Search

Jacqueline Sullivan Gallery w TriBeCa

zdjęcia: William Jess Laird

Jacqueline Sullivan Gallery, nowa przestrzeń poświęcona kolekcjonerskiemu wzornictwu i sztuce dekoracyjnej, otwiera się w TriBeCa. Galeria, zajmująca całe czwarte piętro dawnej fabryki tekstylnej, będzie prezentować historyczne i zabytkowe meble oraz design, obok specjalnie zamówionych prac współczesnych artystów.

Jacqueline Sullivan Gallery – galeria wypełniona designem i sztuką

Sullivan pracowała w dziale głównych darów w Whitney Museum oraz przy projekcie nowego wówczas budynku z Renzo Piano. Następnie pracowała w kreatywnym studio brandingowym Ro&Co oraz w studio projektowania wnętrz Charlesa de Lisle, po czym ukończyła studia magisterskie w Parsons w zakresie historii designu i studiów kuratorskich. W tym czasie była także kuratorką tkanin w Cooper Hewitt. Mieszkała również w Londynie i odwiedzała muzeum V&A.

Jacqueline Sullivan Gallery w TriBeCa-pointofdesign6
zdjęcia: William Jess Laird

„Byłam tam prawie cztery dni w tygodniu, a ja po prostu zakochałam się w przedmiotach i drewnianych meblach. Wielu moich znajomych interesowało się sztuką współczesną, ale ja byłam za szkłem i ceramiką z XVII wieku” – mówi.

Kiedy Sullivan przejęła przestrzeń w marcu 2022 roku, był to jeden z wielu zwyczajnych biurowców. Zatrudniła Nicka Poe do zaprojektowania przestrzeni, a także niektórych elementów oświetlenia.

„Czułam, że nasze wrażliwości są zgodne, on również ma tę dziwną mieszankę high&low standards. Na przykład mamy aneks kuchenny ze stali nierdzewnej z firmy zaopatrującej restauracje, a także wysokiej klasy armaturę i detale.” – mówi – „On rozumie, że galeria polega na docenianiu wzornictwa przemysłowego, ale także rzeczy, które są nieco bardziej luksusowe.”

W sierpniu 2021 r. zaczęła zamawiać prace u artystów, prosząc ich o odpowiedź na krótki tekst wiersza Stein i zakwestionowanie pojęcia substancji, materii, tego, z czym warto żyć. Mieszkająca w Los Angeles Kristin Dickson-Okuda wymyśliła tkaninę „odzież dla mebli”, która miała uzupełnić zestaw krzeseł Williama Morrisa zakupionych w Cotswolds w Anglii przez Abla Sloane’a, z którym Sullivan konsultowała się podczas pozyskiwania historycznych mebli. Sullivan współpracował również z partnerką Sloane’a, Ruby Woodhouse, jako konsultant kreatywny.

Jacqueline Sullivan Gallery – inauguracja

Inauguracyjna wystawa Sullivan nosi tytuł „Substance in a Cushion”, inspirowana wierszem Gertrudy Stein. Sullivan, oprócz historii sztuki, studiowała także poezję. Dlatego nazwała stworzoną przez siebie przestrzeń, literackim kubizmem. Dekonstruuje pojęcie języka, ale także ideę rzeczy, z którymi żyjemy, aby uczynić je nieco dziwnymi lub obcymi.

Jacqueline Sullivan Gallery w TriBeCa-pointofdesign6
zdjęcia: William Jess Laird

Obejmuje ona krzesło z żywicy Gaetano Pesce, utrzymany w doskonałym stanie flamandzki gobelin z lat 70. XIX wieku, pergaminowe lampy Christiana Hammera Juhla i Jade Chan, delikatne szklane naczynia na perfumy i kadzidła Valentiny Cameranesi Sgroi, szkliwione ceramiczne tulipany Jordana McDonalda z Filadelfii, szklane kinkiety z ciętego szkła autorstwa ceramiczki Natalie Weinberger i wiele innych.

Jacqueline Sullivan Gallery w TriBeCa-pointofdesign6
zdjęcia: William Jess Laird

Sullivan planuje organizować w galerii salony w stylu Stein z udziałem artystów i przyjaciół. Ma nadzieję, że przyszłe wystawy będą stanowić eksplorację formy, materiału, procesu lub techniki. Jak sama zaznacza, nie lubi myśleć o rzeczach w sposób kategoryczny czy epokowy.

Jacqueline Sullivan Gallery w TriBeCa-pointofdesign6
zdjęcia: William Jess Laird

„Lubię ciągłość myślenia o projektantach i o tym, jak wszyscy reagują na swoje środowisko, ale także na bycie człowiekiem i na to, co jest konieczne. Nie jestem racjonalną osobą, jestem bardzo emocjonalna i kieruję się intuicją. Myślę, że to jest moje spojrzenie na życie w ogóle.” – mówi – „Uwielbiam widzieć wszystkie te kawałki w tej samej przestrzeni jednocześnie. Uważam, że to naprawdę ekscytujące.”

Jacqueline Sullivan Gallery w TriBeCa-pointofdesign6
zdjęcia: William Jess Laird

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close