Studio architektury Searl Lamaster Howe wykorzystało zwęglony cedr i łupek do stworzenia tego domu wakacyjnego dla pary z Chicago. Klienci spędzili lata na poszukiwaniu idealnej nieruchomości na swój letni dom. Zdecydowali się na zalesioną posiadłość około dwóch godzin jazdy na wschód od miasta, na skraju rezerwatu przyrody o nazwie Lawless Park. Para wynajęła chicagowskie studio Searl Lamaster Howe, aby stworzyć miejsce odosobnienia w nowoczesnym stylu. Zależało im na transparencji i najwyższym poziomie kunsztu. Pragnęli także domu, który pomógłby im zwolnić i poczuć spokój.
Letni dom w leśnej głuszy
Lawless Retreat zaprojektowano zatem jako ciche, proste mieszkanie, zaszyte w leśnej głuszy. Dom w kształcie litery T z płaskim dachem ma powierzchnię 225 metrów kwadratowych.
Choć jest przestronny, dom jest dość zwarty, nie pozostawia ani cala zmarnowanej przestrzeni” – twierdzą architekci
Usytuowany na grani dom otacza baldachim listowia. Zimą, kiedy liście opadają, otwiera się widok na dolinę poniżej. Dom stawiano bardzo starannie, aby nie doszło do uszkodzenia dojrzałych drzew. Dodatkowo wykorzystano pasywna technologię, w tym duże przeszklenia i szerokie zwisy dachowe, które pomagają w ogrzewaniu i chłodzeniu, podobnie jak system geotermalny.
Zewnętrzną stronę budynku pokryły trwałe materiały, takie jak zwęglony cedr i płyty cementowe. Te ciemne barwy mają pomóc wtopić się w „bujną mieszankę klonów, dębów, cedrów, osik i jesionów, które otaczają to miejsce”.
Idealna kryjówka
Do domu wchodzi się od strony północnej, gdzie architekci postawili ganek frontowy. Po wejściu mijamy sypialnię i kierujemy się w stronę otwartej kuchni, jadalni i salonu.
Stopniowe rozwijanie – zarówno pod względem skali, jak i przejrzystości – od zacienionego i nisko zawieszonego ganku przez konstrukcję, kończąc na rozległym widoku salonu na las za nim, jest cechą charakterystyczną tego domu”
Podłogę na parterze tworzą tarasy, ułożone zgodnie z nachyleniem terenu, ponieważ od wejścia od strony północnej do salonu na południu spadek wynosi 1,5 metra. Dramaturgii dodaje para belek biegnących wzdłuż domu, które wzmacniają poczucie ruchu i porządku.
Kuchnię otacza osłonięty ganek i taras po wschodniej stronie oraz klatka schodowa od zachodu. Jej schody wyłożone dębowym parawanem prowadzą do głównej sypialni na drugim piętrze. Łączą się również z piwnicą, w której znajduje się jaskinia i więcej miejsca do spania.
Kolory ziemi
W całym mieszkaniu zastosowano materiały ziemiste i neutralne kolory. Podłogi pokryte są dachówką łupkową, a sufity są osłonięte cedrem o ciepłej tonacji. Ten sam materiał zastosowano w przypadku głębokich zwisów dachu. Cedr i dąb wykorzystywano we wnętrzach, niekiedy barwiąc drewno na głęboki odcień zieleni.
Część dzienną meblują brązowe sofy i skórzany fotel, rozmieszczone wokół szerokiej, pikowanej otomany. Kominek w pokoju wykonano ze spalonego cedru i poczernionej stali, a jego przedłużenie odnajdziemy także w piwnicznej jaskini.
W głównej sypialni duże okna wpuszczają światło słoneczne i zapewniają połączenie z drzewami. W sąsiedniej łazience pod prysznicem wbudowano świetlik, w którym ściany pokryte są różnorodnymi płytkami.
Zobacz także:
letnia-rezydencja-nad-morzem-egejskim