Search

The New Raw łączy cyfrowe rzemiosło i recycling

Studio projektowe The New Raw z siedzibą w Rotterdamie we współpracy z miejscowymi uczniami zaprojektowało GLYPH — nową, tętniącą życiem kolekcję zrównoważonych mebli do zabawy dla Europejskiej Stolicy Kultury Eleusis 2023.

W ramach trwającej inicjatywy badawczej Print Your City, która bada koncepcję zastosowania zrobotyzowanego drukowania 3D do odpadów z tworzyw sztucznych jako sposobu na przeprojektowanie i lokalną budowę przestrzeni miejskiej.

Ławka GLYPH zaprojektowana przez studio The New Raw z Amsterdamu.

The New Raw i eko-projektowanie 

Projekt jest wynikiem 8-tygodniowego laboratorium prowadzonego w greckim mieście, w którym wzięło udział ponad 700 dzieci w wieku od 5 do 14 lat z regionu i łącznie ponad 1000 odwiedzających, z naciskiem na kluczowe zasady gospodarki o obiegu zamkniętym.

Po wycieczce edukacyjnej opartej na pragmatycznym podejściu i zbadaniu sposobów recyklingu zużytego plastiku, lokalne dzieci były mocno zaangażowane w proces projektowania i zostały zaproszone do tworzenia rysunków, które później zostały zeskanowane, przetworzone cyfrowo i wygrawerowane na nowych meblach miasta. Nazwa kolekcji, wywodząca się od greckiego słowa γλυφή (rzeźba), nawiązuje do ozdobnych rycin przekazów lub symboli na starożytnych świątyniach.

W ten sposób The New Raw bada współtworzenie, wykorzystując cyfrowe rzemiosło: dzieci w wieku szkolnym stają się autorami własnych miast, przekazując swoje odpady i twórczy wkład w postaci rysunków.

 

Meble z recyclingu od The New Raw

Pod koniec laboratorium 240 kg plastiku zostało poddane recyklingowi i przekształcone w kolekcję 8 wolnostojących bujanych ławek, które mogą funkcjonować niezależnie lub w grupach. Kultowy kształt wygiętych bloków oddaje hołd – z niespodzianką – archetypowym kształtom klocków znalezionych w starożytnych ruinach miasta i pozwala ławkom się kołysać. Pomyślany jako łatwy do zastosowania system mebli do zabawy pozwala aktywować puste partie przemysłowego miasta Elefsina lub innych środowisk pozbawionych przestrzeni publicznej. Monolityczne elementy są lekkie i przenośne oraz można je aranżować na wiele sposobów, aby zbudować kolorowy i nieoczekiwany plac zabaw na świeżym powietrzu.

Zaprojektowany, aby inspirować spontaniczne zachowania, GLYPH zachęca do zabawy i zwiększa więzi między użytkownikami ze wszystkich grup wiekowych poprzez zaangażowanie, włączenie i interakcję – wyjaśniają projektanci Panos Sakkas i Foteini Setaki.

Ławki zostały w całości wydrukowane metodą 3D z materiałów odpadowych.

Każda figura geometryczna jest wyjątkowa dzięki grawerowanym rysunkom dzieci i jest produkowana w trzech różnych wymiarach i kolorach – pszeniczna żółć, miętowa zieleń i wodny błękit. Meble zostały wykonane głównie z tworzyw rPP i rPE powszechnie stosowanych w nakrętkach do butelek. Zebrane specjalnie w tym celu odpady z tworzyw sztucznych zostały posortowane, umyte i rozdrobnione, a następnie stopione i wytłoczone z kolorowymi pigmentami w celu stworzenia kołyszących się ławek. Czas druku każdej sztuki wahał się od 5 do 7 godzin.Kolekcja służy obecnie jako strefa wypoczynkowa organizacji oraz jako teaser Europejskiej Stolicy Kultury Eleusis 2023. W ramach inicjatywy elementy zostaną następnie zainstalowane w różnych lokalizacjach, a po 2024 r. zostaną przekazane szkołom uczestniczącym w laboratorium.

Głównymi projektantami wzorów były zaproszone do projektu dzieci.

Zdjęcia: Alina Lefa i Aspa Koulira.

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close