Search

Iván Navarro i jego kosmiczne rzeźby

okładka

Urodzony w Chile artysta wykorzystuje niebiańskie krajobrazy do odkrywania ciemnych stron życia społecznego i politycznego. Do końca marca Iván Navarro prezentuje swoje najnowsze prace w Galerie Templon w Paryżu. Chilijski artysta z Nowego Jorku otworzył właśnie dwie nowe wystawy. Pierwsza z nich to retrospektywa w Centquatre, a druga to pokaz nowych, radykalnych prac w Galerie Templon.

Iván Navarro wystawa 02

Navarro urodził się w Santiago w Chile i spędził dzieciństwo pod dyktaturą Pinocheta. Natomiast w 1997 roku wyemigrował do Nowego Jorku.

Kiedy miałem ponad 20 lat, zdałem sobie sprawę, jak duży wpływ wywarły na mnie rzeczy, których doświadczyłem w dzieciństwie. Tak wiele aspektów życia codziennego stanowiło manifest życia pod kontrolą reżimu dyktatorskiego. Jak się ubrać, jakiej muzyki słuchać, z kim się spotykać, do jakiej dzielnicy się udać. Ile powiedzieć o swojej rodzinie nowym znajomym. Teraz również postrzegam i rozumiem te doświadczenia jako narzędzia. Dzięki nim jestem bardziej świadomy społeczeństwa, w którym żyję. Społeczeństwa które obecnie całkowicie kontroluje kapitalizm.

Iván Navarro wystawa 05

Te doświadczenia wywarły głęboki wpływ na twórczość artysty w ciągu ostatnich dwóch dekad. Pod elektryzującą grą zwierciadeł i światła czają się jedne z najciemniejszych tematów epoki. To kontrola, propaganda polityczna, tortury i nierówności północ-południe.

Iván Navarro wystawa 03

Konstelacje Ivána Navarro

Navarro używa światła jako surowca. Natomiast czerpie ze struktur gry słów, muzyki, minimalizmu, amerykańskiego designu i architektury. W ten sposób odnosi się do kwestii społeczno-politycznych i zmienia sposób postrzegania. W nowej serii prezentowanej w Templon Iván Navarro zwraca uwagę na kosmiczne krajobrazy.

Zebrałem zdjęcia różnych mgławic, wiele zdjęć zrobionych przez potężne teleskopy na całym świecie. Te obrazy to wizje przestrzeni, w której rodzą się gwiazdy”- wyjaśnia.

Iván Navarro wystawa 10

W ramach tych elementów: konstelacji, mgławic i zaćmień, Iván Navarro rysuje powiązania między ogromną abstrakcją wszechświata a ludzkim dążeniem do władzy, dominacji i przetrwania. Tutaj wzniosłość i zagrożenie zdają się współistnieć: motywy przemocy uwięzione pod olśniewającymi optycznymi eksplozjami.

Iván Navarro wystawa 07

Wystawa wyznacza także dla artysty niezbadane terytorium: malarstwo. Żywe smugi farby są rozpryskiwane na grawerowanych lusterkach jednokierunkowych i oświetlane przez diody LED, aby kanalizować niebiańskie zjawiska. W innym miejscu stale zapętlona rzeźba kinetyczna symuluje ruch zaćmienia. To nowe podejście, z naciskiem na rękodzieło, stwarza napięcia między maszyną a kruchością ludzkiej dłoni.

Iván Navarro wystawa 01

Trójwymiarowe obrazy Planetarium Navarro stworzył podczas pandemii, kiedy artysta powrócił do ręcznej produkcji w swoim studiu na Brooklynie w Nowym Jorku.

Iván Navarro wystawa 08

Staram się nieustannie odnosić się do istoty mojej pracy; Nadal zbieram przedmioty na ulicy, aby tworzyć rzeźby. Tak zacząłem tworzyć sztukę w Nowym Jorku, przetwarzając zużyte świetlówki, które znalazłem na śmietniku. Teraz, ponieważ byłem bardziej ograniczony w pracy z różnymi producentami i tylko w moim studio, postanowiłem zrobić jak najwięcej własnymi rękami ”.

Iván Navarro wystawa 06

Choć z wyglądu są niebiańskie, jego prace są zawsze zakotwiczone w codziennym życiu ludzi.

Wierzę w sztukę, która jest autentyczną odpowiedzią na ludzkie działania. Na przykład dla mnie każda strategia przetrwania – genialna pomysłowość – jest sama w sobie formą sztuki, która jest dla mnie najgłębszym źródłem inspiracji”.

Iván Navarro wystawa 11

Sztuka to sposób na obalenie rzeczywistości, który może poprowadzić Cię w różnych kierunkach, czy to eskapizm, czy konfrontacja, czy jedno i drugie”.

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/sztuka/przezroczyste-kwiaty-zakwitly-w-swiatyni-sennyuji-w-kioto/

https://pointofdesign.pl/sztuka/lee-bul-bada-dystopijne-konsekwencje-utopijnych-marzen-nowoczesnosci-w-sankt-petersburgu/

https://pointofdesign.pl/sztuka/murakami-vs-murakami-wystawa-w-hongkongu/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close