W październiku w paryskim Sotheby’s odbędzie się wyjątkowa wyprzedaż poświęcona pięciu dekadom francuskiego duetu artystycznego Claude i François-Xaviera Lalanne’a. Sotheby’s Paris zaoferuje ponad 280 dzieł sztuki z kolekcji Les Lalanne podczas dwudniowej aukcji.
Wpływy Les Lalanne
Być może ich nazwisko nie jest szeroko znane na całym świecie, ale Claude i François-Xavier Lalanne – znani również jako Les Lalanne – zawsze byli ulubieńcami kreatywnej elity. Za ich wizjonerską twórczością wciąż podążają wyznaczający gusta dzisiejszych czasów. Wystarczy wspomnieć choćby takich kreatorów jak Tom Ford, Marc Jacobs czy Bernard Arnault.
Jednym z powodów, dla których spuścizna Les Lalanne nie została jeszcze w pełni ujawniona, jest to, że pozostawali wpływowi w wąskim artystycznym kręgu. Stworzyli na przykład stół do jadalni dla Salvadora Dalí i okładki albumów dla Serge’a Gainsbourg. Natomiast Niki de Saint Phalle, Max Ernst, Elaine Sturtevan i Jasper Johns byli ich bliskimi przyjaciółmi. Wystawy na dużą skalę z międzynarodową widownią były nieliczne i odległe. Jedna z niewielu dużych retrospekcji odbyła się w Musée des Arts Décoratifs w 2010 roku.
Udostępniona przez rodzinę pary kolekcja ponad 280 mebli, rzeźb, dzieł sztuki i biżuterii przyjedzie bezpośrednio ze ich studia i domu w pobliżu Fontainebleu. Według Florenta Jeanniarda, szefa działu wzornictwa XX wieku w Sotheby’s
każdy pojedynczy kawałek ucieleśnia kreatywny geniusz tej mitycznej pary”
Świat Les Lalanne
Aukcję poprzedzi wystawa, która odwiedzi Nowy Jork, Hongkong, Londyn i Paryż. W ten sposób otworzy drzwi do prywatnego świata Claude’a i François-Xaviera Lalanne’a. Ukaże motywy, które ich zainspirowały i dzieła, którymi się otaczali. Najsilniej wpływał na ich twórczość świat przyrody. Stworzyli prawdziwą dżunglę zwierząt, kwiatów, warzyw i roślin w odlewanym brązie. Kontemplacyjni i ciekawi, emocjonalni i eleganccy, para nigdy nie nudziła się naturą, często czerpiąc z tego, co rosło w ich własnym ogrodzie. W obliczu bezpośredniego zagrożenia zmianami klimatu ich prace znalazły głęboki oddźwięk w nowej generacji.
Chociaż para łączyła styl, który był radykalny w ponownym wyobrażaniu sobie funkcjonalności, form i poezji, nie działali tylko wspólnie. Dzieła, które pojawią się na aukcji, pokażą, w jakim stopniu ich praktyka była ze sobą powiązana. Ale także jakie detale i szczegóły różniły ich od siebie. Ich związek uwieczniono na portrecie wykonanym w 1976 roku: Claude okrakiem na żelaznej rzeźbie Minotaura zbudowanej przez François-Xaviera. Ten figlarnie opiera się o szyję mitycznego stworzenia. To zdjęcie oddaje fantazję, frywolność i harmonię ich twórczego dynamizmu.
Mario Tavella, szef francuskiego Sotheby’s, opisuje Les Lalanne jako
parę, która zajmuje dziś fundamentalne miejsce w historii sztuki francuskiej”.
W związku z tym oczekuje się rekordowej sprzedaży na aukcji. Poprzednie takie wydarzenie w paryskim Sotheby’s w 2015 roku przyniosło prawie 5 mln euro.