Search

CC-Tapis odkrywa świat gestu w nowej kolekcji

16_PS_cc-tapis_Cultivate Chevron Green_by Yuri Himuro detail_web

CC-Tapis odkrywa najnowszą kolekcję, razem z pięciorgiem projektantów snując rozważania na temat gestu jako źródła artystycznej ekspresji.

03_PS_cc-tapis_Patcha Square B by Patricia Urquiola_pink_web
Patcha Square B | Patricia Urquiola

„Gest na płótnie, był gestem wyzwolenia” – jak wyraził się na łamach magazynu ArtNews w 1952 roku historyk sztuki – Harold Rosenberg. W rzeczywistości autor zachwycał się wówczas młodymi artystami z Manhattanu, którzy wówczas wywracali do góry nogami wszystko, co wcześniej nazywano sztuką. Tak naprawdę ich twórczość była produktem ruchu i siły, dlatego nadano im miano malarzy akcji.

04_PS_cc-tapis_Patcha Standard by Patricia Urquiola_blue_web
Patcha Standard | Patricia Urquiola

W studiach w centrum miasta i pofabrycznych loftach odkrywali zupełnie nowy język wypowiedzi. Złożony z rzucanych na płótno plam i ostrych i cięć, odzwierciedlał przemoc i grawitację. To był inny sposób patrzenia na sztukę, mniej zajmujący się formą i kompozycją, a bardziej samym aktem tworzenia.

14_PS_cc-tapis_Stroke 2.0 Yellow_by Sabine Marcelis_web
Stroke 2.0 Yellow | Sabine Marcelis

Nawiązując do tego ruchu, w swojej najnowszej kolekcji CC-Tapis bada gest rozumiany jako rdzeń artystycznej ekspresji. Od małych prac domowych po naiwną bazgraninę, każde działanie traktuje się z taką samą uwagą. Rozsmarowana smuga piany z mydła na lustrze, równa się zatem rozlanej na płótnie farbie. Nawet ukradkiem tworzone na ścianach rysunki wykonane przez dzieci kredkami, mogą przecież stanowić rodzaj dzieła sztuki.

12_PS_ cc-tapis _Stroke 1.0 Lilla_by Sabine Marcelis_web
Stroke 1.0 Lilla | Sabine Marcelis

 

Designerskie badania nad gestem

Pięcioro projektantów – Patricia Urquiola, Sabine Marcelis, Philippe Malouin, Mae Engelgeer i Yuri Himuro – podjęło temat. Rozważali oni zatem znaczenie gestu i badali, w jaki sposób prosty ruch dłoni i narzędzi może poprowadzić ich proces twórczy.

09_PS_ cc-tapis _Lines_by Philippe Malouin_standard shape_blue_web
Lines | Philippe Malouin

Osiągnięto bardzo różnorodne rezultaty – od delikatnych gradientów inspirowanych pociągnięciami pędzla, przez niedoskonałe połączenie spontanicznych kolaży, po proste cięcie w tkaninie. Pod kreatywnym kierownictwem dyrektora artystycznego marki – Daniele Lora, firma CC-Tapis opracowała zupełnie nowe techniki. Dzięki temu gesty ożyły.

17_PS_ cc-tapis _Mimic by Mae Engelgeer_web
Mimic | Mae Engelgeer

Sposoby kształtowania i barwienia wełny, wcześniej niezbadane metody tkania i wprowadzanie nowatorskich materiałów do ręcznie tkanych dywanów, pozwoliło na uchwycenie niepowtarzalnego gestu artystów w wełnie, lnie i jedwabiu.

18_PS_ cc-tapis _Stage by Mae Engelgeer_web
Stage | Mae Engelgeer

 

Zobacz także:

dywany-golran

bioroznorodnosc-dzis-obchodzi-swoj-dzien

nowe-trendy-we-wnetrzach-2020

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close