Search

Najciekawsze muzea i galerie sztuki w Portugalii

CARVALHOARAUJO_GMS_12

Galerie sztuki i muzea to doskonały powód, aby zaplanować piękne wakacje z tymi, których kochamy najbardziej. Zwłaszcza w Portugalii – kraju, gdzie sztuka zawsze była częścią języka i historii. Oto kilka propozycji miejsc, w których można docenić portugalską kulturę dzięki tej wyjątkowej i ponadczasowej perspektywie.

Galeria Mário Sequeiry

Galerię Mário Sequeira otwarto w 1994 roku w mieście Braga na północy Portugalii. Ekspozycja, oprócz głównego budynku z końca XIX wieku, zajmuje także nowoczesną powierzchnie o powierzchni 900 metrów kwadratowych. Na zewnątrz, wśród bujnej zieleni, znajduje się wspaniały park rzeźb. Galeria gościła wystawy największych międzynarodowych nazwisk kultury współczesnej, takich jak Andy Warhol, Richard Long, Franz West i Nan Goldin. Oglądać tu można także wystawy zbiorowe twórców takich jak Gerhard Richter, Tim Noble, Sue Webster i Gilbert & George.

muzea portugalii
Muzeum Sztuki Współczesnej Nadira Afonso

Muzeum Sztuki Współczesnej Nadira Afonso

To wyjątkowe muzeum poświęcono sztuce współczesnej, a zaprojektował je jeden z najlepszych architektów w Portugalii, Álvaro Siza Vieira. Zbudowane w 2016 roku muzeum znajduje się na prawym brzegu rzeki Tâmega, w mieście Chaves. Jego stałą wystawę obejmują głównie dzieła sztuki portugalskiego malarza Nadira Afonso. Główne pomieszczenia wystawowe muzeum opracowano równolegle, gdzie jedna strona jest oświetlona ciągłym przeszkleniem, a druga otwiera się na rzekę.

Casa-das-Histórias-Paula-Rego w Portugalii
Casa das Histórias Paula Rego

Casa das Histórias Paula Rego

Dom Historii Pauli Rego to wspaniałe muzeum w Cascais. Obiekt zaprojektował prestiżowy portugalski architekt Eduardo Souto de Moura. Miejsce powstało w celu promowania niezwykłej pracy Pauli Rego, uzdolnionej artystki wizualnej. Muzeum ma stałe wystawy z pracami Rego i kolejne dwie tymczasowe w ciągu roku. Zewnętrzna część budynku to dwie wieże w kształcie piramid i kilka brył w czerwonym betonie otoczonych drzewami. Różne cechy jego struktury są odzwierciedleniem architektury regionalnej we współczesnej reinterpretacji.

Fernando-Santos-Gallery w Portugalii
Galeria Fernando Santosa

Galeria Fernando Santosa

Założona w 1993 roku Galeria Fernando Santosa, mieści się przy ulicy Miguel Bombarda w Porto i znana jest z bogatych zbiorów sztuki. Ta galeria w szczególności specjalizuje się w sztuce współczesnej i powstała z misją wspierania projektów młodych portugalskich artystów. Wystawia się tu także dzieła niektórych najbardziej wpływowych nazwisk na międzynarodowej scenie artystycznej.

Soares-dos-Reis-National-Museum w Portugalii
Muzeum Narodowe Soares dos Reis

Muzeum Narodowe Soares dos Reis

Usytuowane w Palácio das Carrancas Muzeum Narodowe Soares dos Reis znajduje się w Porto. Poświęcone wyłącznie sztukom pięknym i dekoracyjnym XIX i początku XX wieku, a także archeologii. Jako całość muzeum posiada ponad 13 000 eksponatów, w tym 3000 rysunków i obrazów. To muzeum pełne historii i kultury uważane jest za najstarsze muzeum w Portugalii.

Museum-of-Art-Architecture-and-Technology-MAAT
Muzeum Sztuki, Architektury i Techniki (MAAT)

Muzeum Sztuki, Architektury i Techniki (MAAT)

Zbudowany w 2016 roku MAAT łączy trzy wyróżniające się obszary – sztukę, architekturę i technikę. Twórcza przestrzeń ma na celu otwarcie międzynarodowego dialogu i rozwijanie krytycznego myślenia. Muzeum zaprojektowała pracownia projektowa AL_A z siedzibą w Londynie, zarządzana przez Amandę Levete. MAAT prezentuje szeroką gamę wystaw artystów krajowych i międzynarodowych, skupiając się na współczesności.

Calouste-Gulbenkian-Museum
Fundacja Calouste’a Gulbenkiana

Muzeum Calouste’a Gulbenkiana

Muzeum Calouste’a Gulbenkiana znajduje się w renomowanej instytucji o tej samej nazwie w Lizbonie i otworzyło swoje podwoje w 1969 roku. Autorami tego projektu byli Alberto Pessoa, Pedro Cid i Ruy de Athouguia. Muzeum składa się z kolekcji zawierającej około sześciu tysięcy dzieł sztuki starożytnej i współczesnej. Prezentuje dwie niezależne trasy, jedną poświęconą sztuce orientalnej i klasycznej, a drugą dedykowaną wyłącznie sztuce europejskiej.

Interactive-Megalithic-Museum
Interaktywne Muzeum Megalityczne

Interaktywne Muzeum Megalityczne

Muzeum Megalityczne powstało w 2016 roku jako sposób na promowanie i docenianie dziedzictwa megalitycznego miasta Mora w dystrykcie Évora, potwierdzając historyczno-kulturowe wspomnienia jego mieszkańców. Atrakcją muzeum są cztery budynki, w tym Estação de Mora, wszystkie są połączone zewnętrzną metalową galerią. Budynek powstał dzięki świetnej współpracy CVDB Arquitectos, Tiago Filipe Santos i P-06 Atelier. Muzeum prezentuje liczne prezentacje archeologii w 3D, wśród innych mediów interaktywnych.

Atelier-Museu-Júlio-Pomar
Muzeum-Atelier Júlio Pomara

Muzeum-Atelier Júlio Pomara

Zlokalizowane w Lizbonie Atelier-Museo Júlio Pomar specjalizuje się w zachowaniu i rozpowszechnianiu różnych przejawów i aspektów pracy Júlio Pomara, wybitnego portugalskiego malarza. Poprzez różnorodne wydarzenia i wystawy realizuje się tu misję tego miejsca czyli rozpoczęcie dialogu i krytycznej refleksji nad współczesną sztuką i kulturami.

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close