CC-Tapis odkrywa najnowszą kolekcję, razem z pięciorgiem projektantów snując rozważania na temat gestu jako źródła artystycznej ekspresji.
„Gest na płótnie, był gestem wyzwolenia” – jak wyraził się na łamach magazynu ArtNews w 1952 roku historyk sztuki – Harold Rosenberg. W rzeczywistości autor zachwycał się wówczas młodymi artystami z Manhattanu, którzy wówczas wywracali do góry nogami wszystko, co wcześniej nazywano sztuką. Tak naprawdę ich twórczość była produktem ruchu i siły, dlatego nadano im miano malarzy akcji.
W studiach w centrum miasta i pofabrycznych loftach odkrywali zupełnie nowy język wypowiedzi. Złożony z rzucanych na płótno plam i ostrych i cięć, odzwierciedlał przemoc i grawitację. To był inny sposób patrzenia na sztukę, mniej zajmujący się formą i kompozycją, a bardziej samym aktem tworzenia.
Nawiązując do tego ruchu, w swojej najnowszej kolekcji CC-Tapis bada gest rozumiany jako rdzeń artystycznej ekspresji. Od małych prac domowych po naiwną bazgraninę, każde działanie traktuje się z taką samą uwagą. Rozsmarowana smuga piany z mydła na lustrze, równa się zatem rozlanej na płótnie farbie. Nawet ukradkiem tworzone na ścianach rysunki wykonane przez dzieci kredkami, mogą przecież stanowić rodzaj dzieła sztuki.
Designerskie badania nad gestem
Pięcioro projektantów – Patricia Urquiola, Sabine Marcelis, Philippe Malouin, Mae Engelgeer i Yuri Himuro – podjęło temat. Rozważali oni zatem znaczenie gestu i badali, w jaki sposób prosty ruch dłoni i narzędzi może poprowadzić ich proces twórczy.
Osiągnięto bardzo różnorodne rezultaty – od delikatnych gradientów inspirowanych pociągnięciami pędzla, przez niedoskonałe połączenie spontanicznych kolaży, po proste cięcie w tkaninie. Pod kreatywnym kierownictwem dyrektora artystycznego marki – Daniele Lora, firma CC-Tapis opracowała zupełnie nowe techniki. Dzięki temu gesty ożyły.
Sposoby kształtowania i barwienia wełny, wcześniej niezbadane metody tkania i wprowadzanie nowatorskich materiałów do ręcznie tkanych dywanów, pozwoliło na uchwycenie niepowtarzalnego gestu artystów w wełnie, lnie i jedwabiu.
Zobacz także: