Search

Murakami vs Murakami | wystawa w Hongkongu

takashi-murakami-tai-kwun-contemporary-hong-kong

Zdjęcia © 2019 takashi murakami/kaikai kiki co., ltd. | wykonał: Kitman Lee

Murakami vs Murakami

Tai Kwun Contemporary otworzył ambitną dużą wystawę japońskiego artysty, Takashi Murakamiego. Murakami vs Murakami olśniewa różnorodnymi nowymi pracam. Znajdują się tu obrazy, szkice i animacje wideo, a także monumentalne rzeźby i kostiumy. Dzieła japońskiego artysty-gwiazdy, są wyraźne i widoczne na mapie świata sztuki współczesnej.

takashi-murakami-tai-kwun-contemporary-hong-kong

Murakami twierdzi, że to projekt samego budynku autorstwa duetu z Hongkongu – Herzog & de Meuron zainspirował te prace.

takashi-murakami-tai-kwun-contemporary-hong-kong

takashi-murakami-tai-kwun-contemporary-hong-kong

„Byłem bardzo podekscytowany, gdy usłyszałem, że są projektantami. Są moimi ulubionymi architektami i trudno o takie ogromne przestrzenie. Natychmiast przypomnieli mi, jak po raz pierwszy poruszyła mnie sztuka współczesna i chciałem odzwierciedlić to uczucie ucieleśnione w budynku. ”

TM-tai-kwun-contemporary-hong-kong

Przestrzeń i prace

Wiązało się to z przekształceniem dwóch dużych sal we wciągające środowisko zmysłów. Wobec tego całkowicie zintegrowano podłogi, ściany i sufit okładając je złotymi listkami. Powstało w ten sposób hipnotyzujące tło dla obrazów Enso Murakamiego. Przedstawiają krąg rozpylony sprayem na wytłoczonych wzorach czaszek, a symbolizują one pustkę i nieskończoność. Murakami doktoryzował się w dziedzinie zwanej nihonga. Jest to wyrafinowana hybryda tradycyjnego malarstwa japońskiego i europejskiego. W innej galerii grafika przedstawia apokaliptyczną mieszankę czaszek, którą odwiedzający muszą przejść, aby zobaczyć The Birth Cry of a Universe. Tu z kolei mamy do czynienia z 4,5-metrową rzeźbą w obłożoną listkami złota. Jej ukończenie zajęło ponad dziesięć lat.

TM-tai-kwun-contemporary-hong-kong

TM-tai-kwun-contemporary-hong-kong

Murakami mówi, że zawsze tworzy różne motywy do wystaw w galeriach, ale Tai Kwun Contemporary oferuje zupełnie nowe i wyzwalające doświadczenie.

„Nie musiałem myśleć o tym, czy będzie to natychmiast sprzedawane, czy nie, więc zamiast tego mogłem pomyśleć o tworzeniu dzieł pasujących do tej przestrzeni”.

Inną atrakcją jest sala poświęcona własnej, eklektycznej kolekcji artysty. Znalazły się tu dzieła powojennych artystów, którzy wpłynęli na niego i na pierwszą wystawę kostiumów cosplayowych jego autorstwa. Zaprojektowano je na zamówienie, we współpracy z tokijskim stylistą i projektantem kostiumów Kazuki Yunoki. Prezentują się w szklanych pudełkach na naturalnej wielkości czystych białych manekinach, przyjmujących charakterystyczne animowane postawy.

TM-tai-kwun-contemporary-hong-kong

TM tai-kwun-contemporary-hong-kong

Obejrzymy tu też obrazy inspirowane surrealistycznymi zniekształconymi pracami brytyjskiego artysty Francisa Bacona. Skrupulatnie szczegółowe szkice przygotowujące dorysowania Tan Tan Bo, filmu animowanego. Naturalnie zobaczyć można alter ego Murakamiego, oparte na mangowej postaci autorstwa Mizukiego Shigeru. Nie zabrakło również dwóch dużych rzeźb na wolnym powietrzu, przedstawiające postaci z kreskówek – KaiKai i Kiki. Nawet pop-up store, wyróżnia się hiperstymulowanym dywanem w kształcie czaszki, lustrzaną czarną i srebrną tapetą oraz neonami, w prawdziwym stylu Murakami.

Wystawę można oglądać do 1 września 2019.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close