Search

Z dala od miasta – wakacyjny dom wg Olson Kundig

olason kundig dragonfly house z dala od miasta 07

W samym sercu tego domu wakacyjnego chodzi o stworzenie miejsca, w którym młoda rodzina może zebrać się z dala od miasta. A tu wspólnie cieszyć się świeżym powietrzem i budować dziedzictwo wspomnień. Dom położony w ekotonie, na granicy lasu sosnowego Ponderosa i jeziora, stanowi dla rodziny ramę do obcowania z naturą.

olason kundig dragonfly house z dala od miasta 01
© Nic Lehoux

Dom podkreśla skrzyżowanie tych dwóch stref ekologicznych – wyraźny, ale subtelny znak obecności i dziedzictwa rodziny. Materialność domu pomaga mu wtopić się w krajobraz.

olson kundig dragonfly house z dala od miasta 10

Zewnętrzne panele z odzyskanego ze starej stodoły drewna srebrzy się podczas pogody, wplatając dom w las. Centrum domu z dala od miasta stanowi salon i jadalnia na otwartym planie.

olason kundig dragonfly house z dala od miasta 04

Po obu stronach zamykają, lub otwierają je podwójne gilotynowe ściany okien. Z daleka ta przezroczystość pozwala spoglądać przez dom na jezioro w oddali. Gdy obie ściany okien są otwarte, powstaje pojedynczy cokół unoszący się nad poszyciem lasu.

olason kundig dragonfly house z dala od miasta 02

Z dala od miasta – między lasem a jeziorem

Rodzime nasadzenia wyrastają aż do krawędzi domu, a osłonięta weranda na południowym krańcu otwiera się na zadaszony taras. Te różne stopnie ogrodzenia pozwalają rodzinie obcować z naturą o każdej porze roku.

olason kundig dragonfly house z dala od miasta 03

Wakacyjna lokalizacja z dala od miasta to miejsce wypoczynku rodziny od wielu lat. Przyjeżdżali tu i rozbijali obóz na długo zanim wybudowano dom.

olson kundig dragonfly house z dala od miasta 05

Architekci ze studia Olson Kundig zaprojektowali go tak, aby zachować poczucie odkrywania natury. Postawiono więc na wrażenia, których rodzina doznawała podczas spędzania czasu na lądzie. Plan terenu zorganizowano wokół ścieżki prowadzącej przez las do jeziora.

olson kundig dragonfly house z dala od miasta 09

Od podjazdu żwirowa ścieżka prowadzi przez łąkę do wejścia do domu. Następnie wije się wokół niego i prowadzi w dół wzgórza do jeziora. Po drodze konstelacja przestrzeni zewnętrznych, w tym zadaszone pokłady, palenisko i gorący basen położony na zboczu wzgórza, wyznacza ścieżkę odkrywania od domu do jeziora.

olson kundig dragonfly house z dala od miasta 11

Ten dom celebruje swój ekologiczny stan między lasem, jeziorem i łąką. Znajduje się na krawędzi – przechodzi z jaśniejszej części łąki na bardziej strome zbocze prowadzące w dół do jeziora poniżej ”. – Tom Kundig, FAIA, RIBA, dyrektor projektu

olson kundig dragonfly house z dala od miasta 06

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/magiczny-domek-letniskowy-studia-olson-kundig/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/intymny-dom-poza-granicami-rio-de-janeiro/

https://pointofdesign.pl/architektura/dom-nad-jeziorem-idylla-w-otoczeniu-przyrody/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close