Search

Pied-à-terre w nowojorskim stylu

Zdjecia-Richard-Powers-Grade-NY-551-West-21st-Pied-a-terre-05.jpg

Pied-à-terre to określenie, które niebawem powinno na stałe wpisać się do słownika wielkomiejskich nieruchomości. Chodzi o mieszkanie w mieście, wykorzystywane tylko od czasu do czasu.

Zdjecia-Richard-Powers-Grade-NY-551-West-21st-Pied-a-terre-05.jpg
Zdjecia: Richard Powers

Niekiedy odnosi się także do mieszkania przygotowanego na wynajem. Mamy więc do czynienia z tworzeniem wyjątkowej przestrzeni, której funkcje nie odnoszą się tylko do mieszkania i życia.

Zdjęcia Richard Powers Grade NY 551 West 21st Pied-à-terre 03

Pied-à-terre po francusku oznacza „stopy na ziemi”. Ta niewielka jednostka mieszkalna zwykle znajduje się w dużym mieście w pewnej odległości od podstawowego miejsca zamieszkania. Może to być mieszkanie lub kondominium.

Zdjęcia Richard Powers Grade NY 551 West 21st Pied-à-terre 07

Termin pied-à-terre zakłada wykorzystanie tymczasowego drugiego miejsca zamieszkania przez stosunkowo zamożne osoby. To „drugie mieszkanie” wykorzystuje się albo przez część roku lub część tygodnia pracy.

Zdjęcia Richard Powers Grade NY 551 West 21st Pied-à-terre 06

Pied-à-terre czyli mieszkanko w megapolis

W wielkich metropoliach jak Paryż czy Nowy Jork to zjawisko omawia się mniej więcej od dekady, ponieważ powoduje ono zmniejszenie ogólnej podaży mieszkań.

Zdjęcia Richard Powers Grade NY 551 West 21st Pied-à-terre 09

W 2014, The New York Times poinformował, że aż 57 procent mieszkań na jednym odcinku trzech przecznic Manhattanu stało pustych przez ponad pół roku. Times zacytował lokalną senator – Liz Krueger, której okręg obejmuje nowojorskie śródmieście:

Moja dzielnica ma jedne z najdroższych wartości gruntów na świecie (…) Spotkałam się z deweloperem, który buduje jeden z tych budynków miliarderów na 57th Street i powiedział mi: „Nie martw się, nie potrzeba żadnych innych usług, ponieważ kupujący nie będzie wysyłał swoich dzieci tutaj do szkoły, nie będzie też ruchu”.

Zdjęcia Richard Powers Grade NY 551 West 21st Pied-à-terre 11

W efekcie ogromnego zainteresowania niezwykle luksusowymi apartamentami w okolicy południowych granic Central parku, ten obszar zaczęto nazywać Rowem Miliarderów. Choć boom na inwestycje w takie nieruchomości w Nowym Jorku przygasł, wciąż możemy podziwiać niezwykłe realizacje, których nie ogranicza żaden budżet.

Zdjęcia Richard Powers Grade NY 551 West 21st Pied-à-terre 04

Na 551 West 21st Street studio GRADE stworzyło pied-à-terre ozdobione wyjątkowa selekcją sztuki nowoczesnej. W ten sposób powstała przestrzeń, która zespaja wystrój wnętrz poddanych renowacji.

Zdjęcia Richard Powers Grade NY 551 West 21st Pied-à-terre 13

Apartament, położony na obrzeżach Chelsea Arts District, znajduje się wewnątrz mistrzowsko zaprojektowanego budynku mieszkalnego Sir Normana Fostera. GRADE odzwierciedla elementy architektoniczne z zewnątrz w spersonalizowanych wnętrzach apartamentów.

Zdjęcia Richard Powers Grade NY 551 West 21st Pied-à-terre 10

W bibliotece, jadalni i galerii można znaleźć niestandardowe detale. Tapicerowane panele ścienne, ozdobne nisze ekspozycyjne i podwieszany baldachim obszyty zamszem to kilka z nich.

Zdjęcia Richard Powers Grade NY 551 West 21st Pied-à-terre 01

Wykorzystując kulturę i istotę sąsiedztwa, GRADE starannie dobrał meble, oświetlenie i dzieła sztuki z galerii i artystów z całego świata. W ten sposób powstała wciągająca galeria z 360-stopniowym widokiem na miasto.

Zdjęcia Richard Powers Grade NY 551 West 21st Pied-à-terre 14

 

Zobacz także:

alvaro-siza-architektoniczny-debiut-w-nowym-jorku

molteni-penthouse

wierzcholek-xi-bjarke-ingels

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close