Search

Cartier i jego 101 zegarków w Christies

101 cartier clocks

Już za kilka dni dom aukcyjny Christie wystawi na aukcji internetowej dużą o fascynującą kolekcję zegarków Cartier. Co prawda wydarzenie zatytułowano „101 Cartier Clocks”, jednak w rzeczywistości w sprzedaży pojawi się znacznie więcej. To przede wszystkim kunszt, historia i sztuka.

cartier1

101 zegarów Cartier

Zbiory gromadzone przez 30 lat obejmują w rzeczywistości aż 80 lat zegarmistrzowskiej tradycji Cartier. Kolekcja obrazuje rozwój wzornictwa i technik produkcji od czasów Bell Epoque, przez Art Deco po dzieła z lat 50. XX wieku.

cartier-1

To jedyna tego typu kolekcja na świecie, gromadzona od ponad trzydziestu lat z pasją, wiedzą i chęcią posiadania tego, co najlepsze, jakie kiedykolwiek wyprodukował warsztat zegarowy Cartiera.

cartier-5

Nie wierzę, że taka kolekcja jeszcze kiedykolwiek powstanie – i jak szybko pojawi się na rynku, kiedy czas zyskał nowe znaczenie dla wielu z nas i możemy zacząć patrzeć na niego zupełnie inaczej” – mówi Marie-Cecile Cisamolo, specjalistka od biżuterii w Christie’s.

cartier-2

Kolekcja to świadectwo oryginalności i umiejętności wyróżniających Cartiera na początku XX wieku. Wtedy to właśnie Louis Cartier współpracował z głównym zegarmistrzem Maurycym Coüetem. Z kolei Coüet, zainspirowany magią i samym Houdinim, stworzył przełomowe pod względem technologii zegarki Mystery. Ponieważ ich mechanizmy ukryto w ramce, wydawało się, że działają za sprawą czarów.

cartier-3

Inne elementy kolekcji również przyswoiły magiczne elementy. Przykład stanowią z pewnością fascynujące zegary planetarne z 1912 roku, których tarcze nakładają się na siebie. Dolna tarcza, najczęściej będąca w ciągłym ruchu, odznaczała się niebieskim, emaliowym wykończeniem. Natomiast górne ukazują także inne, piękne dekoracje, jak wysadzany diamentami sierp Księżyca lub kometę obracającą się wewnątrz tarczy.

cartier_4

Te zegary zostały wykonane z kilku materiałów, takich jak nefryt, agat, onyks, a nawet rutylowany kwarc. W ten sposób ukazują wielką różnorodność i kunszt tego okresu. Kolory (czerwony, niebieski, czarny) oraz kształtne rogi (zwane„ japońskimi narożnikami ”) występują nader często. Wskazują zdecydowanie na silny wpływ Azji na projekty Cartiera w latach dwudziestych XX wieku.”

cartier_22222

 

Zobacz także:

boucheron-160-lat-zlotych-rzezb

krolik-jeff-koons-i-jego-nowy-rekord

kiedy-przestawiamy-zegarki-meski-savoir-vivre

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close