Salvatori to esencja włoskiego designu, łącząca tradycję i nowoczesność. Od 1946 roku, wprawnymi rękami rzemieślników obrabia kamień naturalny nadając mu artystyczne formy użytkowe za sprawą najwybitniejszych designerów współpracujących z firmą.
Salvatori – świetlny kontekst Paryża
Paryż nazywany jest „Miastem Światła” od kiedy w połowie XVI wieku, za sprawą Ludwika XIV w całym mieście zainstalowano rozległą sieć oświetlenia ulicznego, aby przywrócić porządek. Ale La Ville-Lumière pasuje również do szerokich, wypełnionych światłem bulwarów i okazałych haussmanowskich budynków , stojących w charakterystyczny sposób, a ubranych w luminescencyjny wapień.
Budzenie się w tym świetle, jest spokojnym sposobem na rozpoczęcie dnia, naśladując słynne flâneurs miasta – ludzi spacerujących powoli ulicami i przyjmujących osobliwości miasta.
Wysoko nad miastem, w artystycznej Montmartre mieści się mieszkanie urządzone przez Salvatori – włoską markę zajmującą się designem premium, którego głównym bohaterem jest kamień naturalny. Projekt wnętrza to zasługa studia Elisy Ossino. Wyraża sen o Paryżu, z całym jego wyrafinowaniem i bohemicznym klimatem.
Dzień w Paryżu zaczyna się od tartiny i kawy przy stole jadalnym Proiezioni – pod silosowym żyrandolem autorstwa Davida Lopeza Quincocesa, rzeźbionym w ciemnej Pietra d’Avola.
Łazienka w wersji de luxe by Salvatori
Kąpiel to kolejny krok. Rzeźbiona przez mistrzów Salvatori, z litego bloku marmuru Bianco Carrara, wanna Balnea bawi się ze zmysłem dotyku. Projektantka, Elisa Ossino, nasyca kamień uspokajającym wyglądem, delikatnie wyginając jego twardą powierzchnię, by nadać jej lekką i miękką formę.
Spacer po Paryżu
Do Bois de Boulogne można dotrzeć po zaledwie kilku minutach jazdy metrem. Tam mieści się spokojna, naturalna oaza na zachodnim krańcu miasta. Po przejściu na południe ścieżkami, wijącymi się przez las i wokół jeziora, nadszedł czas, aby zatrzymać się w Villa La Roche, domu zaprojektowanym przez Le Corbusiera w latach dwudziestych XX wieku. Teraz to rodzaj architektonicznego pomnika poświęconego jego pracy. Potem krótki skok przez miasto do Wielkiego Meczetu na lunch – tagine, kuskus i miętową herbatę na kameralnym dziedzińcu.
Zabytkowa dzielnica Le Marais leży po drugiej stronie Sekwany. Oferuje ona łatwy dostęp do ekskluzywnych butików, sklepów z pamiątkami i małych galerii. Po przekroczeniu rzeki, w jednym z najbardziej malowniczych punktów – na końcu Île Saint-Louis i Île de la Cité, znajduje się Maison Européenne de la Photographie. Organizuje ono doskonałe wystawy współczesnej fotografii. To zaledwie chwilę od Notre-Dame. Zawsze warto zatrzymać się w Atelier Brâncuși, wiernym odtworzeniu pracowni wielkiego rumuńskiego rzeźbiarza. Ta mieści się w często pomijanym budynku przy Centrum Pompidou.
Nadszedł czas na pastis w jednej z wielu kawiarni. Wczesnym wieczorem zbierają się tłumy by udać się do Chez Julien. To bistro mieszczące się w starannie odrestaurowanym wnętrzu w stylu Belle Époque, serwuje typowe francuskie potrawy. Po kawie i koniaku czas na powrót do domu, obok Luwru i z powrotem pod górę do Montmartre.
Salon według Salvatori
Z salonu oświetlonego miękkim światłem lampy Urano, projektu Ossino, można zobaczyć Paryż tętniący życiem nocnym. Ostatni drink podczas słuchania Chopina to idealny sposób na zakończenie dnia w mieście. Warto uchwycić ten moment i delektować się detalami – rzeźbiarskimi wazonami Omaggio a Morandi stojącymi na gzymsie.
Elementy z kolekcji Lui & Lei Vincenta Van Duysena zdobią stolik kawowy „Kochaj mnie, kochaj mnie”, zaprojektowany przez Michaela Anastassiadesa. Pozostaje tylko przygotować się do snu. Przed ogromnym, idealnie okrągłym lustrem Mirari, w spokojnym otoczeniu łazienki Balnea według pomysłu Elisy Ossino zmywamy dzień.
- Zdjęcia: Salvatori
- Więcej na: www.www.salvatori.it
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/design/to-wlasnie-milosc-do-kamienia-salvatori-w-piet-boon/
https://pointofdesign.pl/design/luksusowe-wnetrza-wg-piero-lissoniego/