Search

Poltrona Frau i kolekcja archetypów fotela

Fotele Poltrona Frau

Ikoniczny przedmiot i prawdziwa wizytówka Poltrona Frau, jak otwarcie wyraża się w nazwie, fotel łączy w sobie wszystkie designerskie cechy i wygodę, i staje się synonimem marki z Tolentino. Gościnny i prawie macierzyński lub funkcjonalny i minimalistyczny; obszerny, zalotny, rygorystyczny lub dyskretny. 

Mamy Blue | design- Roberto Lazzeroni | Poltrona Frau
Mamy Blue można określić jako fotel do medytacji, zaprojektowany z myślą o relaksie i czytaniu. Jego zakrzywione, zwinne kształty wzmocnia sprytne wykorzystanie materiałów. Fotel Mamy Blue projektu Roberto Lazzeroniego to dynamiczny, wyrafinowany i ponadczasowy design.

Fotel według Poltrona Frau

Niezależnie od stylu, fotele Poltrona Frau zawsze cechowała hojność. Ich doskonałe proporcje, zawsze ergonomiczne i przemyślane co do milimetra, mają za zadanie wspierać i amortyzować każdy centymetr ludzkiego ciała. Skórzana tapicerka Pelle Frau®, wytrzymała, a jednocześnie miękka,  zawsze niezwykle przyjemna w dotyku. Rzemiosło zastosowane w wykończeniach sprawia, że ​​każdy centymetr siedzenia lub oparcia to małe arcydzieło. Jest też niezwykle bogate i zróżnicowane spektrum kolorów, od naturalnych odcieni skóry po bardziej żywe i jaskrawe odcienie.

Scarlett | design- Jean-Marie Massaud
Dzięki oryginalnej okrągłej formie, z przyjaznymi i przestronnymi przestrzeniami, Scarlett uwodzi i urzeka, zawsze zawłaszczając scenę. Scarlett to sofa, szezlong, gniazdo i schronienie, serce każdego domowego środowiska. Projekt dobrze pasujący do Jean-Marie Massauda, ​​który uwielbia łączyć geometrie architektoniczne z pełnymi, miękkimi bryłami.

100 lat historii designu

W kolekcji znajdują się modele historyczne, których początki sięgają założyciela Renzo Frau, oraz nowoczesne fotele zaprojektowane przez jedne z najbardziej znanych nazwisk włoskiego i międzynarodowego designu. Niektóre stanowią część kolekcji, które obejmują sofy, pufy lub szezlongi. Inne to pojedyncze sztuki, designerskie fotele o niepowtarzalnym stylu, które pozostają ponadczasowe, nienaruszone zmieniającymi się modami i upływającym czasem. Centralnym punktem projektów wnętrzarskich są fotele Poltrona Frau, które stają się wiernymi towarzyszami życia, niemymi świadkami innego stylu życia i żywej kultury.

Times Lounge | design- Spalvieri & Del Ciotto | Poltrona Frau
Zasady designu, które uczyniły łóżko Times wyjątkowym, ponownie przeanalizowano w fotelu Times Lounge, aby stworzyć ponadczasowe siedzisko. Łączy ono zaawansowaną technikę budowy z subtelną i łagodną współczesną estetyką. Zaprojektowany przez Spalvieri & Del Ciotto dla Poltrona Frau, fotel Times Lounge ma wyrafinowaną i ultralekką konstrukcję oraz pokrycie, które w naturalny sposób przyjmuje kształty dopasowanego garnituru, dzięki czemu jest miękki i przyjemny.

Początki Poltrona Frau

Renzo Frau założył Poltrona Frau w Turynie w 1912 roku. Już w latach 30. XX wieku firma stała się niekwestionowanym symbolem statusu. Od 1926 roku zyskała miano dostawcy mebli dla włoskiej rodziny królewskiej, dynastii Savoia. Odtąd wyposażała wszystkie najważniejsze domy, wspaniałe hotele, wnętrza Expo Turin 1928 i wystawny transatlantyk Rex, dumę włoskiej marynarki wojennej.

Archibald | design- Jean-Marie Massaud
Archibald autorstwa Jean-Marie Massaud to idealne połączenie substancji i formy, fotele i pufy oferują wygodny i otulający design, idealny do medytacji i relaksu. Szerokość i głębokość siedziska równoważą delikatne nóżki, co zapewnia zwinny i smukły efekt ogólny. W fotelu Archibald skórzaną tapicerkę, przyjemnie pofalowaną dzięki szeregowi pionowych fałd, zdobią na krawędziach i powierzchniach zewnętrznych kontrastowe szwy, nadając meblowi dodatkowej elegancji.

Długa historia Poltrona Frau

Im dłużej „przeżywasz” historię, tym ciekawsza staje się. Dzieje się tak zarówno w przypadku skóry na sofach, jak i historii firmy Poltrona Frau. Pełno w niej osobistych doświadczeń, spotkań, umiejętności rzemieślniczych i inspirujących wizji.

Fumoir | design- Renzo Piano | Poltrona Frau
Historyczny element z kolekcji Poltrona Frau, Fumoir powraca do eleganckiego zestawu do salonu. Wprowadzono go do katalogu w latach 20. XX wieku, a dziś dostosowano w postaci modeli 118 i 518. Renzo Frau zainspirował się XVIII-wiecznym fotelem z niskim oparciem, które szczególnie nadaje się do wyprostowanej postawy. Takiej, którą przyjmujemy przy stole lub w poczekalni.

Tak więc ta historia dopełnia się i wyróżnia w wielokolorowym włoskim świecie produkcji i kreatywności. Dziedzictwo przedsiębiorczego geniuszu Renzo Frau nie tylko przetrwało, ale na przestrzeni lat wciąż wyznacza kierunek. Ożywa za każdym razem z nowymi wyzwaniami, nowymi ludźmi i nowymi rynkami.

Sanluca | design- Achille & Pier Giacomo Castiglioni | Poltrona Frau
Zainspirowany ideą Achille’a i Piergiacomo Castiglionich, polegającą na usunięciu tradycyjnej wyściółki w celu pozostawienia tylko „ściśle niezbędnych” krzywizn zapewniających optymalne podparcie. Fotel Sanluca to niezwykły przykład włoskiego wzornictwa w swojej szczytowej formie.

Celebrowanie wiekowej tradycji

Głęboka znajomość własnych korzeni, wraz z ogromną zdolnością
interpretacji świata zewnętrznego to właśnie uczyniło z Poltrona Frau tak unikalną marką. Markę, która pozostawiła trwały ślad w świecie i kulturze projektowania wnętrz. Aby ukazać tę różnicę i uczcić setną rocznicę istnienia firmy, w 2012 roku, otwarto Muzeum Poltrona Frau w Tolentino. A zaprojektował je sam Michele De Lucchi. 

Vanity Fair | design- Renzo Piano | Poltrona Frau
Oficjalnie nazywany „modelem 904”, ale znany od 1984 roku jako Vanity Fair. Z czasem fotel ten stał się godłem Poltrona Frau. Uważa się, że projekt, który po raz pierwszy wszedł do produkcji w 1930 roku, powstał na podstawie rysunków, które Renzo Frau zostawił swojej żonie Savinie.

Made in Italy

Autentyczne pojęcie „Made in Italy” pochodzi z niektórych prowincji, dzielnic doskonałości, z których każda specjalizuje się w produkcji rzemieślniczej najwyższej jakości.  Marche słynie z przemysłu skórzanego, rodzinnych firm rozwijanych z pokolenia na pokolenie. Tylko tutaj można znaleźć właściwe oko, wiedzę i umiejętności techniczne w zakresie doboru i obróbki skóry z niepowtarzalnym kunsztem.

Ming'S Heart | design- Shi-Chieh Lu | Poltrona Frau
Wschód i zachód. Fotel Ming’s Heart trafia prosto w serca obu światów, dwóch wizji, dwóch filozofii życia i stylu życia. Inspiracją dla twórczości Shi-Chieh Lu jest historyczne krzesło z dynastii Ming. Kaligraficzna czystość płynnych linii, doskonały wyraz chińskiej i orientalnej duchowości, łączy się z geometrycznym rygorem zachodniej wizji.

Poltrona Frau zdobywa świat

Te umiejętności zawodowe w połączeniu z typową włoską kreatywnością sprawiają, że marka jest tak ceniona na całym świecie. Poltrona Frau niemal natychmiast zdecydowała się przekroczyć granice, udowadniając swoje kosmopolityczne powołanie. Otwarto nie tylko flagowe sklepy i showroomy w Europie, Azji i obu Amerykach. Firma dała się poznać również jako sponsor wielu międzynarodowych projektów. Dystrybucja na cały świat udowodniła jej prawdziwie międzynarodową postawę.

DU 55 | design- Gastone Rinaldi | Poltrona Frau
Zaokrąglona geometria, studia nad grubością i wyściółką oraz związek między bryłami a pustkami skłoniły Gastone Rinaldiego do zaprojektowania fotela pełnego osobowości w 1954 roku. Fotel Du 55 już na pierwszy rzut oka komunikuje formalną spójność, oryginalność i elegancję.

Wyjątkowe miejsce produkcji – Tolentino

W Tolentino, w regionie Marche, Poltrona Frau pojawiła się w 1962 roku, po przejęciu przez grupę Nazareno Gabrielli. Właśnie tu, pod przewodnictwem prezesa Franco Moschiniego, firma współpracowała z najsłynniejszymi włoskimi i międzynarodowymi architektami i projektantami. Powstawały więc nowe udane produkty, które dołączyły do klasycznych i historycznych kolekcji.

Intervista | design- Lella & Massimo Vignelli | Poltrona Frau
Pod koniec lat 80. XX wieku Lella i Massimo Vignelli otrzymali zlecenie zaprojektowania zestawu telewizyjnego do nadawania wiadomości. W ten sposób zapoczątkowano nowe podejście przekazywania informacji – zamiast zwykłych „gadających głów” pojawiły się ujęcia całego prezentera.

Innowacje i badania 

Rok 1984 wyznacza początek dwóch nowych działów: Wnętrza w ruchu i Kontrakt. W 2004 roku Poltrona Frau została przejęta przez Charme Investments. Marka objęła inne historyczne i prestiżowe firmy, takie jak Cappellini, a w 2005 roku także Cassina. To rok założenia Grupy Poltrona Frau, nowego punktu odniesienia w branży mebli luksusowych. W 2014 roku nowym większościowym udziałowcem Grupy Poltrona Frau została amerykańska grupa Haworth. W ten sposób poszerzyła  swoją niekwestionowaną pozycję lidera na całym świecie.

Juliet | design- Benjamin Hubert | Poltrona Frau
Fotel Juliet to symbol stulecia Poltrona Frau i zwycięzca konkursu designu z udziałem dwunastu utalentowanych projektantów z całego świata, który firma zorganizowała z okazji pierwszych stu lat istnienia. Wraz z Juliet, Benjamin Hubert poddaje klasyczny fotel capitonné współczesnej metamorfozie. W ten sposób tworzy miękką, swobodną wersję ozdobioną oryginalnymi plisowanymi szwami od wewnątrz. Przypominają one hafty i marszczenia kobiecych ciał i rękawów, tworząc wielopłaszczyznowy wzór, który nadaje powierzchni dynamizmu.

Panteon sław designu

Mogli przecież spocząć na laurach. Od 1912 roku projektują i wytwarzają produkty, które stały się prawdziwymi „klasykami”. Od sofy Chester po niezapomniany fotel Vanity Fair. Jednak Poltrona Frau nigdy nie przestała dążyć do nowych osiągnięć. Nieustannie nawiązano nowe kontakty i współpracę z najbardziej prestiżowymi międzynarodowymi projektantami. Wśród nich należy wymienić nazwiska tak doceniane jak Gae Aulenti,
Achille i Pier Giacomo Castiglioni, Pierluigi Cerri, Michele De Lucchi, Rodolfo Dordoni, Roberto Lazzeroni, Enzo Mari, Peter Marino,
Jean-Marie Massaud, Paola Navone, Jean Nouvel, Pininfarina, Gio Ponti, Ferdinand A. Porsche, Andrée Putman, Gastone Rinaldi, Claudio Silvestrin, Lella i Massimo Vignelli, Marco Zanuso i wielu innych.

1919 | design- Renzo Frau | Poltrona Frau
Fotel „1919”, którego nazwa pochodzi od roku, w którym powstał jego projekt, w archiwum nosi tak naprawdę numer „128”. Uważa się, Renzo Frau zaprojektował go na zlecenie Filiberta Ludovica z Sabaudii, księcia Pistoi. Pomimo zamówienia od konkretnego klienta, stał się jednym z pierwszych i największych publicznych sukcesów Poltrona Frau.

Tradycja poszukiwania nowych dróg

Każdy nowy projekt stanowi nowe wyzwanie, a każde nowe wyzwanie wymaga nowych odpowiedzi w zakresie surowców, procesów produkcyjnych i technologii. W związku z tym zawsze wprowadzano innowacje, eksperymentowani, i nie obawiano się podejmować ryzyka. Poltrona Frau w ten sposób dowodzi, że ćwiczenia i akceptacja nowych wyzwań to jedyny sposób, aby naprawdę zachować formę. Zwłaszcza jeśli ma się ponad sto lat.

Arabesque | design- Kensaku Oshiro | Poltrona Frau
Faliste linie fotela Arabesque oddają to samo naturalne napięcie, co ciało baleriny. Dzięki złożonym procesom projektant Kensaku Oshiro osiągnął płynną równowagę i elastyczny wdzięk, a efekt końcowy emanuje czystym pięknem.

Wartości Poltrona Frau 

Wszyscy wiemy, że szczególnie teraz, czas to największy luksus. Jednak jakość Poltrona Frau oznacza dbałość  o każdy szczegół, bez pośpiechu i z własnym stylem. W rzeczywistości to jedyny sposób na stworzenie naprawdę ręcznie wykonanego produktu. Produkcja sofy Chester zajmuje więc 23 godziny. Natomiast do tylnej części fotela Vanity Fair wykorzystuje się 275 skórzanych pinezek, wbijanych ręcznie jedna po drugiej.

Ren | design- Neri & Hu | Poltrona Frau
Ren to symboliczne nawiązanie do centralnej roli człowieka w projektowaniu wnętrz. Fotel, sofa oraz kompletna kolekcja akcesoriów meblowych inspirowana chińskim ideogramem „ren”, czyli „osoba”. Dłuższy obrys lekko odstaje i jest wspierany przez krótszy obrys: symbol, czysty i prosty, który przekształca się w oryginalny element projektu charakteryzujący profil każdego przedmiotu.

Jakość przede wszystkim

Wieloletnie doświadczenie wyjątkowego producenta nauczyło go myśleć, wybierać, czekać. Myśleć o nowych współczesnych meblach z ambicją pozostania na zawsze klasyką. Wybrać materiały pierwszej jakości – i wysoko wykwalifikowanych ludzi – aby stworzyć piękne, trwałe produkty, które nigdy się nie męczą. Czekać, bo trendy szybko mijają, a styl pozostaje. Bo wybór Poltrona Frau to przede wszystkim kwestia stylu.

Linea A | design- Peter Marino | Poltrona Frau
Peter Marino projektuje miękkie, głębokie siedzisko dla Linea A. Dwu- lub trzyosobowa sofa i fotel o celowo zmniejszonych wymiarach, nie tracą z tego powodu nic ze swojej wygody. Kompaktowa konstrukcja sprawia, że ​​jest to bardzo wszechstronny mebel, a szerokie siedzisko jest bardzo przyjemne i ciepłe.

Leathership®

Dla Poltrona Frau tak naprawdę liczy się wyłącznie jakość – do znudzenia. W końcu to jedyny sposób na podbój i obronę Leathership®. Neologizm ten stworzyła Poltrona Frau, aby zdefiniować swoją wiedzę i kulturę świata skóry. W rezultacie pojęcie to zmieniło się w zarejestrowany znak towarowy. Skóra to naturalny, plastyczny, elegancki materiał. Symbol firmy, która od ponad stu lat umiejętnie produkuje i celebruje piękno tego materiału. Staranny dobór najlepszych skór to pierwszy krok do nienagannego produktu. Inne surowce, najnowocześniejsze i innowacyjne technologicznie kompozyty, takie jak tytan czy włókno węglowe, zapewniają dodatkową lekkość i wyjątkowy komfort.

Dezza | design- Gio Ponti | Poltrona Frau
Zaprojektowany w 1965 roku fotel Dezza ucieleśnia niektóre z najważniejszych zasad projektowania Gio Pontiego. Zarówno z formalnej perspektywy – jak noga z charakterystycznym zwężającym się trójkątnym przekrojem – jak i metodologii. Dzięki niej powstał rewolucyjny system modułowy składający się z ograniczonej liczby elementów.

Mądrość rąk

Jest coś, czego nie zastąpi żadna automatyczna maszyna do szycia, żaden komputer, żaden precyzyjny laser: mądrość wykwalifikowanych rąk. To wyjątkowe połączenie doświadczenia i wrażliwości, które pozwala poczuć, czy wyściółka jest dobrze rozłożona, czy plisy mają odpowiednią grubość lub czy podszewka jest dobrze rozciągnięta. Właśnie dlatego rzemieślnicy Poltrona Frau to prawdziwi artyści. Potrafią ciąć, składać, wypełniać i szyć.

Esedra | design- Monica Förster | Poltrona Frau
Projektując pufę Esedra Monica Förster zainspirowała się dużymi okrągłymi formami z plecionej słomy, typowymi dla rękodzieła Lapończyków. Rezultatem jest kusząca pufa w kształcie dysku o naturalnej prostocie. Duże, lekko zachodzące na siebie segmenty tworzą wyrafinowany efekt dekoracyjny.

Najważniejsza wartość – ludzie

Wiedzą, kiedy skóra nie nadaję się do wykorzystania, dostrzegając w niej niewidoczne zadrapanie lub minimalną niedoskonałość. Oczywiście do takiej wprawy dochodzi się powoli, budując talent na współpracy z bardziej doświadczonymi kolegami. W rezultacie osiągają standardy, których się od nich wszystkich wymaga. Oczywiście wiele procesów produkcyjnych wykonuje się na najbardziej zaawansowanym sprzęcie i najbardziej wyszukanych technologiach. Jednak efekt końcowy zawsze leży dosłownie w ich rękach, które pozostają najcenniejszym zasobem Poltrona Frau.

Assaya | design- Satyendra Pakhalé | Poltrona Frau
W marathi, języku ojczystym Satyendry Pakhalé, Assaya oznacza „zapewnić wygodne wsparcie” lub „stworzyć przyjemny nastrój”, ale także „analizować” lub „oceniać”. Inspiracją projektanta dla tej kolekcji jest nasz coraz bardziej połączony świat, w którym granica między przestrzenią domową a miejscem pracy zaciera się.

Kolorowa Poltrona Frau

Z całą pewnością możemy powiedzieć, że Poltrona Frau kocha skórę we wszystkich jej formach i kształtach. Stara się też uwydatniać wszystkie jej cechy, faktury i niuanse. Począwszy od jej kolorów – od ciepłych naturalnych odcieni po najbardziej wyrafinowane i modne barwy. Firma oferuje niezwykle szeroki i bogaty zakres chromatyczny, w czym wyraźnie odróżnia się na tle większości producentów.

Oprócz rodzajów skór specjalnie przygotowanych dla działów Contract i Interiors in Motion, mamy dziewięć kolekcji do wnętrz Pelle Frau®. Każda z własnym stylem, ciepłem, cechami wizualnymi i dotykowymi. System kolorów Frau® zawiera 96 ​​niuansów. Z biegiem lat dodano 23 kolory Pelle Frau® Nest, 11 odcieni Pelle Frau® Soul, 6 kolorów z kolekcji Heritage, 21 wariantów skóry Pelle Frau® Saddle, 5 z kolekcji Cavallino, pozostałe 6 z nowego Pelle Paleta Frau® Safari i dodatkowy nowy kolor Biscotto z najnowszej kolekcji Pelle Frau® Cuoietto. 181 kolory zaspokoją każdy gust i styl, podobnie jak strój szyty na miarę, który we wszystkich cechach przypomina osobowość właściciela.

Odpowiedzialność społeczna i środowiskowa

Piękne i odpowiedzialne: jakość produktów Poltrona Frau nie jest za wszelką cenę. Natomiast marka zawsze lubimy mieć na uwadze zdrowie pracowników i wpływ, jaki produkty mogą mieć na środowisko. Poltrona Frau jest mocno zaangażowana w przestrzeganie surowego kodeksu etycznego. Dokłada więc wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczne środowisko pracy. Dodatkowo wszyscy dostawcy są starannie dobierani zgodnie z ich społeczną odpowiedzialnością odnośnie biznesu.

New Deal | design- Renzo Frau | Poltrona Frau
Fotel New Deal został wyprodukowany w 1929 roku przez Savinę Pisani według notatek jej męża, Renzo Frau. Obserwując charakterystyczny design podłokietników i lamówkę na plecach składającą się z małych szpilek, łatwo zauważyć, że w rzeczywistości New Deal to wczesna wersja słynnego Vanity Fair o mniejszych wymiarach i okrągłym oparciu.

Firma wierzy w wagę pracy w pogodnej atmosferze, szacunku dla pracowników. Oferuje więc im możliwości szkolenia i możliwości rozwoju zawodowego. Utrzymuje również działalność kulturalną i społeczną na swoim terenie. Stara się optymalizować logistykę, zasoby energetyczne i procedury utylizacji odpadów, kierując się perspektywą zrównoważonego rozwoju. Poltrona Frau uzyskała zatem wszystkie certyfikaty odpowiedzialności społecznej, środowiskowej i etycznej.

Don'Do | design- Jean-Marie Massaud | Poltrpna Frau
Don’do, pierwszy fotel bujany Poltrona Frau, to współczesna wersja ponadczasowego klasyka. Zaprojektowany przez Jean-Marie Massauda, ​​łączy w sobie czysty i pewny styl z silnym naciskiem na wygodę.

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/design/fotel-jako-dzielo-sztuki-uzytkowej/

https://pointofdesign.pl/design/2019-poltrona-frau-reinterpretacja-100-letniego-fotela/

https://pointofdesign.pl/design/obrotowe-krzeslo-poltrona-frau-ferrari/


Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close