Search

Wystawa szydełkowej rafy sióstr Wertheim

Szydełkowa rafa koralowa autorstwa sióstr Wertheim

W tym roku mija dziesiąta rocznica stworzenia wystawy zatytułowanej „Crochet Coral Reef: TOXIC SEAS” (ang. „Szydełkowa rafa koralowa: TOKSYCZNE MORZA” przez Margaret i Christine Wertheim. Siostry są założycielkami organizacji The Institute For Figuring w Los Angeles, a ich ekspozycja znajduje się w nowojorskim Muzeum Sztuki i Wzornictwa (MAD).

Zgubne skutki globalnego ocieplenia

Pomysł takiej wystawy zrodził się w salonie sióstr Wertheim w 2005 roku, jako chęć ukazania ścisłego powiązania sztuki z nauką, oraz jako ostrzeżenie przed tym, jaki wpływ ma na rafy koralowe globalne ocieplenie. Od tamtego czasu idea tego projektu rozprzestrzeniała się poczynając na miastach, a kończąc na najbardziej odległych krajach całego świata.

Człowiek – przyjaciel planety, czy wróg?

Wystawa cały czas się rozbudowuje, powiększa o nowe ekspozycje takie jak „Bleached Reef” (ang. „Wybieloną Rafę”) oraz najnowszą „Toxic Reef” (ang. „Toksyczną Rafę”) przedstawiające umierające koralowce. „The Midden” to instalacja skonstruowana z czteroletniego zapasu śmieci wyprodukowanego przez gospodarstwo domowe Wertheimów, która pełni funkcję protestu przeciwko zbyt intensywnym działaniom człowieka wpływającym na zanieczyszczenie środowiska takim jak Wielka Oceaniczna Plama Śmieci.

„Gdyby ktoś powiedział mi, gdy zaczynałyśmy, że nadal, po dziesięciu latach dalej będziemy szydełkować koralowce, nie uwierzyłabym. Projekt rozwinął się o wiele bardziej niż się tego spodziewałyśmy.”, mówi Margaret Wertheim. „Największym zaskoczeniem okazał się fakt, że przez ten czas, różnorodność taksonomiczna gatunków rozrosła się tak szybko, że razem z naszymi współpracownikami musieliśmy na bieżąco modyfikować oryginalne algorytmy.”

Szydełkowanie to czysta matematyka

W swoim projekcie, siostry Wertheim skorzystały z odkrycia dr Dainy Timiny, matematyczki z Cornell University, według której wszystkie hiperboliczne powierzchnie mogą być modelowane przy użyciu szydełka. Artystki opracowały algorytm, przydatny przy tworzeniu najróżniejszych odmian biologicznych szydełkowych koralowców. Tym samym używając matematyki, biologii oraz rzemiosła stworzyły przepiękny „stale rozwijający się sztuczny ekosystem”.

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/rekomendowane/editors-picks/avedon/

Nowy Świat 2.0. – polscy artyści w studiu Aksonometria

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close