Search

Georg Jensen przywraca słynne projekty Torun

Torun

Szwedzka projektantka biżuterii Vivianna Torun Bülow-Hübe, znana jako Torun, zasłynęła z niespotykanego wyczucia eleganckiego minimalizmu połączonego z czystymi, organicznymi formami. W wieku 21 lat zaprezentowała swoją pierwszą wystawę, a w latach 40. i 50. stała się częścią paryskiej bohemy, zaprzyjaźniając się m.in. z Pablo Picasso. Następnie, nawiązała współpracę z duńską marką Georg Jensen.

Nowa idea w biżuterii

Torun umarła w 2004 roku pozostawiając po sobie ogromny dorobek artystyczny. Jedną z najsłynniejszych kolekcji stała się biżuteria stworzona dla marki Georg Jensen, która w tym roku obchodzi 50. rocznicę premiery. W 1957 roku, Torun rozpoczęła współpracę z duńskim domem mody, która zaowocowała wprowadzeniem nowego stylu cechującego się wykorzystaniem cennych materiałów. Najsłynniejszą z kolekcji stała się seria Möbius z 1968 roku, w całości stworzona z nieprzerwanych pasm zawijanego srebra. Projektanta uważała, że jej podejście opierało się na tworzeniu biżuterii, której idea odbiegała od konserwatywnych założeń i skojarzeń. Chciała, aby przestała być jedynie symbolem zamożności. W swoich projektach korzystała przede wszystkim ze srebra, stali, pół-szlachetnych kamieni, a czasem nawet i zwykłych kamyków.

Sztuka użytkowa

Torun odpowiedzialna jest również za projekt zegarka Vivianna – formy w kształcie zawiniętej łyżki, owijającej nadgarstek, wyposażonej w polerowaną tarczę bez cyfr. Oryginalnie zegarek ten został zaprojektowany na cele wystawy w Musée des Arts Décoratifs w Paryżu. Uznała więc, że jej decyzja o braku oznaczeń czasu sugerowała życie w oderwaniu od czasu – „za każdym razem, gdy użytkownik spoglądałby na gładką tarczę, ta wymuszałaby na nim refleksję o tym, że życie toczy się teraz w tym momencie”.

Design ponadczasowy

Prace Torun nadal pełnią bardzo ważną rolę w dorobku marki Georg Jensen. „Rzeźbiarski charakter oraz unikatowe formy i linie jej projektów są ponadczasowe, prezentują wspaniałość i artystyczność związane z ręcznym tworzeniem biżuterii”, mówi Nicholas Manville.
Z okazji rocznicy, Georg Jensen prezentuje przeprojektowaną i odświeżoną wersję naszyjnika Dew Drop, który Torun zaprojektowała w Paryżu po tym jak ukończyła studia na Sztokholmskiej Akademii Sztuki Użytkowej. Nowy model wykonany został z żółtego złota, a jego miękka forma utrzymuje zawieszkę wykonaną z czarnego onyksu oraz kwarcu.

 

Zobacz także:

Duńska jakość i hiszpański temperament w kolekcji Georg Jensen

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close