Search

Nowoczesny dom na weekend w czeskich górach

nowoczesny dom w górach pavel_micek_architect_16

Pracownia architektoniczna Pavla Míčka otrzymała zlecenie, aby zaprojektować nowoczesny dom w stylu górskiej chaty cw Czechach. Usytuowany na trawiastym zboczu malowniczych Beskidów, ten cel weekendowych wypadów, filtruje architekturę regionu przez soczewkę minimalistycznego wyrafinowania.

nowoczesny dom w górach pavel_micek_architect_14

Architektów ograniczały surowe przepisy budowlane dyktujące sam kształt budynku. W związku z tym projektanci oparli pomysł na dialogu dialog między dwoma kontrastującymi materiałami.

nowoczesny dom w górach pavel_micek_architect_02

Tak więc beton i drewno modrzewiowe stanowi podstawy, które pozwoliły zaszczepić rzeźbiarską finezję w znajomym kształcie bryły. Jednocześnie architekci mogli koncepcyjnie przywołać morfologię okolicznego krajobrazu.

nowoczesny dom w górach pavel_micek_architect_11

Prosty i przestronny nowoczesny dom weekendowy

Nowoczesny dom ma formę typowej, dwuspadowej, zadaszonej górskiej chatki, oddanej w swojej elementarnej geometrii. W związku z tym to po prostu prostopadłościan zwieńczony trójkątnym graniastosłupem. Stosując beton do tego pierwszego i drewno do tego drugiego, architekci podkreślili minimalistyczny kształt budynku. Podkreślili także naturalny ciężar i lekkość tych dwóch materiałów budowlanych.

nowoczesny dom w górach pavel_micek_architect_13

Zbudowana na pochyłym terenie, dolna część domu jest w połowie zakopana, co sprawia, że ​​struktura drewna w kształcie litery A wydaje się wyrastać z trawiastej łąki. Widać to szczególnie, gdy zbliżamy się do budynku od strony podjazdu.Z biegiem czasu nowoczesny dom zintegruje się z krajobrazem. Beton porośnięty mchem stanie się ciemniejszy, a drewniany dach ozdobi szarawo-srebrna patyna.

nowoczesny dom w górach pavel_micek_architect_10

Kontrast między betonową podstawą a zwieńczoną drewnianą konstrukcją uwypuklona konfiguracja wnętrza. W związku z tym  dolny poziom dzieli się na kilka pokoi mieszczących sypialnie i pomieszczenia usługowe.

nowoczesny_dom_w_górach pavel_micek_architect_06

Natomiast  górny poziom przyjmuje konfigurację na otwartym planie, zapewniającą dużo miejsca w salonie i jadalni.

nowoczesny_dom_w_górach pavel_micek_architect_09

Wnętrza, w większości pokryte drewnem modrzewiowym, mimo minimalistycznego wystroju wnętrza, przesyca ciepło. Podkreślają je dodatkowo duże okna, zapewniające wnętrzu wrażenie przestronności i jasności. Z płynącym poniżej, szumiącym strumykiem i trawiastymi łąkami oraz zalesionymi górskimi szczytami wyłaniającymi się poza, nie może być inaczej.

nowoczesny_dom_w_górach pavel_micek_architect_03

Oszczędna estetyka pozwala w pełni rozkoszować się pięknem tego miejsca i korzystać z dobrodziejstw wypoczynku za miastem. Przebywając w tej przestrzeni łatwo naładować baterie i odzyskać dystans do zagonionego świata.

nowoczesny dom w górach pavel_micek_architect_15

Zobacz także:

rezydencja-na-wzgorzach-hollywood

dom-w-gorach-maison-w-u-podnozy-alp

messner-house-wspomnienie-dziecinstwa-w-gorach

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close