Search

Niezwykłe Domy Oliwne ukryte wśród wzgórz Majorki

olive-houses-interiors-spain-mar-plus-ask-domy oliwne 08

Skaliste głazy przebijają się przez ściany w tych oddalonych od cywilizacji pensjonatach. Zbudowało je studio architektoniczne Mar Plus Ask w Hiszpanii dla twórców potrzebujących ucieczki od zgiełku. Niezwykłe Domy Oliwne leżą wysoko w górach Tramuntana na Majorce. W tym zacisznym schronieniu architekci, pisarze oraz artyści mogą przez cały rok znaleźć przestrzeń wolną od zakłóceń.

olive-houses-interiors-spain-mar-plus-ask-domy oliwne 02

Parę domów na odludziu otacza gęstym zagajnik tysiącletnich drzew oliwnych. Między nimi leżą ogromne głazy przypominające „pomniki przyrody”. Aby pozostawić ten trudny teren w dużej mierze nietknięty, firma Mar Plus Ask przystąpiła do zaprojektowania dwóch skromnych konstrukcji. Pierwsza mieści sypialnie, a druga kuchnię, natomiast obie wyglądają jak domy w otaczającym krajobrazie.

olive-houses-interiors-spain-mar-plus-ask-domy oliwne 12

Pierwsza reakcja na zastane miejsce dla studia, którym kierują Mar Vicens i Ask Anker Aistrup oznaczała zachwyt i absolutny szacunek. Dlatego postanowili podjąć się budowy tylko pod jednym warunkiem. Ich pomysł miał wnieść tu coś w pełnym poszanowaniu dla piękna niepowtarzalnej przestrzeni. Jednak uspokoiło ich to, że funkcje, których potrzebowali nie różnią się zbytnio od znalezionych w istniejących strukturach w najbliższej okolicy.

olive-houses-interiors-spain-mar-plus-ask-domy oliwne 11

Niezwykłe domy oliwne, czyli przestrzeń do kontemplacji

Jeden z domów jest częściowo osadzony w istniejącym kamiennym tarasie, co według studia pomoże utrzymać konstrukcję w chłodzie podczas ciepłych letnich miesięcy. Przesuwane drzwi z drewna tekowego można odsunąć, aby odsłonić wspaniałe, łukowate wejście. Wnętrze domu charakteryzuje nie szeregiem gładkich, pochyłych powierzchni. Przypominają one wnętrze jaskini.

olive-houses-interiors-spain-mar-plus-ask-domy oliwne 09

Ściany, podłogę i sufit pokrywa rumiano-różowy tynk, ponieważ architekci uznali, że taki kolor uzupełnia bladozielony odcień widoczny na spodniej stronie liścia drzewa oliwnego. Z kolei w przestrzeni dedykowanej gotowaniu i jedzeniu króluje wyciszający i elegancki fiolet.

olive-houses-interiors-spain-mar-plus-ask-domy oliwne 13

Narożnik domu zbudowano wokół skalistego głazu pozostawionego przez pracownię na swoim miejscu. Dodatkowo oświetla go świetlik, który znalazł się bezpośrednio nad ogromny kamieniem.

olive-houses-interiors-spain-mar-plus-ask-domy oliwne 04

Dla nas kamień stał się dziełem sztuki – nagle dom stał się rzeźbiarskim tłem dla tego właśnie, zastanego na miejscu obiektu”

olive-houses-interiors-spain-mar-plus-ask-domy oliwne 07

Niezwykłe domy oliwne obejmują 10 kapsuł sypialnych, wspólną kuchnię i prysznice na świeżym powietrzu.

olive-houses-interiors-spain-mar-plus-ask-domy oliwne 05

 

Zobacz także:

dom-nad-jeziorem-idylla-w-otoczeniu-przyrody

projekt-domu-osadzonego-w-lesie-haus-koeris

dom-z-cegly-ukryty-w-poludniowoafrykanskim-rezerwacie

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close