Search

Rok Smoka i RollsRoyce Bespoke

RollsRoyce Bespoke "Year of Dragon"

Rolls-Royce Motor Cars przedstawia cztery wspaniałe zamówienia Bespoke „Year of the Dragon” stworzone na cześć nowego roku księżycowego (the Lunar New Year) rozpoczynającego się 10 lutego 2024 r. Te rzadkie i unikalne dzieła Bespoke, zaprojektowane i wykonane ręcznie w domu marki w Goodwood (the Home of Rolls-Royce), trzy Phantomy Extended oraz Cullinan – za pomocą artyzmu Bespoke fetują chińską kulturę. I tak samo jak chińska kultura przekracza granice kraju, samochody również pojadą do swych właścicieli znajdujących się w różnych miejscach na świecie.  

Inspiracją tematyczną dla zamówień jest smok, międzynarodowy symbol potęgi, sukcesu i prosperity. Specjalnie dla zamówienia „Year of the Dragon” zespół Rolls‑Royce Bespoke Collective stworzył nowoczesną, minimalistyczną wersję smoka, przy jednoczesnej wierności i szacunku dla oryginalnych kształtów.

REINTERPRETACJA IKONY: SZTUKA PROSTOTY

W trzech z zamówionych samochodów, znajdują się panele deski rozdzielczej ozdobione malunkiem współczesnej reinterpretacji postaci smoka. Każdy został namalowany oddzielnie przez dedykowanego artystę Rolls-Royce’a, każdy cechuje eksploracja czerwieni symbolizującej prosperity i szczęście w chińskiej kulturze. Każdy z trzech obrazów jest rezultatem ponad dwóch tygodni pracy.

 

 

Do stworzenia tego złożonego, trójwymiarowego motywu, artysta wykorzystał wiele odcieni czerwieni nakładając jeden na drugi w poszczególnych etapach pracy. Pierwszy z nich, wykorzystany do namalowania początkowego zarysu, powstał w technice tzw. piórkowania, co pozwoliło na stworzenie efektu płomienia, tak, jakby smok był zawieszony w ogniu, co ma odzwierciedlać jego wyjątkowy charakter. Następnym krokiem było nałożenie kolejnych trzech warstw w ciemniejszych odcieniach czerwieni, pozwalających artyście dodać więcej szczegółów i głębi. Każdy z tych kolorów był indywidualną mieszanką różnych proporcji czerwieni, bieli, żółci i brązu: samo to opracowanie kolorów zajęło trzy dni. Wszystkie cztery warstwy razem tworzą tak realistyczny efekt 3D, że wydaje się, iż dzieło zostało wryte w powierzchnię deski rozdzielczej.

 

 

By osiągnąć tak doskonałą szczegółowość, po każdej nałożonej warstwie farby, została nakładana warstwa lakieru. Lakierowanie to delikatny proces, szczególnie zaś na białym tle, na którym każda skaza – np. niewielka drobinka czerwonej farby, byłaby zauważalna. Artysta Rolls-Royce’a po nałożeniu każdej warstwy farby bardzo dokładnie czyścił i piaskował powierzchnię nim kładziono na niej lakier.

WNĘTRZE RollsRoyce: MINIMALISTYCZNE PODEJŚCIE

Motyw smoka dyskretnie pojawia się we wnętrzu samochodu. Jest z klasą przedstawiony w formie haftów czerwoną nicią Phoenix Red na zagłówkach każdego z czterech foteli tworząc odważny kontrast z kolorem skórzanych obić w bieli lub czerni. By odtworzyć dynamikę postaci smoka, rzemieślnicy musieli dokładnie spasować kierunek i gęstość przeszyć. Przemyślane ukierunkowanie przeszyć wokół ogona smoka pozwoliło na wzmocnienie ogólnego wrażenia pewnej płynności. Każdy z haftów tworzy 5449 przeszyć, a ukończenie jednego zajęło ok. 20 godzin.

 

 

W tylne stoliki piknikowe wykonane w Piano Black trzech zamówionych samochodów wkomponowano minimalistyczny wizerunek chińskiego kalendarza zodiakalnego stworzony ze stali nierdzewnej. Nazwy zwierząt reprezentujących każdy rok są zapisane w tradycyjnej chińskiej kaligrafii, przy czym nazwa smoka wraz z portretem smoka są złote W czwartym samochodzie dedykowany obraz smoka jest stalową intarsją w powierzchni Biano Black.

Najbardziej dramatycznym wyrazem mitycznego stworzenia jest podsufitka Bespoke Starlight, stworzona specjalnie na potrzeby tego zamówienia i będąca wynikiem trzymiesięcznych prac projektowych i rozwojowych. Nad fotelami kierowcy i pasażera 677 indywidualnie rozmieszczonych światłowodowych „gwiazd” tworzy abstrakcyjny motyw smoka, otoczony kolejnymi 667 światłami – ich perfekcyjne ręczne rozmieszczenie zajęło ponad 20 godzin pracy. Samochód przeznaczony dla Rolls-Royce Private Office w Szanghaju posiada unikalną ekspresję podsufitki Bespoke Starlight Headliner z czerwonymi „gwiazdami” w odważnym i współczesnym nawiązaniu do symboliki czerwieni w kulturze chińskiej.

Każdy Phantom Extended ma we wnętrzu również tzw. Galerię chronioną szklaną taflą ciągnącą się nieprzerwanie przez długość deski rozdzielczej. Za jej powierzchnią znajduje się dzieło z włókna węglowego przywołujące dynamikę i ruch nawiązujące do motywu smoka. Wykończeniem wnętrza są dywaniki z wełny owczej Bespoke idealnie dobrane pod kolor skórzanej tapicerki.

KOLORY ROLLSROYCE BESPOKE „YEAR OF DRAGON”

Projektanci Bespoke stworzyli unikalną kolorystykę dla każdego modelu: duet łączący Cherry Red wykończony lakierem Crystal oraz Selby Grey wykończony lakierem Crystal dla Cullinana oraz dwu-tonową Silver i Cherry Red lub monolityczny Black z lakierem Crystal dla zamówień Phantoma Extended.

Na każdym z czterech samochodów znajduje się malowana ręcznie linia coachline Phoenix Red z motywem smoka. Każdy ze smoków jest zwrócony w prawo, co symbolizuje wschód – kierunek, gdzie wstaje słońce.

 

 

 

 

Naszym celem było stworzenie nowoczesnej interpretacji smoka, oddającej jego istotę jako symbolu potęgi. Projekt daje wrażenie ruchu i energii pokazując tym samym smoka jako siłę napędową. Głębia i złożoność projektu ma odzwierciedlić jego władczego ducha i obecność. To była inspirująca podróż dla naszego zespołu Bespoke Collective, aby ponownie zinterpretować tak znaczącą ikonę. Nasi rzemieślnicy Bespoke dodali swój własny subtelny wymiar i charakter do smoczej ekspresji, pokazując, jak pojedynczy projekt można przekształcić za pomocą różnych mediów i technik rzemieślniczych, mówi Rebecca Davies, Bespoke Designer, Rolls-Royce Motor Cars.

Zobacz także:

Close
© Copyrights by Point of Design
Close