Search

Projektowe Grand Prix 2016 w Londynie

David Adjaye-Panerai London Design Medal

W londyńskim Broadgate, będącym częścią największego wydarzenie tegorocznego London Design Festival, British Land Celebration of Design, ogłoszono czterech medalistów jednej z najbardziej prestiżowych nowych nagród przyznawanych za nieprzeciętne podejście do projektowania.

Architektura z przesłaniem

Tegoroczne wyróżnienie z dziedziny architektury otrzymał David Adjaye. Nagrodzony został medalem The Panerai London Design. Była to najwyższa z możliwych nagród rozdawanych podczas tegorocznego wydarzenia. Angielski architekt oryginalnie wywodzi się z Tanzanii, a przez członków jury opisany został jako „inspiracja dla młodszej generacji”.

Do jego najbardziej uznanych projektów należą Dirty House w londyńskiej dzielnicy Hackney oraz przykład architektury mieszkalnej, którym jest Sugar Hill, nowe miejsce na mapie Nowego Jorku. Listę wybitnej współczesnej architektury wieńczy Smithsonian Museum of African American History and Culture.

Adjaye stał się dziesiątym z kolei twórcą nagrodzonym wyróżnieniem, które przyznane zostało po raz pierwszy w 2007. Aby na nie zasłużyć, należy wykazać się ponadprzeciętnym zaangażowaniem i kontrybucją w miasto, jakim jest Londyn, oraz we wzornictwo samo w sobie. We wcześniejszych latach wyróżnienia otrzymywali tak znakomici architekci jak Peter Saville, Zaha Hadid, Paul Smith czy Thomas Heatherwick.

Wzornictwo życia codziennego

W dziedzinie projektowania przedmiotów użytkowych, wyróżnienie otrzymał Kenneth Grande, uwzględniający jego cały wieloletni dorobek. Nagroda Johnson Tiles Lifetime Achievement Medal przyznana została projektantowi, gdy przez członków komisji został nazwany ojcem chrzestnym wzornictwa przemysłowego. Był założycielem grupy Pentagram, a jego nazwiskiem sygnuje się projekty takie jak pociągi InterCity 125 czy pierwsze brytyjskie parkometry. „W każdy angielskim domu odnaleźć można przynajmniej jeden produkt zaprojektowany przez Grande”.

Wyróżnienie za świeżość pomysłów

Program przyznawanych nagród obejmował również wyróżnienie rozwijających się talentów oraz nowych twórców innowacyjnych pomysłów. Medal The Swarovski Emerging Talent otrzymała Bethan Laura Wood, która w swoich pracach wykazała się nowym podejściem do kolorów w ceramice i instalacji.

Nagroda The Airbnb Design Innovation Medal przyznana została projektantowi z Rotterdamu, Daanowi Roosegaarde. Z jego studio wypłynęły projekty związane ze świadomością ekologiczną, takie jak odkurzacz pochłaniający miejski smog czy świecące w ciemności drzewa.

Wystawy twórczości laureatów

Prace wszystkich czterech twórców wyeksponowane będą w pawilonie znajdującym się na Exchange Square w Broadhate, jak i w ramach wystawy w dzielnicy Shoreditch Design Triangle.

London Design Festival trwać będzie do 25 września. W ramach tego wydarzenia, obejrzeć można również kinetyczną wystawę w muzeum V&A czy serię wielkich, przezroczystych boksów wypełnionych roślinami.

Zobacz także:

MINI na London Design Festival

The Smile i London Design Festival

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close