Search

Objects of Common Interest z instalacją świetlną w Bergamo

LightsON_Objects_of_Common_Interest_pointofdesign.pl

„Lights On” to nowa instalacja site-specific stworzona przez Objects of Common Interest jako część programu włoskiej stolicy kultury 2023 w Bergamo.

Instalacja Lights On, projekt: Objects of Common Interest, powstała z okazji Włoskiej Stolicy Kultury 2023, w Bergamo.

Objects of Common Interest zaprezentowały nową wielkoformatową instalację site-specific na Piazza della Libertà w Bergamo, w ramach programu włoskiej stolicy kultury 2023. Eleni Petaloti i Leonidas Trampoukis stworzyli serię interwencji na placu, które zarówno celebrują, jak i zakłócają przestrzeń. Projekt był wspierany przez Confindustria Bergamo i promowany przez Comune di Bergamo i GAMeC, miejską Galerię Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Doradcą projektu była niezależna kuratorka Federica Sala.

 

To najważniejszy projekt, nad którym do tej pory pracowaliśmy, ze względu na jego skalę i publiczną obecność” — mówi Petaloti. Jako architektów bardzo ważne jest dla nas, aby móc aktywować budynek o tak skomplikowanej historii.

Piazza della Libertà, Bergamo.

Piazza della Libertà w Bergamo pochodzi z lat 30. XX wieku, a jego imponujący budynek z kolumnadą – Casa della Libertà – pierwotnie zaprojektowany jako symboliczna kwatera główna Partii Faszystowskiej. Projekt placu nie jest przyjazny, jego surowa architektura połączona jest z niedostępnymi elementami, takimi jak centralna fontanna, której krawędzie są zbyt wysokie, aby ludzie mogli połączyć się z wodą. 

 

 

 

 

Objects of Common Interest i„Lights on” na Piazza della Libertà w Bergamo

Studio chciało otworzyć plac, a jego interwencja opierała się na motywie „recykling/ponowne użycie/naprawa” wchodzącym w interakcję z monumentalną architekturą, aby połączyć ją z odwiedzającymi i przechodniami.Projekt instalacji rozwija się w oparciu o trzy elementy. Falisty element oświetleniowy, który wyłania się z fasady budynku składa się z wielkoskalowych modeli świateł „tubowych”.

Światło aktywuje fasadę, jest jak pasożytnicza rzeźba, która łączy każdą jej część z otoczeniem” – mówi Petaloti. „Światło to święto, medium, które łączy ludzi w bardzo fundamentalny sposób.

 

 

 

 

 

Na placu projektanci stworzyli ogólnodostępne siedzenia wykonane z kawałków marmuru i żywicy pochodzącej z recyklingu. Zachęcali również do połączenia z fontanną, tworząc wokół niej schodkową platformę, wykonaną z opon pochodzących z recyklingu i ozdobioną podświetlanymi, przypominającymi klejnoty przedmiotami z żywicy pochodzącej z recyklingu.

Chcieliśmy, aby ludzie czuli, że są właścicielami tego miejsca, że ​​mają kontrolę nad doświadczeniem placu — kontynuuje Petaloti.

Objects of Common Interest przekształca miejsce publiczne we wspólne doświadczenie

Celem tej pracy było przekształcenie placu w bardziej żywe środowisko, które inspiruje i przynosi radość tym, którzy tam mieszkają. W ten sposób zostały rozwinięte również tematy relacji między społecznością a jej zasobami naturalnymi, wzmacniając miasto, które „wymyśla” w oparciu o to, co już ma, czerpiąc rozwiązania z własnej przeszłości i dziedzictwa kulturowego.

Eleni Petaloti, Objects of Common Interest

Zobacz także:

Walencja – stolica designu 2022

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close