Search

Design organiczny w wykonaniu ukraińskich projektantów

FAINA Zaista 01

Design organiczny koncentruje się na wykorzystaniu natury jako największej inspiracji. Istnieje od czasu, gdy ludzie zaczęli wytwarzać narzędzia, ponieważ pierwsze z nich stanowiły formy pochodzące wprost z natury. Design organiczny odrodził się w latach 30. XX wieku dzięki pracom Franka Lloyda Wrighta.

frank-lloyd-wright-martin-house-rzeźby-jun-kaneko_01
Wystawa rzeźb Juna Kaneko w Martin House zaprojektowanym przez Franka Lloyda Wrigha

Słynny architekt pragnął, aby jego praca „tworzyła harmonię między ludźmi a naturą”. Uważał architekturę za sposób na osiągnięcie doskonałej równowagi między światem stworzonym przez człowieka a światem przyrody”. Jednak jego praca to zaledwie początek tego, czym może stać się design organiczny. Chociaż Lloyd nie używał gładkich krzywizn i organicznych form, dostrzegł potencjał we wprowadzaniu natury do swojej pracy.

shkrub-sergiej-makno-design-organiczny-12.jpg
Shkrub | projekt: Sergiej Mahno

Piękno organicznego designu polega na tym, że nie jest on ograniczony przez jakiekolwiek medium. Ta estetyka z powodzeniem znajduje zastosowanie w architekturze, projektowaniu mebli, projektowaniu produktów, typografii i sztuce. A dwoje szczególnie utalentowanych projektantów, którzy wynoszą design organiczny na nowy poziom, odnajdujemy za naszą wschodnią granicą.

FAINA Zaista 02
Kolekcja lamp Soniah marki FAINA

Cenny design organiczny FAINA

Wyróżniająca się mistycznymi formami ręcznie wykonana linia Ztista firmy FAINA obejmuje elementy o różnym przeznaczeniu. To krzesła, stoły, szafki nocne, konsole, oświetlenie, ale nie tylko. Ztista to zrównoważony materiał wynaleziony przez FAINA – mieszanka gliny, makulatury, siana, słomy, wiórów drewnianych, pokryta biopolimerem. Materiał organicznie kontynuuje i ujawnia filozofię marki „żywego designu” – w zgodzie z naturą, ale wciąż w kontakcie z korzeniami. Stworzony w całości z żywych składników, unikalny materiał rozkłada się w glebie w ciągu kilku lat.

FAINA Zaista 03
Krzesło Zaista | design: FAINA

Podstawę Ztista stanowi glina, którą na ukraińskich ziemiach ceniono i czczono od starożytności. Warstwa po warstwie przodkowie wykańczali gliną ściany tutejszych domów. Tą samą zasadę FAINA wprowadza do nowoczesnych przedmiotów, w których żywą masę gliny nakłada się na stalową ramę z recyklingu. „Okładanie domu stanowiło swoisty rytuał. Glinę, słomę, wodę i inne dodatki organiczne ugniatano rękami lub stopami do osiągnięcia elastycznej masy o jednorodnej konsystencji przypominającej ciasto.”

shkrub-sergiej-makno-design organiczny 02
Shkrub

Ukraińskie wabi sabi Sergieja Mahno

Studio cenionego projektanta traktuje na równi trzy dziedziny – architekturę, design oraz ceramikę. Każda z nich to pełnoprawna gałąź sztuki, a wszystkie mają na celu tworzenie piękna. Aby przyjrzeć się jak wygląda design organiczny w wykonaniu zespołu Mahno, warto zajrzeć do jego prywatnego domu. Gruby dach kryty strzechą pokrywa jego szczyt, a wnętrza wypełnia ceramika. Dom nazwano Shkrub, ponieważ tak czule zwracają się do siebie Mahno i jego żona. Tworząc projekt swojego domu architekt czerpał inspirację z podróży do Japonii, w rezultacie powstał nawet ogród w stylu japońskim wypełniony rzeźbami.

shkrub-sergiej-makno-design organiczny 03

Kiedy po raz pierwszy pojechałem do Japonii i zobaczyłem, jak doceniają swoje dziedzictwo, zrozumiałem, że ukraińska kultura jest niezwykle bogata, ale rzadko wysoko ją cenimy” – powiedział Mahno.

shkrub-sergiej-makno-design organiczny 04

Dom wypełnia potężna kolekcja ukraińskiej ceramiki, a całe ściany pokrywają płytki ceramiczne, również zaprojektowane przez Mahno. Kamienna ścieżka wije się przez ogród i prowadzi do długiej, wąskiej przestrzeni mieszkalnej i jadalnej, rozciągającej się na całej długości domu.

shkrub-sergiej-makno-design organiczny 05

Szorstka, wyłożona tynkiem klatka schodowa prowadzi na pierwsze piętro, gdzie wokół wspólnego holu rozmieszczono szereg sypialni i pokoi gościnnych dla dalszej rodziny. Z holu wychodzi się na balkon z widokiem na dwupoziomową galerię i ogród.

shkrub-sergiej-makno-design organiczny 08

Dużo przyrody i dużo życia – przepis na dom Mahno

Każdy z trzech pokoi dziecięcych stanowi oddzielną historię i prezentuje całkiem odmienny projekt. W jednym dominuje ciemne, dębowe wykończenie. W kolejnym główny akcent stanowi tapeta zaprojektowana przez Mahno. Natomiast w trzecim zwierzęta i ptaki na ścianach namalował ukraiński ceramik Sergiej Radko.

shkrub-sergiej-makno-design organiczny 07

W głównej sypialni rzeźbiarski zagłówek wygląda jak gliniany klif. Sypialnię podzielono na strefy z przestrzenią do nauki, częścią rekreacyjną i łazienką. Na całej powierzchni ściany wykończono nieregularnymi płytkami ceramicznymi. Różnią się nie tylko kształtami, ponieważ zastosowano tu kilka rodzajów glin, zgodnie z ukraińskimi tradycjami zwykle mieszanych z nasionami lnu, żyta i pszenicy.

shkrub-sergiej-makno-design organiczny 10

Proste elewacje domu zdobią smukłe, poziome drewniane belki na cienkiej kamiennej podstawie, nad którą wystaje strzecha z wycięciami na okna na wyższych kondygnacjach.

shkrub-sergiej-makno-design organiczny 13

Kiedy za pięć tysięcy lat archeolodzy z innych planet rozbiją mój dom, powiedzą, że został zbudowany według starożytnych ukraińskich tradycji. Że było dużo przyrody i dużo życia” – powiedział Mahno.

shkrub-sergiej-makno-design organiczny 09

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/design/organiczne-meble-gustavo-nevesa/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/koncepcja-podziemnego-domu-plan-b/

https://pointofdesign.pl/wnetrza/luksusowa-sypialnia/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close