element, Romby to fotel typu kokon o nienagannych proporcjach i wykonaniu, który otula ciało pozostawiając swobodę ruchów, otulając je uczucie dużej lekkości. Projekt, który idealnie wpisuje się w uniwersum Porro, które od zawsze charakteryzowało minimalistyczne wzornictwo i świetne wykonanie.
Nowoczesna reinterpretacja
Zainspirowany obszernymi skórzanymi fotelami z klubów ubiegłego wieku, Le Club reinterpretuje jeden z archetypów designu ze współczesnym podejściem. Brak kompromisów w komforcie i jakości wykonania fotela, który rozjaśnia kształty i materiały w imię bardziej codziennej elegancji. Pomiędzy rzemiosłem a technologią Le Club ma stać się ponadczasową, nową ikoną przestrzeni domowych i instytucjonalnych.
Fotel w stylu skandi
Mała rodzina elementów do siedzenia z dużymi osobowościami przywołuje na myśl echa innych pozornie kontrastowych czasów i kultur. W kolekcji Echoes projektu Christophe Pilleta odnajdujemy wpływy śródziemnomorskie i skandynawskie, rustykalne i delikatne jednocześnie. W zasadzie możemy doznać zarazem déjà vu i ponadczasowości.
Jego konstrukcja prezentuje odważny kontrast materiałów: struktura jest z eleganckiego metalu, a siedzisko i oparcie są wykonane z cienkiego tkanego papieru lub papierowego sznurka. Złożone rzemiosło przypomina tradycyjne metody i nadal powstaje całkowicie ręcznie.
Walter, zaprojektowany przez Vincenta Van Duysena, ma swoje korzenie w tradycji rzemieślniczej typowej dla krajów skandynawskich. Niewielki fotel ze stelażem wykonanym w całości z litego jesionu barwionego na czarny dąb lub eukaliptus, w którym oparcie stanowi całość z podłokietnikami.
Zaprojektowany z myślą o współczesnym i towarzyskim otoczeniu, nieformalny styl tego małego fotelika jest oparty na jego kontrastach: klasyczna elegancja ramy kontrastuje z miękkością siedziska.
Organiczny fotel
Ukraińska marka projektowa Faina nawiązała do starożytnych przedstawień kobiecej formy podczas tworzenia tego „przypominającego chmurę” fotela, który wzoruje się na znaleziskach archeologicznych.
Fotel Domna ma bulwiastą formę złożoną z dwóch połączonych ze sobą amortyzowanych elementów.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/interior-design-2021-nowa-rzeczywistosc-we-wnetrzach/
https://pointofdesign.pl/design/nie-tylko-nowe-meble-do-pokoju-dziennego/
https://pointofdesign.pl/rekomendowane/meble-do-ogrodu-2021/