Search

Habitare 2019 | Alberto Alessi w Finlandii

Diva | Eero Aarnio

Każdego roku Habitare zaprasza znanego na całym świecie eksperta wzornictwa lub wpływową postać biznesową do odwiedzenia tego wydarzenia i zapoznania się z ofertą fińskiego designu. Międzynarodowy Przyjaciel Habitare wchodzi w dialog z wydarzeniem, badając kierunki projektowania, trendy branżowe i sytuację rynkową. Alberto Alessi będzie w tym roku piastował rolę Międzynarodowego Przyjaciela podczas helsińskich targów designu Habitare (od 11 do 15 września). Alessi, który ma długie relacje z fińskim designem, wybierze najbardziej interesujące i inspirujące obiekty na targach. Wygłosi także przemówienie w dniu ich otwarcia

Alberto Alessi | Habitare 2019
Alberto Alessi | Habitare 2019

.

Parametry sukcesu

Założona w 1921 roku we Włoszech firma Alessi jest jedną z najbardziej znanych designerskich marek na świecie. Asortyment Alessi, liczący w sumie ponad dwa tysiące produktów, obejmuje wiele przedmiotów gospodarstwa domowego. Znajdziemy tu na przykład naczynia i przybory kuchenne, z których wiele osiągnęło status ikony w dziedzinie współczesnego wzornictwa. Przez lata ponad trzystu projektantów, w tym wielu z Finlandii, zaprojektowało produkty dla Alessi.

„Potencjalny sukces produktów Alessi szacujemy za pomocą czterech parametrów: funkcji; zmysłów, pamięci i wyobraźni; komunikacji i języka; i ceny. Najwyższy możliwy wynik to 20 punktów, a najwyższy wynik, jaki kiedykolwiek otrzymał produkt Alessi, wynosi 18 punktów. To wynik, który mówi nam, że produkt będzie się sprzedawał w ilości stu tysięcy sztuk rocznie ”, mówi Alberto Alessi.

Alberto Alessi przyjedzie na Habitare, aby wybrać najciekawsze treści z wystawy i spotkać się z przyjaciółmi reprezentującymi  fiński design.

„Pierwszą podróż służbową za granicę odbyłem w 1970 roku, kiedy przyjechałem do Finlandii, aby poznać fiński design. W tym czasie Finlandia stała się ważnym graczem w świecie designu, włoski architekt Franco Sargiani i fiński grafik Eija Helander byli pierwszymi projektantami, z którymi pracowałem. Przez dziesięciolecia współpracowałem z wieloma fińskimi projektantami, a w latach 90-tych uczyłem nawet w dzisiejszej Szkole Sztuki, Projektowania i Architektury Uniwersytetu Aalto ”, mówi Alessi, opisując swoje relacje z Finlandią.

Alessi Duck Timer AEA05
Duck Timer | Eero Aarnio

 

Fińscy i włoscy projektanci na przeciwległych krańcach spektrum

Alessi, który od dłuższego czasu współpracuje zarówno z włoskimi, jak i fińskimi projektantami, dostrzega duże różnice w ich podejściu do designu.

„Fińscy projektanci są bardzo zainteresowani funkcją, a Włosi interesują się poezją i emocjami. Oczywiste jest zatem, że ​​produkty w każdej grupie będą bardzo różne. Podoba mi się jednak fakt, że w kolekcji Alessi jest wiele różnych stylów i idiomów ”, mówi Alessi.

Włoscy projektanci często interpretują projekt jako nową formę poezji i sztuki.

Czasami projektanci mogą być mniej zainteresowani funkcjonalną stroną produktów i mogą nie myśleć o kosztach produkcji. Z drugiej strony projektanci tacy jak Jasper Morrison i Harri Koskinen, potrafią być bardzo praktyczni. W tym przypadku rola firmy takiej jak Alessi polega na wprowadzeniu do gry odrobiny szaleństwa. W przeciwnym razie bylibyśmy fińską firmą ”, dodaje Alberto Alessi.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close