Search

Kolekcja paneli ściennych- Storie by Giorgia Zanellato & Daniele Bortotto

CEDIT

Tworząc sztukę, wielu artystów szuka inspiracji w tym, co otacza nas dookoła. To właśnie w na pozór zwykłych, codzienych przedmiotach czy też miejscach dostrzegają piękno, które następnie przełożą na płótno, rzeźbę czy ścianę. Tak samo jest w przypadku projektantów, tworzących dla CEDIT. Najnowsza kolekcja Giorgii Zanellato oraz Daniele Bortotto dla CEDIT, o nazwie Storie składa się z sześciu różnych zestawów płyt ściennych. Tematem przewodnim serii jest „nieustannie upływający czas”.

W celu stworzenia stylowych paneli ściennych, duet projektantów analizował wnętrza włoskiej architektury- domy, wille, pałace, a nawet stajnie oraz stare farbryki. Wszystko po to, by stworzyć płyty, które nadadzą wnętrzom niepowtarzalny, włoski klimat. Wnikliwa analiza koloru, odcieni oraz struktur ściennych w poszczególnych budynkach pozwoliła na stworzenie od podstaw postarzanych paneli. Według projektantów, to właśnie oznaki upływu czasu pojawiające się na murach domów są esencją włoskiej architektury. ”Najnowsze technologie pozwalają na doskonałe odtworzenie efektów, imitujących naturalne działanie czynników zewnętrznych na strukturę ścian.”

Kolekcja Storie

Zanellato oraz Bortotto zdecydowali się na pięć różnych stylów paneli. Każdy z nich “pochodzi” z innego otoczenia architektonicznego, co za tym idzie różni się efektem naturalnego procesu starzenia. W kolekcji znajdują się: panele ścienne w formie charakterystycznych dla włoskich willi, wyblakłych fresków, płyty z udawanymi zaciekami, powstałymi wskutek nadmiernej wilgoci w kamienicach czy też panele ze śladami rdzy- takimi, jakie można znaleźć na miejskich murach.

Dla Zanellato i Bortotto projekt Storie miał szczególne znaczenie. Porównują oni ścianę do ludzkiej skóry, która tak samo jak tynk pod wpływem czasu zmienia swój wygląd. Oby dwie powłoki po pewnym czasie stają się swoistym rezerwuarem wspomnień i doświadczeń. Ściana pokoju, domu to nic innego jak powierzchnia, na której czas wypisuje wszelkie historie, momenty, zdarzenia z życia domowników. Duet projektantów, w swojej kolekcji podkreśla, to że budując nowy dom, nie trzeba stawiać na minimalizm. Czasem warto zanurzyć się w przeszłości, dostrzec piękno dawnej architektury i przenieść ją do współczesności.

O kolekcji | Chiara Alessi, dziennikarka i pisarka

Ściany to nie tylko elementy konstrukcyjne domu. To także pewnego rodzaju synekdocha. To część domu, która bezpiecznie oddziela życie codzienne domowników od świata zewnętrznego, część domu, która jest “naocznym” świadkiem przemijającego życia, mieszkających tam osób. Kolekcja Storie, stworzona przez Giorgię Zanellato oraz Daniele Bortotto przenosi tę metaforę do trzech wymiarów. Historia, nastroje, momenty, których świadkiem były ściany starych włoskich domów, zostały idealnie przedstawione na płytach ściennych CEDIT. Efekt zdaje się być doskonale zakonserwowany…  Widać na nich wszelkie elementy, które pojawiają się na elewacjach domów, na ścianach pokoi, wraz z upływem czasu. Dzięki kolekcji Storie, możemy zatrzymać ten efekt i poczuć atmosferę przesłości.

Zobacz także:

Ceramiche d’Italia nagradza „RETROSTORICO” by Duccio Maria Gambi

Nowy concept store Molteni&C w Mediolanie

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close