Search

Fondazione Prada wspomina The New American Cinema Torino 1967

Andrew Meyer - Match Girl, 1966

 

Na początku miesiąca w Fondazione Prada rozpoczął się festiwal filmów eksperymentalnych The New American Cinema Torino 1967. Przez cały miesiąc w mediolańskim centrum kultury odbywa się wydarzenie inspirowanie festiwalem New American Cinema Group Exposition, który odbył się w Turynie w 1967 roku i prezentował pracę grupy młodych filmowców znanych pod akronimem NACG (New American Cinema Group).

Odwołanie do historii kina

Oryginalny turyński festiwal powstał dzięki teoretykowi kina, jakim był Jonas Mekas. Od 1955 roku otwarcie wspierał ideę niezależnego kina oraz twórców filmów, które uznawał za szorstkie, niewygładzone i żywe. Seanse wsparte zostały przez Unione Culturale di Torino pod przewodnictwem krytyka Edoardo Fadini, który sam miał bardzo duży wpływ na rozwój sceny artystycznej w Turynie. W tamtym czasie, swoją karierę rozpoczynali artyści tacy jak Roland Barthes, Julian Beck, Carmelo Bene, Luciano Berio, Judith Malina czy Edoardo Sanguineti. Między 13 a 21 maja 1967 roku wyświetlono 63 filmy zebrane w 13 programów. Seansom towarzyszyły konferencje oraz prezentacji postaci takich jak Mekas czy Fernanda Pivato, ściśle związanych z amerykańską undergroundową kulturą.

Nowe podejście do kinematografii

Założona w 1960 roku nowojorska gruba New American Cinema Group zrzeszała 23 niezależnych twórców filmowych, którzy tworzyli niskobudżetowe produkcje (zarówno długo- jak i krótkometrażowe) o kontrowersyjnej tematyce. Ich wspólną cechą było antynarracyjne podejście oraz eksperymentalny styl. Dzieła odbiegały od tradycji kinematografii i wykorzystywały znalezione materiały wizualne oraz wprowadzali manipulacje obrazu. W latach 60. najważniejszymi twórcami grupy byli Stan Brakhage, Robert Breer, Bruce Conner, Jonas i Adolfas Mekas, Marie Menken oraz Star VanDerBreek.
Twórcy NACG stali się swoistą opozycją wobec rozwijającej się kultury Hollywood. Odwoływali się również do innych dziedzin sztuki takich jak literatura czy teatr wiązanych z kontrkulturami. W czasie otwarcia festiwalu, Mekas przywołał opinię, że największym wkładem grupy w sztukę było to, że wszystkie jej działa skupiały się na „poetyckiej stronie wyrażania samego siebie”. Do 1960 roku kino uważane było za wtórną formę sztuki, jako że służyło jedynie do przedstawiania historii. Jednak teraz, pozwala twórcom na pełne wyrażanie siebie w całkowitej niezależności i wolności. Ten rodzaj awangardy stworzył nowy język dla kina

Odtwarzanie wydarzenia z Turynu

50 lat później, w Fondazione Prada wyświetlone zostaną niemal wszystkie filmy, których premiera odbyła się podczas wydarzenia w Turynie. Instytucja nawiązała współpracę z badaczami i wspólnie udało się im stworzyć cyfrowe nośniki ponad 30 filmów, które do tego czasu dostępne były jedynie w formatach filmów 16 lub 35mm. W 1967 roku Mekas opisał festiwal jako seminarium dla oka, dzięki któremu publika zmieniała swój stosunek do kina oraz kinematografii. Dziś Fondacione Prada oferuje unikatową możliwość odkrycia na nowo wizualnego i konceptualnego dorobku, który zrewolucjonizował kino niezależne na całym świecie. W ramach festiwalu, pod wydawnictwem Fondacione Prada, zaprezentowany zostanie nowy tom serii Quaderno. W albumie znajdą się nieznane dotychczas teksty, a wśród nich również transkrypty paneli konferencyjnych, które Mekas poprowadził 50 lat temu. Badania oraz poszukiwanie materiałów odbyło się dzięki archiwom Unione Culturale di Torino.

Organizacja

Seanse odbędą się w kinie znajdującym się w Fondazione Praca. Wstęp na wszystkie z wydarzeń jest darmowy, a o przydziale miejsc decyduje kolejność przybycia. Grafik przypomina ten z 1967 roku. Podobnie jak w Turynie, wydarzenie rozpoczął film The Brig, którego twórcą jest Jonas Mekas. W weekendy festiwalowi towarzyszyć będą panele dyskusyjne na temat przyjęcia New American Cinema we Włoszech. Poprowadzą ją Adriano Aprà, Tonino De Bernardi, Pia De Silvestris Vergine, Ugo Nespolo, Pola Chapelle, Ira Schneider oraz Peter Kubelka.

 

Zobacz także:

Goshka Macuga w Fondazione Prada

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close