Search

Szkoła dla dziewcząt wg Diany Kellogg

szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati Diana Kellogg Architects © vinay-panjwani 01

Szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati to architektoniczne cudo zaprojektowane przez Dianę Kellogg. Pracownia Diana Kellogg Architects stworzyło projekt na zlecenie CITTA. Ta organizacja non-profit wspiera rozwój w najbardziej zagrożonych ekonomicznie, geograficznie odległych lub zmarginalizowanych społecznościach na świecie.

szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati Diana Kellogg Architects © vinay-panjwani 02
© Vinay Panjwani

Szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati przyjmie ponad 400 uczennic w różnym wieku – od przedszkola do klasy 10. Dzieci żyją tu poniżej granicy ubóstwa, a mieszkają w mistycznym regionie pustyni Thar w Jaisalmer w Radżastanie w Indiach. na tym terenie poziom umiejętności czytania i pisania wśród kobiet wynosi zaledwie 32%.

szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati Diana Kellogg Architects © vinay-panjwani 03

Szkoła to jednak nie jedyny, a pierwszy z trzech planowanych tu budynków w kompleksie znanym pod nazwą Centrum GYAAN. W jego skład wejdzie także The Medha – przestrzeń wystawienniczo-performatywna z biblioteką i muzeum oraz Spółdzielnia Kobiet. Ty miejscowi rzemieślnicy będą uczyć matki i inne kobiety technik tkackich i hafciarskich z regionu.

szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati Diana Kellogg Architects © vinay-panjwani 04

Szkoła dla dziewcząt dla ich lepszej przyszłości

Centrum GYAAN wzmocni i wyedukuje kobiety, pomagając im uzyskać niezależność ekonomiczną dla siebie, swoich rodzin i społeczności. Ponieważ Centrum GYAAN zostało zaprojektowane przez kobietę dla kobiet, Kellogg, rozpoczynając proces projektowania, przyjrzała się kobiecym symbolom w różnych kulturach.

szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati Diana Kellogg Architects © vinay-panjwani 07

Skupiła się szczególnie na symbolach siły, oddanych w strukturze trzech owali. Reprezentują one siłę kobiecości i nieskończoności, a także odtwarzają płaszczyzny wydm w regionie Jaisalmer.

szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati Diana Kellogg Architects © vinay-panjwani 06

Szkołę dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati w całości wykonano z lokalnego, ręcznie rzeźbionego piaskowca Jaisalmer. Dokonali tego miejscowi rzemieślnicy. Dla pracowni Kellogg włączenie społeczności do budynku tworzonego dla niej było kluczowe.

szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati Diana Kellogg Architects © vinay-panjwani 08

Wykorzystanie lokalnych materiałów do stworzenia infrastruktury pomogło zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Dodatkowo firma Kellogg zdecydowała się zbudować zadaszenie z paneli słonecznych na dachu jako system chłodzenia. Zarówno daszek, jak i żaluzje chronią przed ciepłem. Natomiast eliptyczny kształt konstrukcji pomaga również w uzyskaniu aspektów zrównoważonego rozwoju, tworząc chłodzący panel przepływu powietrza.

szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati Diana Kellogg Architects © vinay-panjwani 10

Centrum GYAAN wyposaży młode kobiety w narzędzia do dalszej edukacji i niezależności, a także podniesie globalną świadomość na temat problemów, z którymi borykają się kobiety w Indiach.

szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati Diana Kellogg Architects © vinay-panjwani 05

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/architektura/kolorowa-wioska-na-wyspie-hormuz/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/podwodna-wieza-obserwacyjna-ashizuri/

https://pointofdesign.pl/wnetrza/zaciszny-dom-miedzy-drzewami-mango/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close