Search

Gio Ponti/Martino Gamper: a conversation

Wystawa Gio Ponti/Martino Gamper: a conversation_pointofdesign.pl

Instalacja galerii Nilufar, której kuratorem jest Nina Yashar: rozmowa projektowa między Martino Gamperem i Gio Pontim wzbogacona o pomysły i umeblowanie o współczesnym charakterze, opowiada o relacji między sztuką a designem w wizualnej i chromatycznej grze, od przeszłości do teraźniejszości, kierując się w przyszłość.

 

Instalacja galerii Nilufar: Gio Ponti/Martino Gamper: A Conversation.

Mam dużą swobodę w akcie projektowania, dokładnie analizuję i szukam dwóch skrajności, które mogą odnosić się do różnych okresów historycznych, spontanicznie przemieszczając się między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, aby nadać zbiorowi galerii Nilufar poczucie niezwiązania z czasem, balansując między sztuką a designem, mówi Nina Yashar.

Ikoniczne obiekty zaprojektowane przez Gio Pontiego i Martino Gampera.

Połączenie dwóch niezwykle wpływowych postaci, Martino Gampera i Gio Pontiego, rzuca nowe światło na ikoniczne projekty obu designerów. Ponti interpretuje stół konsolowy zaprojektowany przez Gampera do jego występu na wystawie w 2008 roku, natomiast Gamper tłumaczy na nowo meble stworzone przez Pontiego dla hotelu Parco dei Principi w Sorrento, w tym ironiczną skóra kucyka i stołki Wikatoria z mongolskiej wełny owczej w połączeniu z ekskluzywnymi tapicerowanymi elementami Gio Pontiego. Kultowy model 803 sofy i foteli oraz stoły, takie jak ten, który pojawił się w Hotelu della Città et de la Ville w Forlì i zaprojektowany dla Fundacji Garzanti spotykają się w z trywialnymi kontr-formami.

 

Stół projektu Martino Gampera.
Kolekcja mebli wypoczynkowych Gio Pontiego.

W tej dyskusji opartej o wzornictwo chodzi o to by pobudzić do ponownego przemyślenia, odzyskania i odtworzenia przeznaczenia ikonicznych obiektów, aby ponownie podzielić się nimi z opinią publiczną, aby tchnąć w nie nowe życie i nadać im nowe przeznaczenie”, powiedział Martino Gamper podczas swojego występu w 2008 roku. Po raz kolejny galeria celebruje dwa wielkie nazwiska w historii designu, prezentując te prace wraz ze współczesnymi dziełami Lindsey Adelman, Audrey Large i Flavie Audi, tworząc w ten sposób nowe połączenia projektowe, w grze kolorów, które wychodzą z odcieni niebieskiego do odcieni różu.

Zobacz także:

„Fantasy Home” Gio Pontiego z lat 50. XX wieku

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close