Search

Sztokholm | metamorfoza XVIII-wiecznego wnętrza

Często mówi się, że świetny projekt wymaga naprawdę świetnego klienta, a najnowsza realizacja szwedzkich architektów Sandellsandberg jest tego przykładem. Studio właśnie pokazało całkowitą przemianę XVIII-wiecznego mieszkania w śmiałe, współczesne wnętrze, pełne sztuki i niespodzianek.

apartament
Sandellsandberg Architects | Stockholm

Geometria

Na zlecenie nowego mieszkańca miasta Sztokholm, który niedawno przeprowadził się z USA, zespołem projektantów wnętrz przewodzili sami właściciele pracowni Sandellsandberg – Anders Rotstein, Kolbrún Leósdottir i Fredrik Laihonen. Celem było stworzenie czegoś „niezwykłego”. Zespół wyjaśnia:

„Chcieliśmy zaskoczyć i zadziwić ludzi, gdy tylko przejdą przez drzwi!”

Ich podejście polegało na sprytnym wykorzystaniu kolorów, wykonanych na zamówienie detali i okuć oraz starannie dobranych dzieł sztuki. Powalający, malowany sufit w głównej sali nie tylko przykuwa wzrok i podkreśla efekt „wow”, do którego dążyli architekci. Współgra on również z geometrią pomieszczenia, aby zwiększyć jego poczucie przestrzeni, czerpiąc z tradycyjnych wzorów i skandynawskiego dziedzictwa projektowego.

wnętrze
Sandellsandberg Architects | Stockholm

„Jedną z naszych inspiracji był ikoniczny wzór Pitagorasa stworzony przez szwedzkiego architekta XVIII wieku – Svena Markeliusa. Inną bardzo ważną inspiracją był wzór placu Sergels Torg znajdującego się w centrum Sztokholmu. Ten motyw stworzył Jörgen Kjaerholm w latach 60.”

Meble w pomieszczeniu dobrano specjalnie w celu uzupełnienia geometrii. Pozostałe pokoje w apartamencie mają indywidualny charakter, który jednak nadal obejmuje bogate kolory i wykonane na zamówienie meble. Jednym z nich jest stół wykonany z marmuru i wiązu. Natomiast w pokoju do rozrywki znajdziemy szafkę wykonaną z poplamionego na niebiesko popiołu i miedzi, która służy do przechowywania kolekcji winyli i książek.

Sztokholm
Sandellsandberg Architects | Stockholm

Paleta barw

Kolorystyka bloków podkreśla odrębną tożsamość każdej przestrzeni w elegancki, architektoniczny sposób.

„Wszystkie pokoje pomalowano monochromatycznie, ściany i sufit. Powierzchnie są różnicuje tylko zastosowanie innego połysku, mamy więc błyszczące sufity i matowe ściany ”

W ten sposób zespół Sandellsanberg dowodzi, że dzięki odwadze klienta i zdrowemu podejściu do eksperymentów klasyczne wnętrze może stać się prawdziwą podróżą do odkrycia. Nawet w mieście tak klasycznym jak Sztokholm.

Sztokholm
Sandellsandberg Architects | Stockholm
Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close