Bernhard Roetzel specjalista z zakresu męskiego wizerunku wytycza jasną drogę mężczyznom pragnącym nienagannie wyglądać, podążać za modą i wypełniać zegarkowy savoir vivre. Kiedy przestawiamy zegarki? Przewrotne pytanie dotyczy nie czasu, ale miejsca i okazji.
Każdy kto chce dokładnie przeanalizować styl osoby stojącej obok, powinien pamiętać aby spojrzeć również na jego lub jej zegarek”.
Tak brzmi jedno z pierwszych zdań otwierających książkę „Gentleman” autorstwa Roetzela. To w zasadzie nasz punkt wyjściowy do analizy tego, co i kiedy warto kupić i nosić. Nie tylko po to by dowiedzieć się jaka jest godzina, ale przede wszystkim dopełnić własny wizerunek. Zegarek to w zasadzie jedyny element męskiej biżuterii. Na dodatek nie budzi żadnych wątpliwości co do tego czy wypada go nosić, czy nie. Spinki do krawata i mankietów koszuli już nie są takie oczywiste, nie mówiąc o niedopuszczalnym sygnecie…No chyba że jest to pierścień rodowy.
Zegarek to symbol kodowany i odczytywany w taki sam sposób, jak każdy inny znak świadczący o tym kim jesteśmy. Nie warto zatem kierować się modą, ale dopasować go do indywidualnego stylu i okazji.
Nie ma zegarków uniwersalnych, ich różnorodność zarówno stylistyczna, jak i funkcjonalna pozwala podzielić je na trzy podstawowe typy.
Kiedy przestawiamy zegarki na klasykę
Ten rodzaj zegarka zwykle towarzyszy formalnemu strojowi – garniturowi lub frakowi. Wygląd zegarka klasycznego powinien być minimalistyczny i stonowany. Dzięki temu nie przyciąga zbytnio uwagi, niemniej stanowi on perfekcyjnie dopełnienie eleganckiego stroju.
Klasyczne zegarki opierają się wpływom chwilowej mody i mają ponadczasowy wygląd. Koperta powinna być relatywnie nieduża (nie przekraczająca 45mm). Dominujące kolory tarczy to biel lub czerń. Najlepiej, aby czasomierz posiadał skórzany pasek, niemniej obecnie coraz częściej akceptowane są także bardzo delikatne bransolety. Klasyczny czasomierz to nieodzowny dodatek stroju wieczorowego, ma być dyskretny i elegancki. Może podkreślać status właściciela, ale nie powinien rzucać się w oczy. Eleganckie czasomierze mogą posiadać liczne funkcjonalności, często bardzo wysublimowane oraz niezwykle trudne do stworzenia z technicznego punktu widzenia. Podkreślają one dodatkowo status właściciela oraz ukazują wielki prestiż i kunszt manufaktury, która wyprodukowała tak wyjątkowe dzieło sztuki zegarmistrzowskiej.
Cechy charakterystyczne zegarków klasycznych to minimalizm, ponadczasowy wygląd bez wpływu chwilowej mody. Nie ma tu miejsca na zbędne i przyciągające uwagę ozdobniki. Tarcza jest stonowana, a czarny lub brązowy pasek wykonany z wysokogatunkowej skóry. Relatywnie nieduża koperta jest wykonana ze stali lub złota.
Kiedy przestawiamy zegarki na casual
Casual to zegarki przeznaczone do użytku, na co dzień. Grupa ta jest chyba najbardziej „pojemna” i w zasadzie niemalże każdy z zegarków należący do kategorii opisanych powyżej może być przez wielu traktowany, jako zegarek casual’owy.
Zegarki typu casual cechuje nieco większa swoboda w doborze odpowiedniego do nich ubioru. Można nosić je zarówno do jeansów, koszuli i marynarki, a niektóre także do krótkich spodenek podczas wakacji.
Pośród tej grupy czasomierzy znajdziemy wiele ciekawych modeli, które wyposażone są w przeróżne dodatkowe funkcje, np. chronograf, alarm, repetier, wskaźnik rezerwy chodu, wskazania dnia tygodnia i miesiąca, faz księżyca, tourbillon i wiele więcej.
W przypadku zegarków casual mówimy więc o atrakcyjnym wzorniczo czasomierzu, w mniej konserwatywnych kolorach. Koperta może być w dowolnym kształcie, z delikatnymi zdobieniami także na masywnej bransolecie. Całość uzupełniają ciekawe funkcje oraz podwyższone parametry wytrzymałości.
Kiedy przestawiamy zegarki na sport
Zegarki dla osób aktywnych z reguły posiadają wyższe parametry ochronne i podwyższoną odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak kurz, pył i wodę. Często wyposażone są w kauczukowe paski i gumowe elementy, a ich szkła nie powinny ulegać zarysowaniom.
Ponadto czasomierze przeznaczone dla miłośników sportu i rekreacji posiadają bardzo wiele przydatnych podczas treningu funkcji, jak stoper, kompas, termometr, pulsometr itd.
Jak wyglądają takie zegarki? Przede wszystkim masywna koperta obejmuje dużą i czytelną tarczę oraz duże i wygodne w użyciu pusher’y. Kolorowe elementy mogą pojawić się na całości, także na gumowym pasku. Poza paskami z tworzywa, wśród sportowych zegarków spotykamy też stalowe bransolety. Zegarek do zadań specjalnych musi być odporny na wstrząsy, kurz, pył i uszkodzenia mechaniczne, oraz mieć wysoki poziom wodoszczelności. Znajdziemy tu także wiele funkcji m.in. chronograph.