Search

Nostalgiczny minimalizm w tajwańskiej rezydencji

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 04

Minimalizm w wydaniu dalekowschodnim, czyli „Din-a-ka” – rezydencja zaprojektowana przez Wei Yi International Design Associates. Położona w zielonej okolicy Beitou Hot Spring u stóp gór Datun w Tajpej na Tajwanie ma być ostoją dla pary emerytów.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 23

Jej nazwa nawiązuje do agrarnej przeszłości Tajwanu, niegdyś była to przestrzeń wymiany społecznej na obszarach wiejskich.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 08

Ta aluzja lirycznie podsumowuje misję projektantów, by przekształcić dom w repozytorium wspomnień. Aby to zrobić, główny projektant Fang Shin-yuan opracował idiosynkratycznie minimalistyczny język.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 05

Ten minimalizm czerpie nie tylko z architektury modernistycznej. Korzysta także z  estetyki wyrafinowania chińskiej dynastii Song oraz tradycyjnej japońskiej estetyki. Wreszcie czerpie inspirację z bujnej, naturalnej okolicy.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 18

Wabi-sabi – niedoskonałość i minimalizm

Naturalna sceneria, którą rezydencja w pełni obejmuje poprzez szerokie otwory okienne i balkony, znajduje odzwierciedlenie w doborze materiałów. We wnętrzach dominuje drewno z recyklingu i odsłonięty beton. Zastosowano tu także lastryko i tatami – japońską matę ze słomy ryżowej.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 10

Paleta zwietrzałego drewna, formowanego betonu i odsłoniętego cementu odzwierciedla bogactwo naturalne tego obszaru. Co więcej ucieleśnia „wabi-sabi”, tradycyjną japońską estetykę, która określa piękno jako niedoskonałe, nietrwałe i niepełne. Koncentrując się na akceptacji przemijania i niedoskonałości, wabi-sabi doskonale oddaje słodko-gorzkie, nostalgiczne uczucie starzenia się.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 21

Minimalizm przestrzeni otwartej na otoczenie

Rozciągający się na całej długości rezydencji salon na otwartym planie mieści wszystkie pomieszczenia ogólnodostępne, w tym kuchnię. Można stąd podziwiać panoramiczne widoki na górzysty krajobraz.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 01

Wydłużoną przestrzeń można podzielić na dwa pokoje za pomocą składanej drewnianej przegrody. Również przeszklone drzwi balkonowe można całkowicie schować, zacierając rozróżnienie między wewnętrzami i zewnętrzem.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 09

Minimalizm i sztuka – poetycki wymiar wnętrza

Pływająca, stalowa niebieska szafka oznacza wejście do mieszkania i sygnalizuje, że wkraczasz w przestrzeń o poetyckich wymiarach.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 07

Podobnie sugestywny, rzeźbiony tom oddziela salon od korytarza prowadzącego do głównej sypialni i pokoju do medytacji. Jednocześnie pełni on funkcję przestrzeni do przechowywania. Z przodu przesuwane drewniane panele ukrywają telewizor.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 06

Natomiast z tyłu wypukła powierzchnia wykonana z zardzewiałego metalu i złotej folii, wraz z odzyskanymi tajwańskimi deskami cyprysowymi wyściełającymi resztę korytarza, tworzy wyjątkową atmosferę, która cofa w czasie. Ukryte oświetlenie listwowe dodatkowo wzmacnia to odczucie, odrywając ściany od podłogi.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 12

Beton, lastyko i pustka – przepis na minimalistyczne wnętrze

Pokój medytacyjny, używany także do podawania herbaty, powstał w zgodzie z tradycyjną japońską aranżacją. Brak mebli pozwala skupić się na zapierającym dech w piersiach widoku, jaki zapewnia duże okno zajmujące całą ścianę.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 14

Równie spokojna i medytacyjna jest elegancka sypialnia obok oraz jasna, wypełniona światłem dziennym łazienka wyrzeźbiona z lastryko, betonu i białego marmuru.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 15

Natomiast w przypadku łazienki dla gości, projektanci zdecydowali się na bardziej przygaszoną wrażliwość dzięki zastosowaniu czarnej palety sztukatorskich ścian i solidnego stołu z drewna pekanowego zawieszonego na miedzianych wspornikach.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 16

Minimalistyczna elegancja rodem z dynastii Song

Przestrzenie i skromnie urządzony przez eklektyczny wybór modernistycznych i współczesnych dzieł wystrój wnętrza rezydencji odpowiada minimalistycznej elegancji, która łączy czyste linie, proste kształty i rzadką dekorację dynastii Song, która panowała w Chinach od X do XIII wieku.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 13

Ten rodzaj nostalgicznego minimalizmu, który spogląda w przeszłość, jednocześnie obejmując teraźniejszość, zwięźle służy misji projektantów, aby stworzyć dom dla tej pary seniorów i ich wspomnień.

wei_yi_international_design_associates_din_a_ka_taipei_city_taiwan minimalizm 19

 

Zobacz także:

japonskie-domy-awangardowy-minimalizm

dom-wakacyjny-na-wyspie-mykonos-grecki-minimalizm

jasny-minimalizm-blizniaczych-domow-w-meksyku

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close