Search

Europejski design w odległych zakątkach Chin

Jiunvfeng_Study-(18) europejski design

Chiny bez wątpienia stanowią dziś najciekawszy rynek, jaki podbija europejski design. Najwięksi producenci mebli chwalą się realizacjami w rozległym i otwartym na nowości kraju. Jednak najbardziej zachwyca sposób, w jaki produkty stworzone przez twórców związanych z kulturą starego kontynentu, wpisują się w konteksty i kreują nową jakość w nowoczesnych przestrzeniach Dalekiego Wschodu.

 rever-restaurant-guangzhou-china-wuji-studio-2.jpg

Chińska rzeka i europejski design

Doskonałym przykładem, jak europejski design płynnie łączy się z architekturą w Chinach, niewątpliwie jest ekskluzywna restauracja. To chińskie miasto portowe rozciąga się na północny zachód od Hongkongu nad Rzeką Perłową. Przestrzeń, z wyjątkowym widokiem na panoramę metropolii, leży na południowym brzegu rzeki, zaledwie kilka kroków od tętniącej życiem dzielnicy Tianhe.

 rever-restaurant-guangzhou-china-wuji-studio-3

Nowoczesną restaurację z kuchnią francuską zaprojektowało Wuji Studio. Rêver po francusku oznacza „sen”, w pisowni przypomina słowo „rzeka”, podczas gdy chiński znak 玥 oznacza świętą perłę na niebie. Pozornie prosta nazwa uosabia marzenie zespołu Rêver, by oddać hołd słynnej Rzece Perłowej. To właśnie ona przez tysiąclecia pielęgnowała szeroką gamę znakomitych składników i inspirowała wykwintną i delikatną kuchnię kantońską.

 rever-restaurant-guangzhou-china-wuji-studio-8

Nowoczesne wnętrze wypełniają przytulne detale, zaprojektowane by odzwierciedlać inspirującą przestrzeń i przepływającą za jej oknami Rzekę Perłową. Goście restauracji zasiadają tu na trzech ikonach marki Gebrüder Thonet Vienna. Przestrzeń zdobią tapicerowane siedziska Targa według projektu GamFratesi, krzesła Wiener Stuhl i stołki N.18. Ich płynne kształty dopełniają spójną aranżację przestrzeni. Inspiracją dla palety kolorów wnętrza oczywiście stanowią zmienne odcienie Rzeki Perłowej. Tworzą spokojną i kojącą atmosferę, natomiast biała marmurowa podłoga przedstawia naturalny wzór przypominający ruch wody w rzece. Ponadto odbicie na suficie także przekłada się na rzekę, w której odbija nie niebo, kreując jednocześnie intrygujące nawiązanie do dzielnicy Tianhe (Niebiańska Rzeka) tuż za oknem.

 rever-restaurant-guangzhou-china-wuji-studio-4 europejski design

Europejski design zawieszony w chmurach

Pomyślany jako „zawieszona chmura”, biały pawilon w chińskiej prowincji Shandong służy jako centrum dla zwiedzających. Roztaczają się stąd przepiękne widoki na górzysty krajobraz. Zaprojektowana przez Gad · line + Studio konstrukcja znajduje się w sąsiedztwie kanionu Shenlong. Na wschodzie wybija się góra Tai, jedna z pięciu „świętych gór” w Chinach. Na sam obiekt z kolei składają nie trzy części. Od góry mamy więc baldachim z białej membrany, pod nim przezroczyste przeszklenia od podłogi do sufitu, a za bazę służy gruba kamienna podstawa. Pawilon powstał w całości w ciągu zaledwie pięciu miesięcy.

Jiunvfeng_Study-(12) europejski design

Gad · line + Studio zaprojektowało pawilon – zwany „Jiunvfeng Study” – tak, aby był jak najjaśniejszy i jak najbardziej przejrzysty. Projektantom chodziło o stworzenie kontrastu z twardym i bezlitosnym krajobrazem.

Mniej znaczy więcej” – mówi zespół projektantów, odnosząc się do zasady, którym europejski design kieruje się od czasów Le Courbusiera.

Jiunvfeng_Study-9.jpg europejski design

Wejście do pawilonu prowadzi przez otwór w kamiennych ścianach, za którym podłużną przestrzeń z dwóch stron otaczają rozległe zewnętrzne tarasy. Cały obiekt sprawia wrażenie zawieszonego w powietrzu, a efekt ten wzmacnia lekkość mebli wewnątrz. Europejski design, tym razem w postaci mebli marki Vondom, zdecydowanie odnajdują się w kontekście medytacyjnego charakteru przestrzeni. Biel, smukłe kształty i subtelne linie krzeseł i stolików zaprojektowanych przez Eugenia Quitllet, pozwalają w pełni skupić się na widokach. W tym projekcie chodzi przecież o podróż i odkrywanie – kontemplacji piękna świata oraz własnego wnętrza.

Jiunvfeng_Study-(2) europejski design

 

Zobacz także:

thonet-udana-wycieczka-do-vicenzy

kwestia-smaku-turri-dla-the-one-w-hangzhou

vondom-office-czyli-biuro-na-dachu

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close