Search

NOMAD podróżujące targi kolekcjonerskie w St. Moritz

Nomad St. Moritz 2020 © Filippo Bamberghi

Od momentu powstania w 2017 roku, NOMAD z powodzeniem zakończyło się sześć edycji w St. Moritz, Monako i Wenecji. Co roku ogłaszane jest nowe miejsce na najbliższą edycję.

Nomad St. Moritz 2018 © Giulia Piermartiri & Edoardo Delille 01
Zdjęcia z edycji NOMAD w 2018, 2019 i 2020 roku
© Giulia Piermartiri & Edoardo Delille
© Filippo Bamberghi

To unikalna koncepcja targów kolekcjonerskich, która ma podróżować po świecie. NOMAD odpowiada na rosnące zainteresowanie kolekcjonerskim designem i sztuką współczesną wśród kolekcjonerów, instytucji kulturalnych i nie tylko.

Nomad St. Moritz 2018 © Giulia Piermartiri & Edoardo Delille 03

Oczywiście NOMAD zrzesza wiodące międzynarodowe galerie. To one tworzą wyjątkowe wystawy w niezwykłych lokalizacjach architektonicznych. Wydarzenie bez wątpienia skierowane jest do społeczności wymagających profesjonalistów.

Nomad St. Moritz 2018 © Giulia Piermartiri & Edoardo Delille 04

Targi dla koneserów

Za powstaniem idei i wydarzenia stoją Giorgio Pace i Nicolas Bellavance-Lecompte. NOMAD ustanawia wyjątkowy dialog między sztuką, architekturą i designem w bardzo osobistym kontekście. Przemawia do tych, którzy szukają wrażeń innych niż te, których dostarczają duże targi.

Nomad St. Moritz 2018 © Giulia Piermartiri & Edoardo Delille 07

Już około 4.000 gości z całego świata miało okazję uczestniczyć w tym unikalnym przedsięwzięciu. Edycje miały miejsce w wytwornych, historycznych wnętrzach Chesa Planta w St. Moritz, w okazałych pokojach Villa La Vigie w Monako oraz Palazzo Soranzo Van Axel Palazzo w Wenecji.

Nomad St. Moritz 2018 © Giulia Piermartiri & Edoardo Delille 08

Każda prezentacja trwa od czterech do pięciu dni, dostęp jest ograniczony. Oprócz głównego wydarzenia, NOMAD może pochwalić się wyróżniającym się programem VIP. To nie tylko rozmowy wybitnych projektantów i artystów.

Nomad St. Moritz 2019 © Filippo Bamberghi 01

Organizowane są również wycieczki z architektami do lokalnych zabytków oraz zaproszenia do prywatnych domów lub kolekcji. Inspirujące spotkania łączą zarówno odwiedzających, jak i uczestników. Pozwalają spędzić cenne chwile z nowymi znajomymi, przyszłymi kolegami i starymi przyjaciółmi.

Nomad St. Moritz 2019 © Filippo Bamberghi 04

Właśnie ogłoszono kolejną, zimową edycję NOMAD, która w dniach 25 do 28 marca 2021 roku zagości w St. Moritz. NOMAD powróci do Chesa Planta, XVI-wiecznego klejnotu architektury alpejskiej Samedan. Intymny i ekskluzywny format NOMAD ponownie przedstawi najbardziej ekscytujące osiągnięcia w sztuce i designie.

Nomad St. Moritz 2019 © Filippo Bamberghi 06

Zimowy pałac NOMAD

Mówi się, że już w 1595 roku Johannes Salis, wnuk Rudolfa de Salisa, zbudował początki tego, czym miała się stać Chesa Planta. Choć jego szczegóły zaginęły w historii, dawny dom na przestrzeni dwustu lat rozwinął się w klasyczne dzieło architektury późnobarokowej. W 1817 roku Chesa zmieniła właścicieli na inną arystokratyczną rodzinę – Planta.

St. Moritz Chesa Planta © Filippo Bamberghi

W ten sposób jego wygląd ponownie uległ zmianie w XIX wieku za sprawą architekta Nikolasa Hartmanna Sen. z St. Moritz, który zaprojektował główną fasadę w tradycyjnym stylu Engadin Sgraffito, nakładając na jej powierzchnię warstwy barwionego tynku.

Nomad St. Moritz 2020 © Filippo Bamberghi 07

Po przypadkowym zbombardowaniu w 1943 roku dom i jego wnętrza odrestaurowano dzięki zabiegom Maxa Aliotha.

Nomad St. Moritz 2019 © Filippo Bamberghi 07

Dziś Chesa Planta stanowi wyjątkowy przykład architektury barokowej w tradycji Engadyny. Mieści się w nim Fundazion de Planta Samedan oraz Muzeum Kultury i Wystroju Wnętrz. Oferuje bogaty przykład królewskiego życia i służy jako wizualne odniesienie do stylu życia arystokratów w ówczesnej Europie.

Nomad St. Moritz 2019 © Filippo Bamberghi 08

Ponadto znajduje się tutaj Kulturarchiv Oberengadin. Ta instytucja obejmuje obszerne archiwum prywatnych posiadłości, fotografii, książek i innych dokumentów historycznych. Dawna rezydencja obejmuje również bibliotekę romańską.

Nomad St. Moritz 2019 © Filippo Bamberghi 09

Fundacja, która sprawuje nad nią opiekę stała się bastionem kultury i języka retoromańskiego. A w całej Szwajcarii i we Włoszech wciąż posługuje się nim 60.000 osób.

Nomad St. Moritz 2019 © Filippo Bamberghi 10

Ubiegłoroczna edycja zimowa

W 2020 roku odbyła się największa jak dotąd edycja. Błyskotliwa prezentacja stała się przyczynkiem do nowych kooperacji między galeriami i markami.

Nomad St. Moritz 2020 © Filippo Bamberghi 01

Uwzględniono nowe koncepcje wystaw cyfrowych, a wielu odbiorców wróciła z podziwem zauważając, że liczba odwiedzających wzrosła.

Nomad St. Moritz 2020 © Filippo Bamberghi 03

Najważniejsze punkty programu obejmowały podróż Alpine Pullman Express. Ten zabytkowy pociągiem z wnętrzami w stylu secesyjnym, barem z pianinem, zabrał gości na wycieczkę z Samedan do Muzeum Susch.

Nomad St. Moritz 2020 © Filippo Bamberghi 04

Kolejne atrakcje to wizyta w Domu Mili Webera, doświadczenie pracy Jamesa Turella w hotelu Castell i wędrówka po śniegu w pełni księżyca po najbardziej malowniczych szczytach górskich Europy.

Nomad St. Moritz 2020 © Filippo Bamberghi 06

NOMAD stüva został przekształcony we wciągające doświadczenie przez duet projektantów Draga & Aurel znad jeziora Como.

Nomad St. Moritz 2020 © Filippo Bamberghi 08

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/design/sztuka-uzytkowa-w-wirtualnej-galerii-unno/

https://pointofdesign.pl/design/dekoracja-stolu-sztuka-coralli-maiuri/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/rzemioslo-i-design-symbioza-bam-design/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close