Search

Krzesła do jadalni | kultowe Tulip Chair

krzesła do jadali Tulip saarinen01

Bez wątpienia marka Knoll swój sukces zawdzięcza przede wszystkim współpracy z najlepszymi projektantami. Wśród wybitnych twórców, znalazły się prawdziwe legendy. Należy do nich Eero Saarinen, który zaprojektował stół i krzesła do jadalni Tulip, zaliczane do ikon współczesnego designu.

Florence Knoll i Eero Saarinen
Florence Knoll i Eero Saarinen

Współpraca designera z marką to także historia pisana przyjaźnią. Florence Knoll poznała Eero Saarinena na Akademii w Cranbrook, gdzie dyrektorem był ojciec Eero, Eliel Saarinen, a ona obiecującą studentką. Florence spędzała z rodziną Saarinenów cały wolny czas, a Eero stał się jej przyjacielem. Kiedy Florence w latach 40. zaangażowała się w pracę dla Knoll, oczywistym było zaproszenie Eero do projektowania dla firmy. Spod ręki słynnego architekta w ciągu 15 lat wyszło wiele najbardziej rozpoznawalnych mebli Knoll. Wśród nich krzesła do jadalni i stoły Tulip. Teraz możemy podziwiać je w showroomie Mood Design, należącego do znanej pracowni architektonicznej Mood Works.

krzesła do jadali Tulip saarinen02

Wiele obliczy tulipana

Krzesło Tulip można określić na wiele sposobów, często z pozoru wzajemnie się wykluczających. Jest bowiem zarówno futurystyczne i klasyczne, produkowane masowo i jednocześnie ekologiczne. Te krzesła do jadalni definiuje głównie ich formalna spójność oraz unikalny, organiczny kształt. To także symbol futurystycznego podejścia do projektowania mebli, charakterystycznego dla czasów ich pojawienia się w masowej sprzedaży. A to dlatego, że wielki mistrz designu – Eero Saarinen zaprojektował je dla Knoll w w połowie XX wieku.

krzesła do jadalni Tulip saarinen03

Fenomen krzesła na jednej nodze

Dzięki charakterystycznej, okrągłej bazie Tulip Chair przeszedł do historii jako jedno z pierwszych krzeseł na jednej nodze. Saarinen doskonale zdawał sobie sprawę, że przed nim nikt takiego krzesła nie stworzył. Dlatego podjął wyzwanie i zaprojektował obrotowe krzesło z talerzem u dołu, bazą z aluminium i skorupą siedziska z włókna szklanego. Zastosowanie tego ostatniego materiału było wówczas niesłychana innowacją, i znacząco wpływało na dużą elastyczność samego kształtu. W ten sposób Saarinen mógł osiągnąć płynną, organiczną formę, przywodzącą myśl wyrastający z ziemi kwiat. Dla podkreślenia spójności tego projektu, całość jest wykończona w podobny sposób. Okazało się, że było to jednym z największych wyzwań podczas tworzenia krzeseł do jadalni Tulip. Saarinen chciał bowiem od początku stworzyć je z jednego materiału, właśnie z włókna szklanego. Jednak ten projekt okazał się niemożliwy do realizacji, i dlatego zmusił inne materiały, by wizualnie dopasowały się do jego pierwotnej wizji.

krzesła do jadalni Tulip saarinen04

Futurystyczne krzesła do jadalni 70 lat później

Saarinen, tworząc tą serię, chciał oczyścić wnętrza amerykańskich amerykańskich domów z plątaniny niepotrzebnych nóg. Ten pomysł okazał się realizować także wizję przyszłości, ponieważ krzesła do jadalni (i nie tylko) w filmach o kosmosie, właśnie tak wyglądały. Wystarczy przypomnieć sobie animowany serial The Jetsons z lat 60. XX wieku, lub wyposażenie statku U.S.S. Enterprise w serialu telewizyjnym Star Trek. Ponieważ to prawdziwa ikona, niejednokrotnie natkniemy się na Tulip Chair podczas oglądania różnych filmów, dziś już nie tylko science-fiction. Dzisiaj, wyprodukowane na początku swej historii krzesła, doceniane są na rynku antykwarycznym.

krzesła do jadalni Tulip saarinen05

Ale sukces Tulipanów trwa nieprzerwanie i ich popularność obecnie dorównuje tej, kiedy pierwszy raz pojawiły się na rynku. To prawdziwy ewenement i niewiele jednonogich krzeseł, a nawet mebli, może pochwalić się takim uznaniem w świecie designu. Podobnie rzecz ma się w przypadku innego projektu Saarinena – jego stołu na analogicznej, centralnej podstawie. Precyzja tych kształtów nie do podrobienia, sprawia, że krzesła do jadalni Tulip i stół Saarinen Oval/Round Table to komplet, który nie boi się upływu czasu. To klasyka, której nie trzeba bronić, ani nie trzeba znać jej historii, by się w niej zakochać.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close