Search

Tomek Rygalik | Design Schools Workshop

Design Schools Workshop

New York City Design 2019

New York Design Week 2019 dobiega końca. W tym roku nie odbył się bez mocnego, polskiego akcentu. Tomek Rygalik, wraz z prof. Jerzym Porębskim, poprowadził warsztaty dla 45 studentów z 10 szkół projektowych.

WantedDesignNYC to stacjonująca w Nowym Jorku platforma skupiająca i animująca najważniejsze wydarzenia związane z designem w tym mieście. Każdego maja WantedDesign prezentuje unikalny program, który przyciąga grupę studentów z międzynarodowych szkół projektowych do udziału w warsztatach Design Schools Workshop. Zespoły składają się z uczniów z różnych szkół i środowisk. Celem jest, aby skupiały się na wspólnym działaniu, a nie na konkurencji.

Otwarta forma

Tegoroczny temat „Otwarta forma dla dobrego samopoczucia” dotyczył teorii otwartej formy polskiego architekta, teoretyka i pedagoga Oskara Hansena. Ten projektant i artysta stworzył swoją teorię pod koniec lat 50-tych XX wieku.

Tomek Rygalik wyjaśnia:

Zgodnie z teorią Otwartej Formy artysta lub projektant nie tworzy zamkniętego dzieła sztuki, ale tworzy kontekst dla możliwych interpretacji, ewoluujący podczas użytkowania. Zastosowana teoria opierała się na zasadach niejednoznaczności, zmienności i zbiorowego uczestnictwa. Przedstawia się jako bardzo istotny temat dla współczesnego projektowania zarówno koncepcyjnie, jak i praktycznie.

Wykładowcy zdecydowali się użyć teorii jako metody. Celem zadania było dobre samopoczucie w przestrzeni publicznej. W tym przypadku cel ten zyskał wiele nowych wymiarów. W efekcie dotknięto między innymi kwestii społecznych, kulturowych i estetycznych. A pojawiły się także zagadnienia związane z interakcji z przestrzenią i ludźmi, środowiskiem, partycypacją,  z bezpieczeństwem, czy wreszcie satysfakcją. Tak więc studenci zostali poproszeni o znalezienie obiektu w przestrzeni Industry City, który wg nich wymaga interwencji. Od badań, przez koncepcyjne opracowanie projektu, po stworzenie pełnowymiarowego prototypu. Dzięki temu grupy mogły pracować praktycznie i w rzeczywistym kontekście.

Tomek Rygalik
Tomek Rygalik | Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Tomek Rygalik

Jest głównym projektantem w Studio Rygalik zajmującym się architekturą i produktami dla firm premium i międzynarodowych marek, w tym Cappellini, Moroso, Ghidini, Siemens, Heineken i Ikea. Założyciel i dyrektor kreatywny marki mebli i akcesoriów TRE Product. Otwarty nauczyciel z szerokim doświadczeniem i doktoratem w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Jego praca dotyczy wciągającej natury nowej typologii, długowieczności i prostoty, która ma moc odpowiedzialnego poprawiania codziennego życia.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close