Search

Catellani & Smith kreuje kształt światła

img-amb-truetopia-2


Firma Catellani & Smith narodziła się w 1989 roku z silnego pragnienia Enzo Catellaniego, aby nadać kształt światłu. Enzo Catellani daje upust swojej wyobraźni i fantazji poprzez tworzenie lamp. Łatwo łączy podstawowe kształty i surowiec. Jedną z głównych cech jego dzieł jest to, że nie są „tylko lampami”, ale są prawdziwymi arcydziełami, które mogą umeblować każdą przestrzeń i dom.

Gold Moon chandelier | Catellani & Smith
Gold Moon Chandelier

Od ponad trzydziestu lat Catellani & Smith celebruje wielkie włoskie rzemiosło, które zachowało nienaruszone korzenie. Firma stale się rozwija, nie tracąc przy tym swoich wartości i tożsamości marki. To właśnie połączenie tych elementów sprawia, że ​​Catellani & Smith to jedna z najbardziej rozpoznawalnych włoskich marek, jeśli chodzi o branżę oświetleniową i świat designu.

Enzo Catellani
Enzo Catellani

Enzo Catellani rozpoczął swoją „przygodę” w 1989 roku w małym mieście Villa di Serio w prowincji Bergamo, gdzie firma nadal ma swoją siedzibę. Pan Catellani założył swój biznes z dziwacznym partnerem, Loganem Smithem, jego koniem angielskiej krwi. Podczas gdy Enzo pracował w swoim atelier, tworząc i rysując przedmioty, jego wierny Smith mieszkał w stadninie. Od tego czasu wiele się zmieniło, choć zajęło to trochę czasu. W szalonym świecie, w którym gospodarka rządzi nieustannie zmieniającymi się zasadami, marka zmieniała się powoli. Dostosowywała się od czasu do czasu do trendów, jednocześnie zachowując wiarę w wartości założyciela.

img-fil-de-fer-f-verona catellai & smith
Fil de Fer F

30 lat doskonałości

Ciekawe, czy gdy Enzo i jego wierny „partner Smith” zaczynali od pierwszych prototypów, spodziewali się tego sukcesu. Po trzydziestu latach produkty Catellani & Smith są znane na całym świecie. Unikalne projekty oczarowują kolejne rzesze miłośników wzornictwa i sztuki użytkowej. Wyjątkowy charakter kolekcji marki to bez wątpienia doskonały powód do przyjrzenia się z bliska designerskim i rzemieślniczym dziełom.

img-apertura-sanfrancisco catellani & smith
Lederam Manta S2

Obecnie „Logan Smith ustąpił miejsca” Giulii i Tobii, którzy prowadzą firmę wraz z ojcem. Zapewniają ciągły rozwój dzięki wysokiej jakości produktom, rzemiośle, pasji i technologii. Wszystko się miesza i spaja, tworząc oszałamiające przedmioty, które zachwycają oczy. Sam Enzo, na cześć swojej córki Giulii stworzył lampę, która nosi jej imię.

amb-giulietta-terra-1-media catellani & smith
Giulietta Terra

Chciałem stworzyć lampę, która będzie nosiła imię mojej córki Giulii. Musiała więc być elegancka, prosta, dyskretna i delikatna. Dlatego właśnie tak się ukształtowała… ”

Wszystko zaczęło się od żarówki

Kiedy w 1989 roku Enzo Catellani zdecydował się założyć firmę Catellani & Smith, rozważał tylko żarówkę. „Lampa nie wytwarza światła, tak jest żarówka. Żarówka nadaje kształt temu światłu ”, powtarzał w kółko. W ciągu ostatnich trzydziestu lat żarówka przeszła różne transformacje, aż do jej najnowszej ewolucji, diody LED. Catellani natychmiast przyswoił sobie jej ogromny potencjał, a jego kreatywność ukształtowała nowe, niewyobrażalne wcześniej formy.

Trenta | Catellani & Smith
Trenta

Tak narodziła się Trenta – lampa, która celebruje żarówkę, nowe technologie i pierwsze trzydzieści lat świetlnych firmy Catellani & Smith. Podświetlona w dłoniach Trenta ujawnia swoją magiczną moc. Wyobraźcie sobie, że można teraz przynieść światło do miejsc, do których wcześniej nie dotarło. Przytwierdzić do podstawy lub po prostu ustawić tam, gdzie w przeciwnym razie byłaby tylko ciemność. Trenta to bez wątpienia hołd dla kształtu światła, wydana w zaledwie 500 egzemplarzach.

Catellani-Smith-Turciu
Turciù

Natomiast seria Turciù, to pierwsza zaprojektowana przez Catellaniego kolekcja. Wzięła swoją nazwę od faktu, że można dowolnie obracać i kształtować elastyczne ramiona lamp, wykorzystując w pełni możliwości interakcji z tą oprawą oświetleniową.

Fil de Fer Nuvola catellani & smith
Fil de Fer Nuvola

Innowacja, personalizacja i rzemiosło

Innowacja i personalizacja to dwie cechy, które nadają produktom największą wartość. Oświetlenie LED pozwala marce na większą kreatywność. W związku z tym biuro techniczne opracowało produkt indukcyjny z pilotami wykorzystującymi system domotyki. Ale prawdziwą główną cechą jest rzemiosło, które sprawia, że ​​lampy Catellani to prawdziwy festiwal światła. Być może jedną z najważniejszych cech marki stanowi fakt, że utrzymuje produkcję w swojej pierwotnej siedzibie, we Włoszech. Bez szukania alternatywnych rozwiązań, czy lepszej oferty w zakresie produkcji i siły roboczej.

Giulietta BE T catellani & smith
Giulietta BE T

Weźmy na przykład Giulietta BE T, lekką lampę stołową, zasilaną akumulatorem. Ta cecha pozwala na przenoszenie jej w dowolne miejsce. Inną ważną rzeczą jest to, że ta lampa jest całkowicie „dotykowa” i prostym ruchem dłoni można zapalać i wyłączać lub regulować intensywność światła.

img-apertura-wa-wa-F catellani & smith
Wa Wa

Byłem na targach we Frankfurcie, prezentując moją nową kolekcję opracowaną przy użyciu obwodów LED. Widziałem Japonkę wskazującą na moje lampy i powtarzającą wielokrotnie „wa wa”. Podszedłem do niej i kiedy z zaciekawieniem spytałem ją o powód, odpowiedziała mi, że „wa” znaczy „doskonały”. Byłem wzruszony i podziękowałem jej. Spojrzałem na lampę, która wciąż była bezimienna i postanowiłem nazwać ją „Wa Wa”.

Amb-Jackie-O-6-1-catellani-smith.jpeg
Jackie O

Jackie O powstało na zlecenie architekta, który chciał umieścić lampę „Wa Wa” nad dużym stołem. Podczas pracy nad projektem Enzo Catellani zdał sobie sprawę z wyjątkowej jakości przedmiotu, który trzymał w rękach. Po raz kolejny dążył do osiągnięcia „zera absolutnego” i liczył nawet na wyeliminowanie kabla. Dokonał tego, opracowując po raz pierwszy niezwykle cienki kabel pokryty niebieską tkaniną, używany później również w innych przedmiotach.

img-apertura-shadow
Shadow

Klasyka w wykonaniu Catellani & Smith

Oggetti senza Tempo reprezentuje bardziej klasycznego ducha Catellani & Smith. Kolekcja obejmuje wszystkie lampy, przeszłe i przyszłe, stworzone przez Enzo Catellaniego. Powstały dla prostej przyjemności ożywiania gestu, a nie by być po prostu oświetleniem.

cicloitalia catellani & smith
Cicloitalia

Seria CicloItalia przeszła metamorfozę, aby zainspirować nową kolekcję o nazwie CicloItalia Flex. Mosiężne wykończenie zastąpiono bardziej współczesną wersją reflektorów – w kolorze czarnym lub białym. Wydłużył się także nieco bardziej ich kształt, ale pozostaje wierny oryginałowi w zgięciu i na krawędziach szklanych soczewek.

Vi Catellani & Smith
Vi

Dzięki konstrukcji złożonej z dwóch prętów nowy Vi. celebruje bardzo ważny model na ścieżce artystycznej, którą podąża Catellani & Smith. Dziedziczy smukłe, mocne linie swojego poprzednika z dwoma prętami, które sięgają do góry. Jednak ale zastępują oryginalne niklowe wykończenie czarno-białą kolorystyką, aby uzyskać bardziej nowoczesny wygląd.

Herem-T-catellani & smith
Herem T

Wykonana w całości z naturalnego mosiądzu, wijąca się lampa Herem składa się ze sztywnej podstawy i elastycznego ramienia. Podtrzymuje ono cienką owalną płytkę, która skrywa tablicę LED z bezdotykowym ściemniaczem.

Alchemie T catellani smith 03
Alchemie T

Wędrujące ciała niebieskie

Alchemie T zaskakuje, a została zaprezentowana na Euroluce w 2019 roku, zaprojektowana przez słynną włoską projektantkę Giulię Archimede. Ta piękna lampa przedstawia zaćmienie i odwieczną relację między światłem a cieniem.

img-amb-alchemie-f-4
Alchemie F

Alchemie to wykwintna rzeźba złożona z dwóch dysków. Pierwszy, wykonano z alabastru i oświetlono diodami LED, i pozostaje on nieruchomy. Natomiast drugi ślizga się po cokole wykonanym z wapienia Medea. Interakcja między światłem a cieniem osiąga swój szczyt w momencie, gdy oba dyski nakładają się na siebie. W ten sposób naśladują zaćmienie. Ruch pozwala modyfikować położenie dysków i natężenie światła. O tym właśnie mówimy, gdy mówimy o subtelnych arcydziełach.

Sorry-Giotto-3
Sorry Giotto 3

Pochwała prostoty

A co możemy powiedzieć o kolekcji Sorry Giotto? Lampy te składają się z niebieskich okręgów, całkowicie ręcznie malowanych, oświetlonych za pomocą małych diod wewnątrz. Wysokość w wersji z trzema okręgami wynosi 2,20 metra i wystarczy za wyposażenie nawet pustego pokoju.

Chciałem odtworzyć jeden z najprostszych i najczystszych kształtów: okrąg. Próbowałem, robiąc lampę, która byłaby minimalnie „inwazyjna”. Kiedy go włączyłem, od razu przyszła mi do głowy jego nazwa: Sorry Giotto”.

light stick V
Light Stick V

Kiedy Enzo Catellani zaczął tworzyć nowe oprawy oświetleniowe z wykorzystaniem pierwszych obwodów LED, zamiarem było stworzenie prostych, dyskretnych, prawie niewidocznych obiektów, które kładą nacisk na światło. W ten sposób odszedł od raczej „agresywnego” stylu do prostego minimalizmu.

Ap-Lucenera-202

Lucenera powstała z prostej koncepcji: zdjąć fokus z lampy i umieścić światło w centrum uwagi, w zależności od oświetlanego tematu. Aby to osiągnąć, Enzo Catellani zastosował rurkę z czarnego włókna węglowego i elastyczny wspornik. Kształt jest jak najprostszy; obiekt jest najbardziej wszechstronny.

catellani-smith-fil-de-fer_wide
Fil de Fer

Lekkość obłoku i refleksy na wodzie

Daj się oczarować aluminiowej i lekkiej chmurce, to Fil de Fer. Kreatywność Catellani odegrała fundamentalną rolę, przekształcając w światło naturalne zjawisko, które możemy zobaczyć każdego dnia. Geniusz Catellaniego był w stanie zadziwić nawet jego samego, gdy tworzył jedno ze swoich ulubionych arcydzieł. Kto nigdy nie marzył o tym, by huśtać się ponad białymi chmurami?

img-melagrana-olbia-4 catellani smith
Fil de Fer

Fil de Fer to oprawa oświetleniowa wykonana z kształtowanego, plecionego drutu aluminiowego, który od wewnątrz oświetlają małe żarówki. Projekt opracowany prawie dwadzieścia lat temu na specjalne zamówienie, jednak nigdy nie użyty, pozostał zawieszony w warsztacie Enzo. Za każdym razem, po włączeniu, urzekał wszystkich swoją wyjątkową, magiczną atmosferą. Enzo Catellani postanowił wtedy kontynuować pracę nad tym modelem. W rezultacie, gdy lampę wprowadzono na rynek, niemal natychmiast zyskała status najbardziej kultowej oprawy oświetleniowej w asortymencie Catellani & Smith.

img-amb-Sound-Rise-Go-Beyond-2 catellani smith
Stchu-Moon

Stchu-Moon oddziela źródło światła od oświetlanego obiektu, przez co nabiera własnej estetyki. Światło odbija się od celowo nieregularnych powierzchni, co zwielokrotnia jego ilość, czyniąc cały obiekt mieniącym się światłem.

img-shadow-on catellani smith
Shadow

Złoty blask Catellan & Smith

Lampa wisząca Gold Moon Chandelier firmy Catellani & Smith jest niezwykła, ekstrawagancka, zgrabna i elegancka. Dzieło sztuki szczególnego rodzaju, wspaniałe, a jednocześnie skomplikowane.

gold-moon-chandelier-release-0918
Gold Moon Chandelier

W sumie 35 głowic wykonanych z cienkiego aluminium, wyposażonych w nowoczesną technologię LED, unosi się jak chmury w pomieszczeniu. Złocista dolna część poszczególnych głowic opraw, zamontowanych na różnych wysokościach, kontrastuje z czarną górną częścią i odbija ciepłe światło.

img-pastel-1 catellani smith
Macchina della Luce

Macchina della Luce wyłoniła się z kolekcji Luci d’Oro, jednak na jej opracowanie wpłynęła także refleksja nad barwą światła: złotym światłem słońca i ognia. Ciepłe światło, w którym pojęcie załamania zaczęło nabierać kształtu w umyśle Enzo Catellaniego i które później wykorzystywał w innych kreacjach.

Lederam W, CicloItalia T
Lederam W, CicloItalia T

Lederam uosabia dokładność ruchu wymaganego do narysowania linii. Ciepłe, delikatnie kolorowe dyski otaczają moduł LED o wyjątkowo płaskim kształcie, który tworzy cienkie lampy i zawieszone formy o zakrzywionych, falistych liniach.

catellani-and-smith-post-krisi-cw-70-03
PostKrisi

Małe-wielkie skarby Catellan & Smith

Petits Bijoux przedstawia”ruch statyczny”, wydaje się imitować gest wrzucenia kamienia do wody, tworząc koncentryczne fale, które rozchodzą się w przestrzeni. Koncepcja kuli, koła jako metafory nieskończoności i doskonałości, to ulubiony, powracający temat podczas trzydziestoletniej produkcji lamp Catellani & Smith. Powraca także w lampie wiszącej, lampie o niezwykle prostej konstrukcji, ale niepowtarzalnej jeśli chodzi o wykonanie.

img-amb-truetopia-7 catellani smith
Petits Bijoux

Petites Lentilles to efekt poszukiwań wyrafinowanej prostoty, równowagi między światłem a materią. Zawieszony owal wykonany z nieobrobionego mosiądzu – o wymiarach 120 × 60 cm – wyznacza dużą orbitę w przestrzeni. Natomiast małe przezroczyste soczewki zdobią jego formę, podążając za jej liniami. Petites Lentilles to święto światła w jego najczystszej postaci. Pokazuje, jak z prostoty kilku elementów konstrukcyjnych można stworzyć niesamowity przedmiot.

Ap-Atman catellani smith
Atman

Magiczne obiekty świetlne – czary Catellani & Smith

Atman był pierwszym eksperymentem Enzo Catellaniego ze źródłem światła LED. Pomysł przyszedł mu do głowy przez przypadek, a może za sprawą magii. Wszystko zaczęło się od podróży do Indii, gdzie zetknął się z intensywnością kultury łączącej ciszę i chaos, duchowość i niedolę. Tutaj Enzo Catellani odkrył święte owalne kamienie i postanowił odtworzyć ten sam kształt za pomocą szkła. Nazwa „Atman” pochodzi od sanskryckiego słowa oznaczającego „duszę”.

img-cascina-nuova-4
PostKrisi

Z PostKrisi Enzo Catellani rozpoczął pracę i formowanie włókna szklanego. Materiał ten zafascynował go niesamowitą wszechstronnością i wytrzymałością, ale przede wszystkim cieniami, które rzuca w interakcji ze światłem.

postkrisi catellani & smith egodomus
PostKrisi

To Catellani & Smith, firma, która ożywia i kształtuje światło. To jest to, co zrobili przez trzydzieści lat sukcesów i możemy tylko życzyć im kontynuowania tworzenia tych wspaniałych arcydzieł oświetlenia.

img-4-truetopia

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/design/oswietlenie-ogrodu-catellani-smith/

https://pointofdesign.pl/wnetrza/catellani-smith/

https://pointofdesign.pl/wnetrza/nowoczesne-oswietlenie-catellani-smith-historycznym-wnetrzu/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close