Search

Murray Building | rewitalizacja w Hongkongu

Foster+Partners | ©Nigel Young

Murray Building | Foster + Partners

Murray Building to luksusowy 336-pokojowy hotel położony na południowym krańcu centrum Hongkongu. Od południa rozpościera się z niego panorama ze Wzgórzem Wiktorii. Natomiast od północy roztacza się oszałamiający widok na port. Wielka transformacja budynku ma na celu odkrycie opuszczonej dzielnicy miejskiej. Ma połączyć tkanki miejskie poprzez połączenie dużych terenów zielonych otaczających teren od wschódu i od zachodu. Zadania przekształcenia budynku podjęło się studio Foster + Partners.

25-piętrowy Murray Building, dawną wieżę centrali rządowej, wybudowano w 1969 roku. Obiekt powstał w czasach, gdy miasto było organizowane wokół samochodu. W związku z tym stoi na wyspie otoczonej drogami, co czyni go niedostępnym dla pieszych. Jednym z głównych założeń projektu jest ponowne połączenie budynku z miastem, za pomocą pierzei ulicy Garden Road. Stworzono przejrzyste i przyjazne przestrzenie na parterze oraz wzmocniono i poszerzono tereny krajobrazowe. Zachowano sekwencję czteropiętrowych łuków i duże historyczne drzewo, które stało się punktem centralnym.

Murray Building | Foster+Partners | ©Nigel Young
Foster+Partners | ©Nigel Young

Architektura oryginalnego budynku jest bezpośrednią odpowiedzią na klimat Hongkongu. Okna są więc ukryte w niszach i starannie zorientowane, aby uniknąć ostrego tropikalnego światła słonecznego. Dzięki temu obiekt zdobył w 1994 roku nagrodę Energy Efficient Building Awards.

Projekt modernizacji nie objął elewacji. Natomiast zmieniono wiele innych aspektów budynku. Przedłużono jego życie poprzez wprowadzenie nowej funkcji dostosowanej do zmieniających się wymagań miasta. Dzięki temu będzie mógł dalej służyć i cieszyć przez wiele lat.

Murray Building | Foster+Partners | ©Nigel Young
Foster+Partners | ©Nigel Young

25-piętrowa wieża charakteryzuje się wyjątkowym wzorem białej fasady, która składa się z siatki kwadratowych okien. Łączące wnętrza i elementy zewnętrzne, wbudowane przegrody zapewniają modularność i zasadę organizacji pokoi hotelowych. Umożliwiają także różnorodne opcje planowania. Apartamenty na górnym poziomie są ustawione pod kątem, tworząc obszerną przestrzeń mieszkalną. Luksusowe narożne apartamenty oferują spektakularne widoki z na port oraz wzgórza i ogrody.

Fabbian | Szklane mistrzostwo

Foster + Partners odpowiadali także za elementy aranżacji wnętrz – kilka restauracji i sal konferencyjnych. Projektantów inspirowała koncepcja zachowania dialogu między przeszłością a teraźniejszością i przyszłością miejsca. Aby uzupełnić wystrój, prestiżowe londyńskie studio architektoniczne, po raz kolejny wybrało szkło Fabbian.

Współpraca rozpoczęła się wcześniej od dostawy Tile, produktu architektonicznego, który obecnie znajduje się w ofercie producenta. Ten projekt oryginalnie został stworzony do przestrzeni VIP linii lotniczej Cathay Pacific w Hong Kongu, San Francisco i Paryżu. Następnym projektem, także dla Cathay, była ogromna rzeźba ze szkła i światła – The Wing.

Murray Building| Foster+Partners | ©Nigel Young
Foster+Partners | ©Nigel Young

W hotelu rozwiązania Fabbian zastosowano w niektórych wspólnych częściach lobby i restauracji. Zainstalowano tam pięć ścianek działowych o różnych rozmiarach, składających się z wielu szklanych paneli. Wzór przypomina motyw siatki fasady Murray Building. Całość otacza złota ramka.

Na ścianach znalazły się panele oświetleniowe LED. Dodatkowo, aby wzmocnić blask szkła, użyto kryształowych paneli przyklejonych do luster. W barze na dachu zainstalowano natomiast dwie prostokątne lampy wiszące (200x60cm) oraz ogromną owalną (600x300cm). Wszystkie składają się z potężnych elementów z licznymi reflektorami Cheope otoczonymi ramą eulithe. Materiał ten jest podobny do drewna, ale lżejszy i bardziej syntetycznym. Dzięki temu możliwe jest na przykład chromowane wykończenie. Wyjątkowa i oryginalna praca, w całości wykonana przez Fabbian w ramach projektu wykonawczego Foster + Partners, dała ważnemu budynkowi w mieście nowe życie i charakter.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close