Search

Wystawa Avedona „Moving Image”

Wystawa Avedona 'Moving Image'

Wystawa Avedona „Moving Image” – Kolekcja nieznanych materiałów amerykańskiego fotografa
Niebezpiecznie łatwo jest znieważyć i spłaszczyć sztukę amerykańskiego fotografa, jakim jest Richard Avedon. Od końca XX wieku przyczyniał się do profilowania przesłań wizualnych, grając wielką rolę w kreowaniu prawdziwie amerykańskiego ducha czasu. Choć główną część jego twórczości stanowią charakterystyczne portrety, na przestrzeni sześćdziesięcioletniej kariery, artysta tworzył również serie materiałów filmowych.

Poznać i zrozumieć pracę fotografa

James Kaliardos-Avedon przez wiele lat współpracował z fotografem. „Od zawsze czułem, że pewien pierwiastek artystycznej twórczości Dicka nie został jeszcze odkryty i doceniony”. Stał się współzałożycielem Visionaire oraz kuratorem najnowszej wystawy Richard Avedon, Moving Image. „Odnoszę wrażenie, że filmy Avedona pozwalają zrozumieć proces jego twórczości. Nie każdy wie, że Richard musiał bardzo dobrze poznać obiekty swojej pracy, zanim ją rozpoczął. Opierała się na odkrywaniu osobowości, a nie jej bezpośredniej projekcji”.

Wystawa nieznanych prac Avedona

Wystawa otwarta została w budynku Cadillac House w Nowym Jorku. W ramach ekspozycji zainstalowanych zostało 12 wielkich ekranów, które odtwarzają niewidziane wcześniej nagrania z castingów, krótkie filmy oraz niesamowite spoty reklamowe, które fotograf tworzył dla klientów takich jak Chanel czy Calvin Klein. Udowadniał, że niefrasobliwość może być bardziej przekonująca od seksualności. Jedną z najbardziej popularnych reklam stała się ta nakręcona w 1980 roku dla Calvin Klein Jean, w której piętnastoletnia Brooke Shields opowiedziała, że nic nie dzieli jej oraz jej pary Calvinów.

Galeria artystycznej wrażliwości

Sztukę Avedona charakteryzuje niesamowita wrażliwość. Potrafił dostarczyć teatralnych wrażeń z zamkniętymi oczami. Sam zajmował się pantomimą, kiedy wraz z Lauren Hutton wziął udział w reklamie dla japońskiej marki Jun Ropé.

Poruszał wiele zaskakujących zagadnień i potrafił wpleść je do świata komercji i reklamy. W jednym z nagrań Anjelina Huston opłakuje śmierć swojej marki, a w innym, model James Kind rozmawia o samobójstwie bliskiego przyjaciela.

Zebrane dzieła stanowią podkreślenie skali wpływu Avedona na współczesnych twórców sztuki wizualnej. Kaliardos podkreśla, że fotografa nie interesowało istnienie sztuki dla sztuki, ale twórczości współgrającej z wybranymi kontekstami i nieoczywistymi wątkami.

https://pointofdesign.pl/sztuka/nowy-swiat-2-0-polscy-artysci-studiu-aksonometria/

Celebrating monogram by Louis Vuitton

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close